Moje Bambino, czyli Lenco B52 MKII. 1968.

Zaczęty przez jafi, Marzec 07, 2021, 10:39

Poprzedni wątek - Następny wątek

jafi

Przedstawiam mój nowy, stary nabytek: Lenco B52 MKII z 1968 roku.

Idler, a ponieważ nie miałem jeszcze, to przygodę czas zacząć. ;)


masza19

HA! BRAVO  ;D
Wirus atakuje z szybkością brytyjskiej odmiany  >:D >:D >:D :np:

jafi

Cytat: masza w Marzec 07, 2021, 11:11
HA! BRAVO  ;D
Wirus atakuje z szybkością brytyjskiej odmiany  >:D >:D >:D :np:
Już mnie zaraziłeś:)

Jest też nieprzemożna chęć poznania, czyli oddalanie wizji bycia starym...

masza19

Masz tam jakąś wkładkę?
Bo Lenco miało jakiś chyba swój system mocowania, czy sie mylę?

A widzę, coś tam wisi białego.

miniabyr

Szkoda życia na chujowy dźwięk !

jafi

Cytat: masza w Marzec 07, 2021, 11:31
Masz tam jakąś wkładkę?
Bo Lenco miało jakiś chyba swój system mocowania, czy sie mylę?

A widzę, coś tam wisi białego.
To białe to Shure M44MB. Nota bene moje ulubione.

Ten Lenco z tym ramieniem (unipivot) dopuszcza tylko swoje headshelle.

jafi

Tak wygląda headshell z wkładką. A zanim napiszę o tym i wymianie igły sprawdziłem parę innych rzeczy potrzebnych do dźwięku. ;)




jafi

Cytat: miniabyr w Marzec 07, 2021, 11:43
No piękniutki dapak !  :)
Pozostanie w swojej obudowie i ze swoim ramieniem. Nie zamierzam go przerabiać.

Spróbuję go jednak jak najlepiej przysposobić do grania Muzyki.

jafi

Zabawę czas zacząć: luzuję śruby transportowe.


frywolny trucht

Czy istnieje możliwość zmiany kąta prowadzenia, przesięgu?
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

jafi

Cytat: frywolny trucht w Marzec 07, 2021, 13:19
Czy istnieje możliwość zmiany kąta prowadzenia, przesięgu?
Jeśli chodzi o możliwości ustawiania geometrii można zmienić VTA, przesięg i kąt prowadzenia w pewnym stopniu na mocowaniu wkładki na hesdshellu - zdejmuje się górną plastikową pokrywę headshella.

jafi

Zanim popłyną pierwsze dźwięki sprawdziłem polaryzację urządzenia przez obracanie wtyczki sieciowej z gramofonu na listwie. W tym czasie płynęła muzyka z drugiego gramofonu. Wybrałem lepszą pozycję i zaznaczyłem czerwoną kropką. Oczywiście można ustalać polaryzację "grając" na urządzeniu, które osłuchujemy.

Sprawa niebagatelna, wręcz decydująca: polecam szczególnie!


ziko369

A możesz Jacek jaśniej...jak sprawdzasz polaryzację słuchając drugiego gramofonu?

tomasz_pianista

No to teraz czas na lekkie modyfikacje:D

Na Lencoheaven był taki szalony projekt na B52...
Grupa ratowania poziomu.


tomasz_pianista

A, może wrzucę link, bo w sumie to jest fascynujące:) Z oryginalnego Lenco został tylko silnik.

https://www.lencoheaven.net/forum/index.php?topic=22939.0
Grupa ratowania poziomu.

jafi

Cytat: ziko369 w Marzec 07, 2021, 17:30
A możesz Jacek jaśniej...jak sprawdzasz polaryzację słuchając drugiego gramofonu?
W moim systemie wiem co robię - mogę ocenić charakter zmiany. To trochę na skróty:)
Nie próbowałbym w czyimś - ryzyko błędu. Trza po bożemu. Posłuchać raz tak, raz z obróconym wtykiem.
Kiedy nie ma pewności - wrócić do pozycji pierwszej.

jafi

Cytat: tomasz_pianista w Marzec 07, 2021, 18:43Na Lencoheaven był taki szalony projekt na B52...
Bambino pozostanie Bambino:)

Ani mi w głowie koparko-spycharka. Toż nie pozna go własna matka:)

frywolny trucht

Cytat: jafi w Marzec 07, 2021, 19:26
Cytat: ziko369 w Marzec 07, 2021, 17:30
A możesz Jacek jaśniej...jak sprawdzasz polaryzację słuchając drugiego gramofonu?
W moim systemie wiem co robię - mogę ocenić charakter zmiany. To trochę na skróty:)
Nie próbowałbym w czyimś - ryzyko błędu. Trza po bożemu. Posłuchać raz tak, raz z obróconym wtykiem.
Kiedy nie ma pewności - wrócić do pozycji pierwszej.


Temat polaryzacji jest ciekawy, a w związku ze słuchaniem na innym gramofonie stał się wręcz intrygujący. Jak odkryć prawidłowo włożoną wtyczkę, gdy się nawet nie słucha? Prądy bardziej biegają po obudowie?
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

vasa



Cytat: jafi w Marzec 07, 2021, 19:29Bambino pozostanie Bambino:)

Ani mi w głowie koparko-spycharka. Toż nie pozna go własna matka:)

[emoji106]

[emoji486][emoji1660]

Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

masza19

Znałem tylko jednego człowieka, który twierdził, że słyszy wyraźną poprawę brzmienia podłączając sieciówkę Transparenta za kilkanaście tysięcy do silnika gramofonowego oddalonego o dobre 15 cm od gramofonu, z którym łączył go jedynie gumowy pasek napędowy  :o

jafi

Parę rzeczy, które mi się od początku podobają w tym egzemplarzu Lenco B52 mkII:

zupełnie cicha praca

lekki talerz, który długo obraca się po wyłączeniu obrotów

pudło "rezonansowe" zrobione z cieniutkich, ze sobą sklejonych deseczek podoba się bardzo :-*

O wadach później. ;)

jafi

Cytat: masza w Marzec 07, 2021, 19:56Znałem tylko jednego człowieka
Maciek, nie o to chodzi przecież.

masza19

Może nie zrozumiałem ale nigdy nie przejmowałem się zasilaniem silnika gramofonu. Bo jeśli trzyma obroty to więcej już nic nie możemy od niego wymagać bo na tym kończy się jego rola. Reszta zabiegów to wg mnie rozrzutność  :np:

jafi

Po wymianie igły na dobrze sobie znaną i cenioną (no name), która pasuje do wkładek Shure z serii M44 pora na sprawdzenie kalibracji gramofonu.