Onkyo Integra TA-2550 - ładny ale nie działa

Zaczęty przez christo, Czerwiec 15, 2020, 17:14

Poprzedni wątek - Następny wątek

christo

Nigdy nie miałem szczęścia do magnetofonów kasetowych. Albo się psuły bardzo szybko albo wcale nie działały... Pomyślałem, że jeszcze raz spróbuję. Trafił się tytułowy Onkyo. Dotarł dziś. Co za niespodzianka! Nie działa. Działa jedynie przewijanie w przód i w tył, reaguje na wciśnięcie AMCS. Całkiem nieźle. Szkoda tylko że nie gra. Wciśnięcie przycisku Play - zapala się zielona dioda na przycisku, napęd taśmy napina się, taśma stoi. Spróbowałem bez kasety przy otwartej kieszeni. Napęd kręci (tyle że patrząc na licznik zdecydowanie za szybko. Stoi za to czarna gumowa rolka obok głowicy. kręci się bez oporu w obie strony. Domyślam się, że to jest przyczyna niedziałania... Czy jestem w stanie sam to naprawić? czy to jakiś pasek czy coś gorszego..? Poradźcie bo zaraz go wyp****olę przez okno! Razem z tym pudłem kaset odkopanym gdzieś na dnie szafy.
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

GregWatson

Bardzo fajny deck. Ja mam 2570 ale co do diagnozy to nie za bardzo pomogę.
Trochę tego i trochę tamtego też.

christo

#2
Dobrze, trochę poszukałem w sieci - jestem trochę mądrzejszy. Deck wprawdzie nadal nie działa ale wiem już bardziej. W pierwszej chwili myślałem, że czarne, okrągłe [5] odpowiada za przesuw (cudne słowo) taśmy. Jednak nie! To docisk a faktycznie taśmę ciągnie kapstan (capstan?) [2]

No to ten kapstan również nie działa. Pytanie teraz. Czy kapstan ów napędza bezpośrednio silnik czy też jest tam jakiś pasek?
Na obrazku jest właśnie pasek łączący kapstan z silnikiem i może czymś jeszcze po drodze (nawijacz?)..? Ale tu stoi, że są 3 silniki (po co?). To dla mnie całkowita nowość więc pomóżcie. Nawet nie wiem jak się poszczególne części nazywają...
Z dobrych wiadomości - śruby trzymające głowicę mają fabryczny zielony lakier. W sumie fajnie. Szkoda, że nie gra :)
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

frywolny trucht

Na obrazku, który pokazałeś mamy pasek (3).  Styrana może być też gumowa rolka dociskowa (5). Pasek i ta rolka to typowy zestaw serwisowy.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

GregWatson

Czy w instrukcji obsługi nie ma opisanych "Problemów" jakie mogą wystąpić w trakcje obsługi decka? Ja mam do 2570 i tam jest dokładnie opisane ale w jeżyku niemieckim - a ja ni hu hu w tym dialekcie. :)
Trochę tego i trochę tamtego też.

grzegorz.chudek

Silnik raczej nie napędza bezpośrednio rolki, ale raczej pasek napędza gumową rolką, pod spodem 10, która jest elektromagnesem dociskana.
Czy przewija do tyłu?
Mam TA 2570 i mogę dokładniej sprawdzić jak to u mnie się odbywa, napęd pewnie ten sam.

Wysłane z mojego moto g(6) przy użyciu Tapatalka


grzegorz.chudek

Przypomniało mi się słowo klucz: idler.

Wysłane z mojego moto g(6) przy użyciu Tapatalka


christo

Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

kefas

Wymiana paska raczej nie jest trudna, wszystko zależy od magnetofonu możesz już zacząć rozbierać robiąc przy tym zdjęcia. Czasem te paski robią się czarną kleistą mazią więc wszystko trzeba umyć a potem nasmarować

tomcio

Zazwyczaj w takich sytuacjach dopasowuję najpierw gumkę recepturkę - dziś mamy do wyboru, do koloru.
Nie raz okazywało się, że nie działa elektronika, np. nie gra jeden kanał. Jeśli jest wszystko OK lub elektronikę można i warto naprawić to wtedy zamawiam paski.
Powodzenia z magnetofonem.
T

PS
Tę czarną maź mam do dziś na kanapie i nie wiem czym ją zmyć :)
Ze smarowaniem nie przesadzać  8)

christo

OK. Rozkręciłem dziada. Wszystko chyba jasne. Pasek jest tak rozciągnięty, że mógłbym nim opasać całego decka. Dwa razy! :) Wisiał na rolce silnika i smętnie dyndał pod kołem napędowym. Silnik kręci ale pasek nie ma szans pociągnąć reszty. Okazało się też, że w środku elektronika pokryta jest równomierną warstwą kurzu. Chyba nikt tu nigdy nie zaglądał.
Czy kółka zębate czymś się smaruje czy mają zostać suche? A głowice? czym się je traktuje? Mam płyn Audio techniki do czyszczenia wkładek. Nada się?
Chyba największa jazda będzie z wymianą rolki dociskowej. Jeszcze nie zamówiłem ale pewnie trzeba będzie.
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

tomcio

Do rolki weź patyczek do uszu (a nawet kilka) spirytus albo ten płyn do wkładek, uruchom magnetofon na gumce recepturce, zdejmij obudowę kieszeni i włącz ustrojstwo. Jak rolka będzie się kręcić to ten patyczek ze spirytem przykładaj do rolki tak długo aż wata na patyczku będzie czysta. Wtedy zobaczysz czy konieczna jest wymiana.

PS
Ja akurat uważam, że im mniej tam smarów tym lepiej.

kefas

#12
Gum nie traktuje się żadnym spirytusem bo z czasem stwardnieją i będą do doopy chyba, że są mocno zanieczyszczone to od wielkiego dzwonu można, a częściej wodą mydlaną. Głowice, osie capstanów alkoholem izopropylowym. Smarowanie części które wykonują sporadyczne ruchy olejem wazelinowym
a silikonowym np. osie capstanów. Ponadto na metalowe części ruchome Smar silikon-teflon. Oczywiście wszystko z umiarem.

frywolny trucht

Jeśli przekładnie zębate nie noszą śladu smarowania i pracują cicho, to chyba bym nie smarował. Mógłbyś wrzucić parę zdjęć z widokiem na głowice, tor przesuwu taśmy i na te silniki?
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

christo

Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

christo

trochę zakurzony - przeczyszczę go jeszcze.
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

frywolny trucht

Patyczek do uszu nasączony spirytem i szuru buru po ośce, żeby zlikwidować te pierścienie brudu. Sprawdź czy nie ma bocznych i osiowych luzów. Jak masz magnetofon rozebrany i dostęp od tyłu, poobracaj sobie, żeby doczyścić równomiernie.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

christo

Cytat: frywolny trucht w Czerwiec 16, 2020, 12:13Sprawdź czy nie ma bocznych luzów
Osiowo mały luz występuje. Może 1mm może mniej. Bocznych praktycznie nie ma.
Na pewno mniej niż 1mm. Może pół. Max.
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

christo

Dokopałem się do drugiego paska. Wygląda równie smutno. Ośkę wyczyściłem. Ciężko było.
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

frywolny trucht

Ciekawe, wszystko na paskach i trzy silniki.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

frywolny trucht

#20
Pół milimetra luzu- to będzie standardzik- jak dla nowego. Czas na głowice. Tak samo. Patyczek, spiryt i wzdłuż osi przesuwu taśmy. W tę i z powrotem. I lepsze zdjęcie na głowice po czyszczeniu poprosimy. Gumowa rolka dociskająca. Jeśli nie skamieniała, po wyczyszczeniu może się jeszcze nadać. Spiryt, potem mogą być i mydliny, Ludwiki, a na koniec woda. Oczywiście nie mam na myśli kąpieli. Szuru buru natomiast tak. Po procesie szorowania ma być równiutka na powierzchni, odzyskać pewne wartości trące. Jeśli powierzchnia będzie niejednorodna, spękana, stwardniała, śliska= śmietnik. Oczywiście ważny jest też stan sprężynki dociskającej rolkę. Można sobie wyobrazić dziwną sytuację, gdy ktoś podczas odtwarzania odciął prąd i wstawił magnetofon na kilkanaście lat do piwnicy.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

christo

Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

tomcio

Gratulacje ! Wygląda to coraz lepiej 8)

Cytat: kefas w Czerwiec 16, 2020, 07:58Gum nie traktuje się żadnym spirytusem bo z czasem stwardnieją i będą do doopy chyba, że są mocno zanieczyszczone to od wielkiego dzwonu można, a częściej wodą mydlaną
Ta rolka dociskowa ma pewnie ze czterdzieści lat i przypuszczam, że nigdy nie była czyszczona więc takie czyszczenie spirytusem (może być izopropylenowy) jej nie zaszkodzi. Jak jest do dooopy to tym bardziej.
Osiek, które pracują w mosiężnych tulejkach nie powinno (wg mnie) smarować się wcale.

Będzie dobrze, pacjent będzie żył....

EDIT
Na zdjęciach ta rolka źle nie wygląda

christo

Cytat: tomcio w Czerwiec 16, 2020, 22:31Na zdjęciach ta rolka źle nie wygląda
Rolka dostała wczoraj taką porcję promili, że od razu jej się poprawiło! :) Generalnie wygląda to coraz lepiej. Nie wiem czy stan głowic można oszacować po zdjęciach. Wygląda, że nikt tu nigdy nie grzebał. Do czego służy ten krótszy pasek?
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

christo

No dobra, oba paski wymienione. Kaseta kręci. Szkoda tylko, że za szybko. Co z tym zrobić? Jest jakaś regulacja? Włączyłem stoper - 1 min. na stoperze to 1 min 13 sek. na odtwarzaczu.
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910