Przydźwięk, kabel zasilający do 1200.

Zaczęty przez Pboczek, Październik 20, 2020, 23:24

Poprzedni wątek - Następny wątek

Pboczek

Sprawdziłem miernikiem, bolec w ścianie jest podpięty do neutralnego.
Postąpiłem zgodnie z instrukcją i wpiąłem wszystko do jednej listwy. Włączyłem i brumi jak dotychczas.
Wypiąłem gramofon z pre, a w jego miejsce podłączyłem dwa zwarte Rca (został tylko kabel z uziemieniem gramofonu). Cisza, nic nie hummmi.
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

wiki

Cytat: Pboczek w Listopad 02, 2020, 15:13Postąpiłem zgodnie z instrukcją i wpiąłem wszystko do jednej listwy. Włączyłem i brumi jak dotychczas.
Czy ta listwa miała gniazda bez bolca?
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

Pboczek

Wiki, to listwa Tomanka, nie ma ma bolców ale ma takie blaszki które raczej są "zamiast bolca".

Szukać listwy bezbolcowej?
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

frywolny trucht

#53
U mnie jest taki patent, że mam gniazdka podwójne. W pionie. To u góry jest prawidłowo podłączone w stosunku do uziemienia, ale to na dole pierdyknął elektryk wprost, w pionie i mam lustrzane odbicie. Trzeba sprawdzić próbnikiem gdzie jest przewód liniowy L.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

Bacek

Ok, to jak masz już miernik, sprawdził bym kabelki gramofonu.
Na początek odepnij kabelki od wkładki, tanie mierniki mogą ją uszkodzić.

Przestaw na pomiar rezystancji, odepnij gramofon od pre.
1. Kabel uziemienia gramofonu powinien mieć przejście elektryczne na oś talerza (rezystancja w okolicy 0) i metalowe części ramienia.
2. Kabel uziemienia nie powinien mieć przejścia na masy wtyczek chinch (metalowa obwódka wtyku).
3. W sumie wynika z 2. Masy chinch nie powinny mieć przejścia na dowolną metalową część gramofonu
4. Nie powinno być przejścia miedzy masami wtyków chinch.
5. Powinno być przejście pomiędzy masą danego chinch a jego kabelkiem przy headshellu (to akurat pewnie będzie ale jak już rozpięte to nie zaszkodzi sprawdzić.)

wiki

Cytat: Pboczek w Listopad 02, 2020, 15:55
Wiki, to listwa Tomanka, nie ma ma bolców ale ma takie blaszki które raczej są "zamiast bolca".

Szukać listwy bezbolcowej?
Tak, listwa bez bolców lub bez blaszek bocznych.
Może być to zwykły przedłużacz starego typu.
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

wiki

Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

Pboczek

Ok zaopatrzę się w taką.

Frywolny jest u mnie faza po lewej, bolec u góry.

Miernik mam za niecałe 17 zeta. Zabawa w odpisanie kabelków u mnie to złożona sprawa. Thorens ma regulacje headshela która się nie blokuje, jedna śrubka. Kabelki też skąpią na długości. Będę musiał się rozkalibrować 🙄. Jak trzeba, to trzeba. Może jednak kupię jakiś lepszy miernik za np. 100 i poradzi? Co powinien mieć?
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

Bacek

#58
To już nie tylko kwestia kasy ale rodzaju miernika. Potrzebny był by jakiś mostek pomiarowi i też nie do każdej kładki bym się odważył. Mój to koszt coś koło 400pln. Ho mc mierzyłem nim ale lomc nie wiem czy bym się odważył.
Jak dobrze masz kabelki podłączone to wystarczyło by biały i czerwony odpiąć.
Ale ze zdjęcia widzę że solidną penseta bez problemu się odepnie bez odkrecania.

Bacek

#59
OC9III miałem przez chwilę i na fotelu hummu nie słyszałem. Z głową przy głośniku i bez muzyki może trochę.

Ja takim modelem walczę, koło 15cm, ale tylko na przykręconej wkładce bo magnetyczna.

Pboczek

Przygotuję się mentalnie i jutro działam na odczepionych białym i czerwonym  :). Skoro diabeł siedzi w gramofonie, to pewnie i tak czeka go warsztat.
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

Bacek

Niestety nie musi siedzieć tam i w zasadzie zdziwił bym się gdyby tam był. Ale warto zweryfikować poprawność mas. U mnie w pre był źle ekran dopięty i z jednym gramofonem było cicho jak makiem zasiał a z innym nie.
Mimo że w obydwu wszystko było ok.
Takie polowanie to poprosi eliminacja wszystkich punktów a zdalnie to niestety trwa.

Pboczek

Wystrugałem kabel do listwy bez bolca. Zdobyłem się na operację i odłączyłem kabelki.

Cytat: Bacek w Listopad 02, 2020, 15:58Przestaw na pomiar rezystancji, odepnij gramofon od pre.
1. Kabel uziemienia gramofonu powinien mieć przejście elektryczne na oś talerza (rezystancja w okolicy 0) i metalowe części ramienia.
2. Kabel uziemienia nie powinien mieć przejścia na masy wtyczek chinch (metalowa obwódka wtyku).
3. W sumie wynika z 2. Masy chinch nie powinny mieć przejścia na dowolną metalową część gramofonu
4. Nie powinno być przejścia miedzy masami wtyków chinch.
5. Powinno być przejście pomiędzy masą danego chinch a jego kabelkiem przy headshellu (to akurat pewnie będzie ale jak już rozpięte to nie zaszkodzi sprawdzić.)

Ad. 1 jest na osi talerza, nie ma na elementach ramienia.
Ad. 2 - 4 nie ma.
Ad. 5 jest.

Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

Bacek

#63
A co Ty tam masz? Thoensa 316,318,321? Nie poznaję co to za ramię ale w TP16,TP21 uziemienie było dokręcone w okolicy kardana, od dołu od strony przeciwwagi.

W sumie dużo humu nie powinno to dać ale może na czułym MC coś jednak łapie, tylko w sumie IC też są beż ekranu.
Jak namierzysz tą śrubkę z obrazków to pt 1 możesz jeszcze raz na niej spróbować zweryfikować, reszta jest jakoś zabezpieczona na czarno i może przez to nie przewodzi.
No chyba że to inne ramię i rurka nie z metalu.

Ekranami na IC i ramieniu można się zająć choć nie musi to przynieść rozwiązania. Na tym etapie dobrze było by albo do kogoś wpaść z gramofonem albo zaprosić kogoś z przynajmniej sprawdzonym nie humiącym pre (i ew gramofonem choć sytuacja nie nastraja).
Z ciekawości skąd jesteś?

Testujesz odłączając  z systemu wszystko po kabelkach (a nie wyłączając) inne (CD, DVD, TV i co tam jeszcze nie związanego z gramofonem)?

Kabel do listwy bez bolca nie musi pomóc bo urządzenia na listwie mogą mieć wspólne uziemienie, nawet jak nie idzie dalej. A co masz na tej listwie wpięte? Tylko gramofon i pre? Gramofon pewnie płaska wtyczka z dwoma bolcami?

Pboczek

A ja myślałem że już jest pewny winowajca :).
Tak to Tp 21 z td 318. Jestem z okolic Krakowa.
Niemam nic w zestawie, po za tunerem i cd, spróbuję poodłączać ...
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

Bacek

Humm to taka podła bestia że winowajcę znasz jak coś poprawisz a on zniknie.

Mimo mo poprawy ew problemów nadal może być tylko trochę mniejszy.

Pboczek

Bacek, bardzo dziękuję że niesiesz chęć pomocy. Jestem ciekawy co wyjdzie  z tej zabawy, nowe trafo, gramofon, pre, ...  :)

Obym na Święta mógł posłuchać kolęd w odpowiedniej jakości, bez hummu  :D.
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

Bacek

To jest lepsze od krzyżówek.

Z gramofonem nie będzie chyba aż takiego problemu, jak ramię nie jest podłączone do masy to to akurat łatwo naprawić, a ekranowane IC też nie problem zrobić.
Transformator od niego jest przy gniazdku wiec też nie powinien nic wnosić. Ew sam silnik ale on tam też na dość niskim napięciu pracuje.

Sprawdź z tą śrubką uziemienie, czy jest przejście, jak nie będziesz dotykał innych przewodów to tu już nie musisz wkładki odłączać.

Pboczek

Dobra, lecę z tym koksem ale słabo to widzę.

Jest przejście uziemienie - ramię, sprawdziłem na nieemaliowanej części.
Bez gramofonu jak makiem zasiał. Kiedy go podepnę, nawet nie włączając, pojawia się humm. Żadne listwy, blokery, kable sieciowe, zgodność fazowa, nic nie wnoszą.

Kiedy odłączam uziemienie gramofonu to jest prawdziwy hhuuummmmmm, a kiedy podpinam, drastycznie maleje. To porównanie troszkę poprawiło mi humor, bo może będę musiał dalej z tym żyć, a muszę się czymś pocieszyć. :)
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

ziko369

Jeszcze raz zapytam...
Czy nie masz przewodu zasilania gramofonu blisko albo w kontakcie z zasilaniem 220v?

Pboczek

Nie mam, jest samiuśko prowadzony.

Zapodałem sobie za to muzykę i już jest dobrze. 😀
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

ziko369

Pięknie...
Ja Rammstein 💪🏼 sam samiuśki chwilowo w domu 😈😈😈

Pboczek

Odkryłem że moje wydanie Time jest z 1976 r. i ładnie się kręci.
Oraz że kiedy dotykam paluchem prawego chincha gramofonu, podpiętego do pre, to pojawia się przydźwięk, a jak lewego to trudniej go wzbudzić i chyba mniejszy.  ::) Mam coś znowu do obadania.  :)
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

Bacek

Cytat: Pboczek w Listopad 12, 2020, 16:16Dobra, lecę z tym koksem ale słabo to widzę.

Jest przejście uziemienie - ramię, sprawdziłem na nieemaliowanej części.
Bez gramofonu jak makiem zasiał. Kiedy go podepnę, nawet nie włączając, pojawia się humm. Żadne listwy, blokery, kable sieciowe, zgodność fazowa, nic nie wnoszą.

Kiedy odłączam uziemienie gramofonu to jest prawdziwy hhuuummmmmm, a kiedy podpinam, drastycznie maleje. To porównanie troszkę poprawiło mi humor, bo może będę musiał dalej z tym żyć, a muszę się czymś pocieszyć.

No to sprawdził bym mimo wszystko inny pre lub wkładkę. Może ktoś pre wysyłkowo Ci użyczy.

Pboczek

Sprawdziłem na pre wbudowanym w piecyk i jest cisza. Nawet też ładnie gra no i ta ciiiiiiisza :). Myślę więc, pewnie pre, Bacek dobrze mówi. Ale naszło mnie jeszcze by wymienić IC pre - wzmacniacz i bingo! Ciuchuteńko, mówię Wam jak makiem zasiał.
Winowajcą był ...
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite