MyślenickiKlubChujowegoAudiofila

Zaczęty przez mariobro12, Listopad 28, 2021, 18:50

Poprzedni wątek - Następny wątek

mariobro12

Witam szanowne grono :)
Razem z kolega Pboczek zaczelismy kultywowac odsluchy z czarnego krazka, do tego stopnia, ze stalo sie to cotygodniowa rutyna. Przez rece przechodzi nam szeroki wachlarz muzyczny, dlatego aby dzielic sie naszymi fascynacjami okrzyknelismy audio pieczare mianem Myslenickiego Klubu Chujowego Audiofila :) Koncepcje mozna traktowac z przymrozeniem oka, jednak chyba najwazniejsze ze jest w tym pasja :)
Na facebooku zalozylismy profil, na ktorym regularnie bedziemy publikowac nagraniaz odsluchow, ktore w zdecydowanej wiekszosci mozemy polecic wszystkim tu obecnym.

Zapraszam zatem do polajkowania: https://www.facebook.com/My%C5%9Blenicki-Klub-Audiofila-104464682010575

..i oczywiscie w miare mozliwosci sprobujemy wrzucac aktualizacje do tego watku :) 




jafi


Piterski

Dzielcie się materiałem i przemyśleniami i tu. Nie wszyscy korzystają z socjal mediów.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

Pboczek

Skoro temat ruszył u nas, nie będzie wymówek od pisania.  :)
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

Pboczek

Zabieraliśmy się ostatnio w Klubie za Adjust+ dr. Feickerta. Nie jest to narzędzie dla pierwszego lepszego chłopka. System trzeba dobrać, skonfigurować z kartą, skalibrować, przejść to nie jest łatwo ale rozpoczęliśmy wczoraj pomiary. Coś nam wyszło, a czy poprawnie? Z jakiegoś powodu, nie przy każdym odczycie ścieżki, program zbierał wszystkie parametry, a czasem nie zbierał ich w ogóle. Wykres wyszedł jakiś kopnięty. O ile dobrze go czytam, to azymut był przesunięty o 2° i wypadł na -2,5°!? To raczej nie możliwe, zwłaszcza że ustawiony po takiej korekcie lepiej na pewno nie zagrał.

Już po pomiarach okazało się że gramofon nie był solidnie uziemiony, a kabel USB z karty dźwiękowej ma maleńkie przetarcie i odkrytą żyłę masy. Być może to skopało wyniki? Narzędzie jest czułe niesamowicie, choć inaczej wyobrażałem sobie jego pracę. Nie wiedziałem że trzeba będzie się tyle nakręcić headshellem :). Poziomiczka jest super, pozwala na precyzyjne dobory. Mój Td318, chyba nie był krojony pod takie przyrządy.

Nie mam teraz wykresu, bo skończyliśmy po 1 w nocy i nie zdążyłem go skopiować.   

Doczytałem pobieżnie w instrukcji coś o płycie CD, a mi dr. takiej nie przysłał. Do czego ona, wiecie?
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

miniabyr

Musicie zwrócić uwagę na to, że parametry pomiaru muszą być ustawione na 24bity i 96 kHz. To ważne .
Częstotliwość rezonansową należy mierzyć z antiskatingiem ustawionym na  0 !
Azymut -koniecznie sprawdzić czy płyta testowa jest płaska ! Jeśli komuś wydaje się, że ta płyta tylko lekko odstaje od talerza, to z praktyki wiem ,że pomiar będzie fałszywy, a dołożenie docisku na szpindel może spowodować jeszcze większe uniesienie płyty na krawędzi.
Jeśli możesz, to wrzuć jakiś skan pomiar. Rozumiem, że nie działa u was zapis pomiaru do pdf- niestety program jest napisany na win XP -(
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

Pboczek

Parametry były ale antyscating nie został wyzerowany. Płyty nie sprawdzałem, przyuważę.

Odpaliliśmy go na win7 po karcie SoundBlaster SBX.

Paweł miałeś CD?
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

miniabyr

Mi działa na xp ,7 oraz 10 . Od 7, 10 przestał zapisywać pomiary do pdf -muszę robić zrzuty ekranu
Ja mam sb sbx i działa idealnie .
Trzeba też pamiętać ,że można tego sbx'a uzywać jako phono przy pomiarze i wtedy w oprogramowaniu karty oraz  sofcie feickert wybrać odpowiednie wejście . Tak samo kiedy podajemy sygnał przez phono liniowe  to w karcie i sofcie wybieramy to wejście .
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

Pboczek

Spięliśmy ją przez liniowe phono i na razie nie wyszliśmy po za azymut.
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

Pboczek

Stanowisko pomiarowe z lotu ptaka.
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

