O przeciwwadze.

Zaczęty przez jafi, Marzec 15, 2021, 19:55

Poprzedni wątek - Następny wątek

jafi

Wracam sam dla siebie do prób z przeciwwagą.

Przy okazji regulacji i sprawdzania gramofonu Technics SL1200 MKII, który najczęściej użytkuję zauważyłem, że oryginalna przeciwwaga nie trzyma nastawu regulacji obciążenia wkładki.
Najczęściej jest tak, że ustawiamy wartość i długo się tym nie interesujemy dopóki nie zajdzie potrzeba innego nastawu np. do innej wkładki.
Nieświadomy przeskalowania przeciwwagi słucham płyt, by następnego dnia stwierdzić, że nastaw z poprzedniego dnia zmienił się nieznacznie, czyli słucham gramofonu ustawionego inaczej jak chciałem.

Jak często sprawdzacie ustawienie przeciwwagi w swoich gramofonach?

ziko369

U mnie jest tak samo...
Zacząłem ustawiać co dwie, trzy płyty...😋
Vta też bawię się do woli...ze względu na krzywe płyty...

audiokawosz

W SME nie mam potrzeby . Sprawdzałem kilka razy i trzyma wagę . Za to w ortofonie trzeba co jakiś czas poprawić.
Przyjdą takie czasy,że ludzie będą szaleni i gdy zobaczą kogoś przy zdrowych zmysłach,powstaną przeciw niemu mówiąc: Jesteś szalony,bo nie jesteś do nas podobny

Piterski

W Pioneer PL70 II wystarczy ustawić raz, podobnie jest z ramieniem MA505 tez trzyma nastawy.
Może warto spróbować dać odrobinę smaru silikonowego i nie będzie się sam przestawiał.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

jafi

Parę słów o materiałach, które porównywałem bezpośrednio między sobą i do oryginału: stal węglowa, mosiądz, brąz i miedź.

Na końcu został ten ze stali węglowej, choć każdy wnosił swoją sygnaturę.

Zdjęcie jest poglądowe bo np. brakuje tego z brązu, a miedziany ma inną średnicę otworu.


christo

U mnie przeciwwaga dość ciasno chodzi. Pomijając, że osadzona jest na w sumie 3 ośkach: dwie prowadzące i jedna regulacyjna. Nie ma problemów. Trzyma jak głupie. W poprzednich różnie bywało. W jednym przeciwwaga była bardzo luźna i tu trzeba było co jakiś czas korygować. Drgania robią swoje
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

audiokawosz

Cytat: Piterski w Marzec 16, 2021, 08:30MA505 tez trzyma nastawy
Moje MA 505 gubiło nastawy po jakimś czasie . Na MA 505 wzorowane są ramiona Ortofona z dynamicznym tłumieniem. Nie ma siły  te druty muszą się luzować po jakimś czasie.
Co do części statycznej - ciężarka to oczywiście w Ortofonie nie ma szans się przesunąć jest skręcany . W MA 505 też raczej nie.
Przyjdą takie czasy,że ludzie będą szaleni i gdy zobaczą kogoś przy zdrowych zmysłach,powstaną przeciw niemu mówiąc: Jesteś szalony,bo nie jesteś do nas podobny

Piterski

Może to kwestia egzemplarza? Ja w MA505 zawsze stosowałem dodatkową przeciwwagę, a ona jest dokręcana, tak więc główny ciężarek nie miał jak się przesunąć. Jak dobrze wyważyłem ramię to nastawa dynamicznego nacisku mi się zawsze pokrywała z wskazaniem wagi i nigdy się nie przestawiła.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

GB

O i tu może leżeć problem w tym, dlaczego przestało mi się podobać, jak gra mój Techniks.

Jak raz ustawiłem nacisk 3 lata temu, tak do dziś nie sprawdzałem. Muszę to sprawdzić, może się rozjechał.

Pozdrawiam,
GB
______________
Pozdrawiam
Grzegorz

jafi

Cytat: GB w Marzec 16, 2021, 10:09
O i tu może leżeć problem w tym, dlaczego przestało mi się podobać, jak gra mój Techniks.

Jak raz ustawiłem nacisk 3 lata temu, tak do dziś nie sprawdzałem. Muszę to sprawdzić, może się rozjechał.

Pozdrawiam,
GB

Sprawdź i napisz proszę.

masza19

Cytat: GB w Marzec 16, 2021, 10:09
O i tu może leżeć problem w tym, dlaczego przestało mi się podobać, jak gra mój Techniks.

Jak raz ustawiłem nacisk 3 lata temu, tak do dziś nie sprawdzałem. Muszę to sprawdzić, może się rozjechał.

Pozdrawiam,
GB

Przez trzy lata intensywnego grania to równie dobrze szlif płaski mógł się zrobić z igły.

GB

Cytat: masza w Marzec 16, 2021, 10:44
Cytat: GB w Marzec 16, 2021, 10:09
O i tu może leżeć problem w tym, dlaczego przestało mi się podobać, jak gra mój Techniks.

Jak raz ustawiłem nacisk 3 lata temu, tak do dziś nie sprawdzałem. Muszę to sprawdzić, może się rozjechał.

Pozdrawiam,
GB

Przez trzy lata intensywnego grania to równie dobrze szlif płaski mógł się zrobić z igły.
Intensywne nie był używany bo gram na 3ch gramofonach i cd.

Pozdrawiam,
GB

______________
Pozdrawiam
Grzegorz

masza19

A to co innego  :np:

audiokawosz

Cytat: Piterski w Marzec 16, 2021, 10:07Jak dobrze wyważyłem ramię to nastawa dynamicznego nacisku mi się zawsze pokrywała z wskazaniem wagi i nigdy się nie przestawiła.
Tego nie negowałem . Przesuwania przeciwwagi też. Rozumiem że robiłeś próby co jakiś czas i zawsze trzymała wagę. W takim razie widocznie wina egzemplarza .
ps. Też stosowałem dodatkowy ciężarek .
Przyjdą takie czasy,że ludzie będą szaleni i gdy zobaczą kogoś przy zdrowych zmysłach,powstaną przeciw niemu mówiąc: Jesteś szalony,bo nie jesteś do nas podobny

amati74

#14
Ja mam podstawe ramienia tp16mk3 i tu przeciwwaga jest przyciskana pokretlem po ustawieniu ,wiec nie ma opcji samoistneho przesuwania , pomijając oczywiście jakość samego ramienia. [emoji28]

jafi

Jak zwykle okazało się, że najprostsze rozwiązania są skuteczne. :D

Krążek został przewiercony, nagwintowany. Do tego pasująca śrubka i działa. 8)




Piterski

Pioneer ma takie rozwiązanie, że wewnątrz przeciwwagi jest podfrezowanie. Wchodzi w nie tulejka z tworzywa i dzięki temu dokręcając śrubę nie uszkadza się powierzchni trzpienia.
Może warto u Ciebie w ten otwór na śróbę dać malutki krążek z gumy czy plastiku by izolowała czoło śróby od trzpienia.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

GB

Cytat: Piterski w Marzec 17, 2021, 12:41
Pioneer ma takie rozwiązanie, że wewnątrz przeciwwagi jest podfrezowanie. Wchodzi w nie tulejka z tworzywa i dzięki temu dokręcając śrubę nie uszkadza się powierzchni trzpienia.
Może warto u Ciebie w ten otwór na śróbę dać malutki krążek z gumy czy plastiku by izolowała czoło śróby od trzpienia.
Silikon lub klej na ciepło.

Pozdrawiam,
GB

______________
Pozdrawiam
Grzegorz

jafi

Cytat: Piterski w Marzec 17, 2021, 12:41Pioneer ma takie rozwiązanie, że wewnątrz przeciwwagi jest podfrezowanie. Wchodzi w nie tulejka z tworzywa i dzięki temu dokręcając śrubę nie uszkadza się powierzchni trzpienia.
Dokręcam aby, aby - z wyczuciem.

jafi

Cytat: GB w Marzec 17, 2021, 12:53Silikon lub klej na ciepło.
Boże broń.

Przecież chcę mieć możliwość różnych nastawów.

masza19

Dzisiaj przyszło to co popsułem.
A nawet więcej.

jafi


masza19


jafi


ziko369

A powiedzcie mi jakimi narzędziami regulować taka śrubę zawieszenia ramienia... 2w1...jak na zdjęciu Jacka?