dlaczego ludzie maja takie opory z akceptacja faktu ze kable graja?

Zaczęty przez mateusz, Marzec 06, 2015, 21:11

Poprzedni wątek - Następny wątek

traumeel

No i w takim przypadku różnica lub jej brak, jest jak na widelcu (biorąc poprawkę na fakt, że złącze XLR gra zwykle dynamiczniej).

Bacek

Ale xlr vs RCA to nie kabel i wtyczka ale inna elektronika z przodu i z tyłu oraz inne poziomy sygnałów.

Piterski

Poziomy sygnału nie są w tym wypadku problemem. Mogę je wyrównać z poziomu CD lub na wzmacniaczu skorygować głośność. Różnice w brzmieniu są też jak się podpina inne kable XLR.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.


Piotr__

najlepiej te grubości kabla od żarówki z niską pojemnością
Spełniony znaczy słucha muzyki, a zmienia tylko to co się rozpadnie ze starości. Muzyka: jazz z wokalem '50'60, blues, etno, instrumentalna.  - 95% płyt odtwarzanych z przyjemnością.

Bacek

Nie wiem jaki to kabel od żarówki ale ja lubię trochę grubsze bo się tak łatwo nie plączą. Świeżo złożony komplet i mój największy do tej pory wydatek na IC, coś koło 350PLN za materiały. No ale to za 4 komplety stereo, także bieda zestaw w kategoriach audiofilskich.
Gdyby nie wtyki to pojemność była by koło 50pF a tak jest 80pF. Sommer LLX, długość tak pomiędzy 80 a 90cm i jakieś znośnie wtyki z Allegro. Dużo na nich metalu to i pojemność podbijają. Może i jakieś plecionki na kable fajnie wyglądają ale z golasa łatwiej kurz zetrzeć.

vasa

Cytat: Bacek w Listopad 16, 2021, 22:04Gdyby nie wtyki to pojemność była by koło 50pF a tak jest 80pF.
Rewelacyjne interkonekty.
Teraz należy zaprosić poczet mędrców i niech zgadują czy wzmacniacz ze źródłem są połączone Twoim kablem czy będącą zwieńczeniem wieloletnich badań i medytacji pod górą Fuji eksplozją geniuszu wycenioną jak wiadro diamentów ;D
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

audiokawosz

Od 37 minuty będzie o kablach. Początkach w latach 80. Warto posłuchać ;

Zapraszam do wysłuchania i obejrzenia wywiadu z panem Kazimierzem Monkiewiczem - inżynierem elektronikiem, konstruktorem wzmacniaczy akustycznych, który przez wiele lat pracował w COBRESPU tworząc projekty wpływające na kształt tego, co produkowane było w zjednoczeniu Unitra.
Jest też autorem przedwzmacniacza i obydwu wzmacniaczy mocy z zestawu AV Mini opisywanego w połowie lat 80-tych w czasopiśmie Audio HiFi Video.


https://www.youtube.com/watch?v=MZET2OEqa1o
Przyjdą takie czasy,że ludzie będą szaleni i gdy zobaczą kogoś przy zdrowych zmysłach,powstaną przeciw niemu mówiąc: Jesteś szalony,bo nie jesteś do nas podobny

sonus_fan

Nic nowego. Kable głośnikowe to współczynnik tłumienia i wpływ na niskie tony, nie tak duży jak się to komuś może wydawać. Przy mocnym, tranzystorowym wzmacniaczu, na kilku parach wyjściowych tranzystorów nie ma to żadnego znaczenia.
Wpływ wzajemnej relacji impedancji wyjściowej i wejściowej łączonych urządzeń też znany jest od kilkudziesięciu lat. Jeśli impedancja wejściowa będzie conajmniej 10 razy wyższa od wyjściowej, kable nie mają znaczenia. Oczywiście, jeśli ktoś nie założy tam jakichś puszek :D
A lampy? Cóż kwestia gustu. Mają "przyjazne" dla ucha zniekształcenia i to może się podobać. Z racjonalnego punktu widzenia jest to przeżytek, przynajmniej w audio.

kangie

Ciekawy wywiad. Czy Pan Tomasz Rogula ma rację? Pytanie pozostawiam bez odpowiedzi.

Life is too short for boring HiFi.

vasa

Cytat: kangie w Grudzień 16, 2021, 12:59Ciekawy wywiad. Czy Pan Tomasz Rogula ma rację? Pytanie pozostawiam bez odpowiedzi.
Eee tam, nie zna się. Głuchy jest i ma słaby sprzęt  :-\

  ;) :) ;D
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

vasa

Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

Piterski

Byłem na pokazie jego kolumn gdzie jedna miała imitować granie stereo i to nie zależnie od miejsca na sali gdzie słuchałeś.
Gość z którym prowadził rozmowę to słyszał ja tylko miałem wrażenie bardziej grania przód tył ale na pewno nie stereo.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

GB

Cytat: Piterski w Grudzień 16, 2021, 18:51
Byłem na pokazie jego kolumn gdzie jedna miała imitować granie stereo i to nie zależnie od miejsca na sali gdzie słuchałeś.
Gość z którym prowadził rozmowę to słyszał ja tylko miałem wrażenie bardziej grania przód tył ale na pewno nie stereo.
Zrobił pomiary i mu wszyło, że stereo.
______________
Pozdrawiam
Grzegorz

wiki

Przesłuchałem ten wywiad.....
Mój wykładowca od miernictwa był zdecydowanie lepszym specjalistą.... ;)


Tak abstrachując....
A dlaczego?
Bo powiedział nam, że teoria teorią....
A ta teoria nijak ma się do praktyki.....
I, w mojej ocenie, powiedział całą prawdę.

Ale ja tam się nie znam, jak widać z wywiadu, są mądrzejsi.....
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

Piterski

Cytat: wiki w Grudzień 17, 2021, 19:44Przesłuchałem ten wywiad.....
W innym miejscu zaś wypowiada się efekcie naskórkowości, już nie pamiętam w jaki kontekście.

Tak więc te wszystkie wypowiedzi to ja traktuje z przymrużeniem oka, tak jak te wielogodzinne ślepe testy.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

TomFon2017

Ja zauważyłem, że kable tym lepiej grają im się nimi mocniej machnie - to tzw. efekt lassa...ziuuuuuuuuuuu
REVOX C221 CD PLAYER...DAT SONY PCM-2700...DAT SONY DTC 60ES...TAPE RECORDER REVOX PR99 MKIII...Headphone Amplifier CanAmp...Słuchawki AKG K400 i AKG K601...monitory bliskiego pola TAPCOS5...PRO9TL Domestic Monitor by Chris Rogers