Kalibracja wkładki gramofonowej

Zaczęty przez rommel, Maj 28, 2014, 19:09

Poprzedni wątek - Następny wątek

frywolny trucht

Ok, ale najpierw, co napisał Bacek, użyłeś przyrządu do ustawienia przesięgu. Ani on precyzyjny, kąt prowadzenia narzucony... W tym momencie odpaliłeś aparaturę czy na pewno kąt prowadzenia jest spoko. Wiesz, no nie wiem, nie wiem- czy wszystko poszło dobrze.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

Bacek

Cytat: frywolny trucht w Wrzesień 25, 2020, 19:04Wrócmy do moich problemów. Jaram się Deccą.
Też się ostatnio rozglądałem. Co prawda nie do tematowego Technics a do mk2.

gumiś

Dorzucę swoje trzy grosze choć pokryją się z opinią Backa. Aby ,,stworzyć" jakiś szablon musimy dysponować odległością pivot/spindel i (to ważne) normą którą przyjmiemy, o czym pisał Bacek DIN, IEC, RIAA dotyczącą odległości od środka płyty wewnętrznego i zewnętrznego rowka. Feickert i geodisc są ,,zrobione" wg normy IEC dla wszystkich krzywych. Kalkulator z vinylengine jest bardzo dobry ale rysować trzeba na piechotę. Poniżej link, szablon tam wygenerowany można od razy wydrukować
http://www.conradhoffman.com/chsw.htm
To już gdzieś tu było ale trzeci od góry jest generator szablonów. Polecam pobrać i się pobawić. Dla jednej wartości pivot/spindel możemy wygenerować sześć szablonów korzystając z geometrii Baerwalda(Lofgren A) Lofgrena i Stevensona i dwóch norm IEC I DIN. A teraz nieszczęsny bohater wątku technics jeżeli w tym generatorze wpiszemy P/S 215mm i zaznaczymy normę DIN otrzymamy szablon najbliższy pomysłowi ludzi z technicsa. To tyczy szablonów. A co do rcm-owskiego sensora

frywolny trucht

#353
Zaczynacie mnie przerażać. Zarówno Feickert, jak i Geo Disc sam znajduje tą odległość i na jej podstawie ustawia się geometrię wkładki.
Czy jesteś zdania, że mam szukać różnych norm IEC, DIN i coś tam, jak w moim składzie płyt, każda jest w zasadzie z inną zawartością muzyki na stronie? Jak to wymusić na podanych szablonach? Drukować niezależne? Do każdej płyty inną wersję? Dość perwersyjne.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

gumiś

Nie dajmy się zwariować. Korzysta się z jednej geometrii i normy. Podałem ten przykład jako ciekawostkę w pewny sensie. Tak to się można zaustawiać na śmierć :D
Każdy producent ramion ma jakieś założenie i z niego korzysta i my sie albo temu poddamy albo będziemy szukać. Nie chce mącić ale większość ramion japońskich korzysta z geometrii stevensona. W europie króluje baerwald i lofgron ale rega też korzysta ze sevensona. Powiem tak. Ja osobiście to plastikowe gówienko walnął bym do szuflady, wydrukowałbym dwa szablony (nie mam Feickerta) wg Baerwalda i Lofgrena wg normy IEC ustawił bym najpierw wg jednego potem drugiego i zostawił to co mi najlepiej odpowiada dźwiękowo ,,na ucho" i tyle.

winylowy_luke

Cytat: gumiś w Wrzesień 25, 2020, 21:49Ja osobiście to plastikowe gówienko walnął bym do szuflady, wydrukowałbym dwa szablony (nie mam Feickerta) wg Baerwalda i Lofgrena wg normy IEC ustawił bym najpierw wg jednego potem drugiego i zostawił to co mi najlepiej odpowiada dźwiękowo ,,na ucho" i tyle.
Amen! Ja Stevensona i Lofgren A:)

frywolny trucht

Nikt nie szanuje firmowego prawidełka  :-\ :o ;D
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

gumiś

Tu nie chodzi o szanowanie tylko precyzje, której mu brakuje.
Lofgen A czyli Baerwald 😀
Wszystkie szablony są kompromisem. Będą generowały większe lub mniejsze błędy i nic z tym nie da się zrobić dając różne efekty dźwiękowe.

Bacek

#358
Cytat: frywolny trucht w Wrzesień 25, 2020, 21:17Zaczynacie mnie przerażać. Zarówno Feickert, jak i Geo Disc sam znajduje tą odległość i na jej podstawie ustawia się geometrię wkładki.

Ale zupełnie nie o to chodzi. Moja dygresja zaczeła się od dwóch spraw.
Pierwsze od stwierdzenia że Technics wyznacza swoje standardy własne kąty i odległości zamiast trzymać się geometrii Stewensona. No nie wyznacza bo żadna z tych geometrii to nie zestaw konkretnych cyfr i odległości ale zasady ich wyliczania. Lofgren publikował swój dokument w 1938 roku gdzie jeszcze  w każdym kraju i wytwórni panowała wolna amerykanka. W jego dokumencie rozważane odległości początków i końca płyty to 5 i 14.5 cm co w sumie nie odpowiada żadnemu ze standardów o których tu mówiliśmy. Także wg tej logiki twoje przymiary nie są zgodne z krzywymi Lofgren A i B
A którego standardu ktoś teraz będzie używał większego znaczenia nie będzie bo różnice nie są duże.

Technics z taką geometrią jak mają aktualne ich gramofony jedzie od lat 70tych.

Natomiast druga sprawa to były próby ustawiania wkładki przy użyciu dwóch przymiarów jednocześnie co może skończyć się źle jeżeli one się różnią a Technicsowy dzyndzel ewidentnie się różni.

Andrew

Cytat: Kangie w Wrzesień 25, 2020, 23:06
Niech zgadnę ;)


Machnąłem w 20 minut, 2 sztuki



Bacek

Łe nie mają dzyndzli po obu stronach w mocowaniu. Ale przynajmniej coś świżego poniekąd. A nie tylko Technics ablo Jelco

Andrew

Cytat: frywolny trucht w Wrzesień 25, 2020, 22:04
Nikt nie szanuje firmowego prawidełka  :-\ :o ;D

Ja szanuję, ustawiam zawsze z jego użyciem, bo to naprawdę jeden ch,  czy będzie overhang 15 czy 18.
 

Bacek

Cytat: Andrew w Wrzesień 25, 2020, 23:29Ja szanuję, ustawiam zawsze z jego użyciem, bo to naprawdę jeden ch,  czy będzie overhang 15 czy 18.

Nie wiem jakiej skali zmian byś się spodziewał na tym samym ramieniu ale z liczb które zakreśliłeś lofgren A jest "lepszy" o 20% a B o 30%.

Natomiast średnie wartości tak naprawdę nie do końca wszystko mówią. To tak jak w tym starym dowcipie o biciu żon. Jeżeli ty bijesz żonę codziennie a ja wcale to wychodzi że każdy średnio bije swoją co drugi dzień.

Ale tak naprawdę żeby bardziej to poprawić trzeba mieć dłuższe ramię.

Bacek

A jak się to przedstawi w odwrotną stornę to jeszcze lepiej wygląda bo Stewenson ma 42% większe średnie zniekształcenia od Lofgren B. NIe pogardził bym taką podwyżką pensji.

Piterski

Cytat: gumiś w Wrzesień 25, 2020, 21:03o tyczy szablonów. A co do rcm-owskiego sensora
..... kurcze i kolega uciął myśl  ;).
Proszę pisać śmiało ja się tam nie utożsamiam ze sprzętem, którego używam. Po prostu w moim systemie sprawuje się najlepiej z tego co mi się przewinęło przez ręce. Jak na razie ;D
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

Kangie

Wiedząc jak gra Theriaa, Sensor nie może być zły. Chciałem go kiedyś na testy, ale wolne środki utopiłem wtedy w nową lampową integrę, więc nie chciałem sobie robić kolejnego apetytu.

Pboczek

Frywolny, ciekawe te Twoje przygody, ciekawe, ciekawe, a Koledzy błyszczą wiedzą. Dobrze się dowiedzieć takich mądrości, dzięki.  :)
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

ziko369

#367
A zaczniesz słuchać kiedyś muzy na tym gramofonie🙃

Chociaż nie powiem... pograł bym testowo na jakiejś microline...
Nie mam niestety żadnych znajomych co by wpadli z taką igłą, wkładką... ☹️

Wtedy pewnie znalazł by się powód na wydanie kilku stówek na...
https://www.jico-stylus.com/product/nd150g-sas-b/

Kangie

Frywolny chyba się zgrywa  ;D ;)

Pboczek

Dąży do doskonałości, najkrótszą drogą. Zara ustawi tak idealnie jak się da i wyda werdykt: Technik zostaje|wypada. I co wtedy, koniec przygody :(
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

Andrew

Cytat

Nie wiem jakiej skali zmian byś się spodziewał na tym samym ramieniu ale z liczb które zakreśliłeś lofgren A jest "lepszy" o 20% a B o 30%.

Ale tak naprawdę żeby bardziej to poprawić trzeba mieć dłuższe ramię.


Różnice pomiędzy tymi geometriami są, to jasne, ale  d l a m n i e, w codziennym użytkowaniu, że tak powiem, są kosmetyczne.
No chyba, że trafi mi się partia 100 sztuk 7 calowych singli do posłuchania, wtedy sobie ustawię tą geometrię, która daje najmniejszy błąd bliżej środka talerza.

CytatAle tak naprawdę żeby bardziej to poprawić trzeba mieć dłuższe ramię.

Lub dużo krótsze liniowe :-)   

Andrew

Cytat

Wtedy pewnie znalazł by się powód na wydanie kilku stówek na...
https://www.jico-stylus.com/product/nd150g-sas-b/


Z ciekawości pytam, dlaczego akurat ta igłę?

Andrew

Dobrze, azymut rozpracowany, geometrie rozpracowane tak, że zapamiętam tą przygodę od końca życia  :D
Teraz czas na kolejne wygibasy, z czego najciekawsze, wydaje mi się, albo i nie, ustawienie VTA/SRA

ziko369


Kangie

Cytat: Andrew w Wrzesień 26, 2020, 10:37Teraz czas na kolejne wygibasy, z czego najciekawsze, wydaje mi się, albo i nie, ustawienie VTA/SRA
Zawsze lubiłem tę zabawę!