Pboczek

Płyta prosta. Wymieniłem kabel usb, uziemiłem, ustawiłem na 24/98, antyskating na 0 i podobny wykwit do wczorajszego. Pierwsze zdjęcie to z wczoraj, drugie dzisiejsze.
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

Pboczek

Zamieniłem też kanały, to z ciekawości. Nie wiem czy wiele się różnią wyniki obu pomiarów, choć sporo zmieniło się w instrumencie pomiarowym :).
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

miniabyr

Ups nie zauważyłem ,że pytałeś o płytę cd - ja jej nie miałem .
Jaką wkładkę justujesz? Zobacz czy w tech info tej wkładki jest podana separacja kanałów? Warto porównać z otrzymanym wynikiem ! A co do samego wykresu, to już takie cuda widziałem. O i miałem napisać że kluczowe jest aby kanały nie były pomylone !
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

Pboczek

#13
Taką kręcę AT-OC09ML/II.

Channel Separation
31/21 (dB at 1 kHz/10 kHz)

Jutro pomierzę bez zmiany kanałów.

Z jakiegoś powodu pomiary, nie za każdym razem łapały jeden z parametrów. Szkoda że nie zrobiłem zdjęcia.
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

Pboczek

O ile gdzieś doszedłem, to do tego, że potrzebne są 2xUSB 2.0, inaczej nie chce. Licencja wymaga takiej przepustowości - ale po co, drugiego 2.0 potrzebuje przesył 24bit/96 kHz. Używany laptop ma tylko jedno takie USB.  :( Znowu, na win10 64bit, program nie chce się nawet wstępnie skalibrować. Nie mamy urządzeń, uruchomiłem kilka swoich antyków ale zawsze coś nie teges.

Tymczasem dobrze że zmierzyłem poziom wyjściowy swojego azymutu skalibrowanego na oko, i mogę wrócić do słuchania tak jak było.  :D
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

Pboczek

Kolejne próba, sprzęt wygrzebany z szafy. Win krzyczy, że kontroler usb nie ma odpowiedniej przepustowości. No cóż :(

Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

Pboczek

Żeby się odpomiarować wróciłem do manualnego ustawienia azymutu i muzyczka.

Od niedawna mam taką płytę Ninki i kręci się ona bardzo często w Klubie. Mariusz już wymięka ale cóż zrobić skoro większość w Nince jest zakochana, a ten koncert jest niesamowity i repertuar.

Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

Pboczek

Poleciałem również z Dawidem pod świątecznie.
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

Pboczek

Niny mieliśmy okazję słuchać na azymucie skręconym o 2 stopnie. Nie podobało mi się tak bardzo. Grało z mniejszą ilością wysokich i dołu, bez pazura, wyrównanym brzmieniem. Zastanawiam się jak ten azymut wypadnie i będzie się mieć do ustawienia do którego się przyzwyczaiłem? Wyobrażam sobie co powoduje rozjazd odpowiedzi fazowej, ale przesłuch to nie wiem. Niespodzianki czekają. 😀

Jutro wigilijne odsłuchy.
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

Piterski

Ja nawet wtedy kiedy sprawdzam przesłuchy między kanałowe na "oscyloskopie" to i tak kontroluje ustawienie igły na lusterku przez lupkę o dużym powiększeniu. Ważne jest tylko dobre jej doświetlenie. Najlepiej jakąś mocną latareczką.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

Pboczek

Piotrek, a czym jest właściwie przesłuch?
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

Piterski

Na płycie masz podawany sygnał dla jednego kanału, a na oscyloskopie zauważysz, że w drugim nie ma linii prostej (czyli ciszy) tylko ta sama częstotliwość ale z o ileś tam decybeli niższym poziomem. No i kombinujesz jak tu stawić igłę by te wartości były względnie jednakowe i najniższe przy tym samym poziomie sygnału dla prawego i lewego kanału. Czasem bzdury mi wychodziły, głownie na tanich wkładkach i wtedy bardzo uważnie oglądam igłę i jej odbicie by ustawiona była pionowo. Generalnie zawsze sprawdzam na koniec ustawienie igły.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

jafi

Cytat: Pboczek w Grudzień 22, 2021, 14:38
Poleciałem również z Dawidem pod świątecznie.
Ten na dole to "Let`s Dance", nasłuchaliśmy się tego albumu z kolegami w czasie studiów w tę i z powrotem:)
Kolegę z pokoju kręciły dęciaki nagrane przez grupę Chic.
No i był kop jak trza. Z kaseciaka na taśmie metalowej! Mieliśmy w ilości 1 sztuka:)

miniabyr

Szkoda życia na chujowy dźwięk !

Pboczek

Znamy, znamy. Sam pomiar nie jest skomplikowany.
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite