Menu główne

ReVox PR99

Zaczęty przez GB, Kwiecień 20, 2021, 20:04

Poprzedni wątek - Następny wątek

GB

Cytat: rollins w Maj 02, 2021, 10:53
tych silnikowych nie ruszaj...szkoda kasy - są drogie stosunkowo.... chyba że pomiar pokaże co innego...ale ja jeszcze nie trafiłem   na uszkodzone. Zajmij się lepiej tym co naprawdę jest problemem w tych magnetofonach po latach.
Tak zrobię jak radzisz. Pisałem tylko, że moje zdolności manualne podobały by tym silnikowym.

______________
Pozdrawiam
Grzegorz

______________
Pozdrawiam
Grzegorz

Piterski

Cytat: GB w Maj 02, 2021, 10:50
Cytat: merlin1973 w Maj 02, 2021, 10:42
Sam to bedziesz robił ??? nie lepiej dać w fachowe ręce ;)
Łożysk tak, ale lutowanie RIFA chyba zlecę specjaliście. Te kondensatory, silnikowe może jeszcze bym ogarnął bo to 6 lutów i 3 śrubki.

______________
Pozdrawiam
Grzegorz


Ja bym na twoim miejscu oddał to w ręce fachowca. Znowu porozkręcasz pół magnetofonu, a pan Marek będzie musiał to wszystko wyciągać na prosta.
Bez specjalistycznej wiedzy to lepiej i bezpiecznie jest sobie podłubać w rowerze.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

GB

Cytat: Piterski w Maj 02, 2021, 11:36
Cytat: GB w Maj 02, 2021, 10:50
Cytat: merlin1973 w Maj 02, 2021, 10:42
Sam to bedziesz robił ??? nie lepiej dać w fachowe ręce ;)
Łożysk tak, ale lutowanie RIFA chyba zlecę specjaliście. Te kondensatory, silnikowe może jeszcze bym ogarnął bo to 6 lutów i 3 śrubki.

______________
Pozdrawiam
Grzegorz


Ja bym na twoim miejscu oddał to w ręce fachowca. Znowu porozkręcasz pół magnetofonu, a pan Marek będzie musiał to wszystko wyciągać na prosta.
Bez specjalistycznej wiedzy to lepiej i bezpiecznie jest sobie podłubać w rowerze.
No ostatnio rozkręciłem i skręciłem, tak jak powinno być. Pan Marek poprawiał, to czego wcześniej nie zrobił.

Wymiana łożysk to prosta sprawa, parę śrubek i załatwione. Tu ReduktorSzumu pokazał, co i jak. Nie ma co się bać śrubokręta.


https://youtu.be/mYwhweSj-UE

______________
Pozdrawiam
Grzegorz

______________
Pozdrawiam
Grzegorz

Zygus

Cytat: rollins w Maj 02, 2021, 10:09Łożyska kup SKF - prawdopodobnie w silnikach głównych są 608-2z.. ale jak wyciągniesz to zobaczysz.

Jak będziesz kupował łożyska do Revoxa to zamów 2 więcej do AKAI.
To ten sam typ, bardzo popularnych łożysk 608 które od wielu lat stosowane są w sprzęcie AGD (odkurzacze, miksery itp.)
Nie wiem jak ich wymiana wygląda w Revoxie, ale w AKAI to bardzo proste i wymaga jedynie klucza imbusowego i śrubokręta krzyżowego.
Nawet silników nie trzeba odlutowywać. Przypuszczam ze Pan Marek nie wymienił Ci tych łożysk. A szkoda. Koszt żaden, a roboty na pół godziny.
Jeżeli będziesz zainteresowany tematem, napisz. Chętnie Ci pomogę.

A co do wymiany kondensatorów w Revoxie. to zleć to Panu Markowi. To nie jest jakieś mega trudne zadanie, ale trzeba mieć o tym pojęcie.
Dobrze jest kontrolować co się wlutowywuje w układ. A do tego, jak słusznie zauważył kolega rollins niezbędny jest przyrząd.
Po wymianie tych elementów, niezbędna będzie kalibracja takiego urządzenia. której Ty samodzielnie nie zrobisz.
Rozwiązanie jest jedno - Pan Marek.

Z łożyskami możesz się pobawić sam.

Pozdrawiam

GB

Cytat: Zygus w Maj 02, 2021, 12:04
Cytat: rollins w Maj 02, 2021, 10:09Łożyska kup SKF - prawdopodobnie w silnikach głównych są 608-2z.. ale jak wyciągniesz to zobaczysz.

Jak będziesz kupował łożyska do Revoxa to zamów 2 więcej do AKAI.
To ten sam typ, bardzo popularnych łożysk 608 które od wielu lat stosowane są w sprzęcie AGD (odkurzacze, miksery itp.)
Nie wiem jak ich wymiana wygląda w Revoxie, ale w AKAI to bardzo proste i wymaga jedynie klucza imbusowego i śrubokręta krzyżowego.
Nawet silników nie trzeba odlutowywać. Przypuszczam ze Pan Marek nie wymienił Ci tych łożysk. A szkoda. Koszt żaden, a roboty na pół godziny.
Jeżeli będziesz zainteresowany tematem, napisz. Chętnie Ci pomogę.

A co do wymiany kondensatorów w Revoxie. to zleć to Panu Markowi. To nie jest jakieś mega trudne zadanie, ale trzeba mieć o tym pojęcie.
Dobrze jest kontrolować co się wlutowywuje w układ. A do tego, jak słusznie zauważył kolega rollins niezbędny jest przyrząd.
Po wymianie tych elementów, niezbędna będzie kalibracja takiego urządzenia. której Ty samodzielnie nie zrobisz.
Rozwiązanie jest jedno - Pan Marek.

Z łożyskami możesz się pobawić sam.

Pozdrawiam
Tak zrobię. Ile tych łożysk w Akai jest?

Bo Revox na pewno 4szt. Nie wiem czy tam capstan ma te same łożyska.

______________
Pozdrawiam
Grzegorz

______________
Pozdrawiam
Grzegorz

Zygus

#155
W AKAI 2 z osłonami z gumy, jak na zdjęciu. Łożyskowana jest góra silnika przy talerzyku.  Niżej jest tuleja z brązu i filcem który trzeba nasączyć olejem.
Jak będą  miały metalowe osłony też nic się nie stanie. Na allegro do wyboru do koloru. Przesyłka kosztuje więcej niż łożysko.
Tak jak kolega rollins polecam SKF ale to nie "mus" bo np. NSK wysokoobrotowe też są dobre. Każde będzie lepsze niż 40-letnie.

Pozdrawiam

GB

Cytat: Zygus w Maj 02, 2021, 12:24
W AKAI 2 z osłonami z gumy, jak na zdjęciu. Łożyskowana jest góra silnika przy talerzyku.  Niżej jest tuleja z filcem który trzeba nasączyć olejem.
Jak będą  miały metalowe osłony też nic się nie stanie. Na allegro do wyboru do koloru. Przesyłka kosztuje więcej niż łożysko.
Tak jak kolega rollins polecam SKF ale to nie "mus" bo np. NSK wysokoobrotowe też są dobre. Każde będzie lepsze niż 40-letnie.

Pozdrawiam
Myślałem o tych. Piszą, że pyłoszczelne oraz niskoszumowe.

Zastanawiam się, czy to tylko hasło reklamowe.

SKF też są niskoszumowe?


https://www.ebay.de/itm/254260956533

______________
Pozdrawiam
Grzegorz

______________
Pozdrawiam
Grzegorz

Zygus

No cóż, "reklama dźwignią handlu" To Ty płacisz i jak wolisz w "euro" to Twoja sprawa.
Nie wiem jak to wygląda w Revoxie ale w AKAI nie ma dodatkowych podkładek uszczelniających.
Jest dużo tematów w necie na temat łożysk. A tak w ogóle to Ty jesteś mechanik i to Ty powinieneś mnie uczyć, ot co...  >:D

Pozdrawiam  :)

GB

Cytat: Zygus w Maj 02, 2021, 12:44
No cóż, "reklama dźwignią handlu" To Ty płacisz i jak wolisz w "euro" to Twoja sprawa.
Nie wiem jak to wygląda w Revoxie ale w AKAI nie ma dodatkowych podkładek uszczelniających.
Jest dużo tematów w necie na temat łożysk. A tak w ogóle to Ty jesteś mechanik i to Ty powinieneś mnie uczyć, ot co...  >:D

Pozdrawiam  :)
To prawda jestem, ale ja z mechaniką miałem kontakt w szkole średniej, później już ekonomia i tak zaprzepaściłem całą wiedzę.

______________
Pozdrawiam
Grzegorz

______________
Pozdrawiam
Grzegorz

Zygus

Cytat: GB w Maj 02, 2021, 12:46później już ekonomia i tak zaprzepaściłem całą wiedzę.

No to najwyższy czas wrócić do "korzeni"

Pozdrawiam

GB

4 lata temu takie były ceny PR99.

______________
Pozdrawiam
Grzegorz

______________
Pozdrawiam
Grzegorz

jacek-k-wawa

Jeśli dobrze pamiętam to w Revoxie 99 łozyska capstana nie są wymienialne w sensie że to sa jakieś standardowe łozyska kulowe. Tam jest raczej łozysko slizgowe z brązu. Polecam zapoznanie się z instrukcją serwisową w której masz informacje jak, czym i co jaki czas te łozyska nalezy smarować a właściwie oliwić.
Po zdjęciu pokrywy bloku głowic (po prostu 'wyszarpuje' się ją z zaczepów) przyjrzyj się samemu capstanowi - zobaczysz, że naokoło captstana masz taką czarną poddkładę/dekielek z małą dziurką i tam właśnie zapodaje się po kropelce smarowidło chyba typu PDP-65 któe można zanabyć na pewnym  ogólnie znanym portalu akcyjnym :-)

rollins

Prema jest najlepszym miejscem do zakupu łożysk. Maja oddziały w całej Polsce. Studer i Revox stosował łożyska z obudowa z blachy czyli z. 608-2z. W Premie kupisz od ręki i pewnie za 4 Skf zapłacisz 60zl.
Oryginalnie Revox były SKF. Oczywiście inne markowe też są ok.
W Revoxie z tylu na jednym silniku masz ring plastikowy do tacho. Uważaj bo przy lekkim udeżeniu pęka ze starości. Do zdjęcia osi będziesz potrzebował szczypce segera.


GB

Cytat: jacek-k-wawa w Maj 02, 2021, 12:53
Jeśli dobrze pamiętam to w Revoxie 99 łozyska capstana nie są wymienialne w sensie że to sa jakieś standardowe łozyska kulowe. Tam jest raczej łozysko slizgowe z brązu. Polecam zapoznanie się z instrukcją serwisową w której masz informacje jak, czym i co jaki czas te łozyska nalezy smarować a właściwie oliwić.
Po zdjęciu pokrywy bloku głowic (po prostu 'wyszarpuje' się ją z zaczepów) przyjrzyj się samemu capstanowi - zobaczysz, że naokoło captstana masz taką czarną poddkładę/dekielek z małą dziurką i tam właśnie zapodaje się po kropelce smarowidło chyba typu PDP-65 któe można zanabyć na pewnym  ogólnie znanym portalu akcyjnym :-)
Hej, masz dostęp do serwisówki?

______________
Pozdrawiam
Grzegorz

______________
Pozdrawiam
Grzegorz

rollins

podeślij na priv maila - wyślę Ci przez jakiegoś wetransfera... bo to jakieś 300Mb....

GB

Cytat: rollins w Maj 02, 2021, 16:42
podeślij na priv maila - wyślę Ci przez jakiegoś wetransfera... bo to jakieś 300Mb....
Dzięki już mam.

Po weekendzie zaczynam rozmowy na temat wykonania stojaka do ReVox'a, bo biedny stoi i nie może znaleźć swojego konta.

______________
Pozdrawiam
Grzegorz

______________
Pozdrawiam
Grzegorz

rollins

moim zdaniem robienie jest bez sensu. Kup oryginał - znacznie zwiększy to wartość magnetofonu przy ewentualnej odsprzedaży. Oryginały są cenniejsze... nie stracisz...
https://www.ebay.de/itm/124237972834


GB

Cytat: rollins w Maj 02, 2021, 20:04
moim zdaniem robienie jest bez sensu. Kup oryginał - znacznie zwiększy to wartość magnetofonu przy ewentualnej odsprzedaży. Oryginały są cenniejsze... nie stracisz...
https://www.ebay.de/itm/124237972834
Na razie to wykracza poza mój budżet. Oryginał 1.700 PLN plus transport, ja wykonam sobie za 600 PLN. Na razie tak musi zostać, ale docelowo, kto wie.

______________
Pozdrawiam
Grzegorz

______________
Pozdrawiam
Grzegorz

rollins

#169
one będą drożeć... więc jeśli możesz bierz oryginał i go odrestauruj.

co do taśm - zaraz dojdziesz do tego, że generalnie w europie nie stosowało się w świecie PRO szpul, tylko otwartą taśmę na bobinkach. Do tego musisz mieć talerze i magnetofon w poziomie... i wtedy wszystko będzie łatwiejsze... talerze tylko ładnie wyglądają... i nic więcej:)

Niestety w PR99 jak we wszystkich Revoxach rozstaw silników jest mały i nie wchodzą normalne talerze tylko pomniejszone.
To samo jest w Revoxie C270. PR99 bazuje na rozwiązaniach B77.
Generalnie te Revoxy to takie semi pro - bardziej nawet domowe hiendowe rozwiązania.

Prawdziwy Studer  zaczyna się od Studera a807. I jak kiedyś będziesz chciał iść wyżej - to idź w tą stronę. Niestety ceny tych magnetofonów ostatnio zwariowały - nie wiem dlaczego...
no i w stronę zakupu taśmy wzorcowej, miernika oraz generatora. W tej całej zabawie strojenie magnetofonu do taśmy - to podstawa.

Zygus

Cytat: rollins w Maj 02, 2021, 20:31W tej całej zabawie strojenie magnetofonu do taśmy - to podstawa.

Skąd ja to znam ?

Cytat: rollins w Maj 02, 2021, 20:31no i w stronę zakupu taśmy wzorcowej, miernika oraz generatora.

Miernika analogowego i oczywiście oscyloskopu (po za tym co wymieniłeś) I wtedy będziesz samowystarczalny. Żadna taśma Ci się nie oprze.

A za parę lat wszystko sprzedasz i będziesz miał co wspominać.
Powtórzę - skąd ja to znam. Eh...

rollins

no teraz już czasy się zmieniły i nie trzeba korzystać z mierników analogowych:)

ja zakupiłem swego czasu:

http://www.lindos.co.uk/ms20.html

i to jest bardzo wygodne - all in one...

Oczywiście wystarczy też skalibrowana karta muzyczna i oprogramowanie.

Ale Meratroniki V640 mam do dziś i nie sprzedam:)

Oscyloskop - a właściwie goniometr do skosu... ale to już można też na komputerze... chociaż analogowej lampy nic nie zastąpi - ja mimo posiadania cyfrowego oscyloskopu - nadal działam na analogowym tektronixie.

merlin1973

Cytat: rollins w Maj 02, 2021, 20:31Studer  zaczyna się od Studera a807.
Właśnie śledzę tego osobnika. Dobry stan mnie przekonuje ale te cyferki już nie  :o   ;)

https://www.ebay.de/itm/164765877165?hash=item265ccfc3ad:g:j~sAAOSwzu9gUysK
Pozdrawiam S.CH.

Zygus

Cytat: rollins w Maj 02, 2021, 21:18Ale Meratroniki V640 mam do dziś i nie sprzedam:)

A widzisz, a ja sprzedałem i są sytuacje że żałuje ! Wskazówka to wskazówka.

Pozdrawiam

merlin1973

Nawet nawet  ;D
Pozdrawiam S.CH.