Obalamy mity audio

Zaczęty przez elem, Październik 31, 2017, 11:39

Poprzedni wątek - Następny wątek

elem


Bum, ty leniu, masz i nadawaj. Niech poleje się krew  ;)
Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

bum1234

Ale nie ma o czym. Powtórzę tylko jedno zdanie:

Jeśli ktoś zauważył jakiś błąd w cytowanym przeze mnie tekście to proszę go wskazać.

elem

W tekście jest mnóstwo niedomówień, wątpliwości ma nawet sam autor. Poza tym autor raczej wyciąga wniosek, że zmiany slychać :)  Błąd jest w założeniu, że te wykresy czegokolwiek dowodzą i rozwiewają watpliwości na 100%.
Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

bum1234


frywolny trucht

ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

rudy-102


bum1234

No i widzicie panowie, jest sens dyskutować. Nie. Czemu? Z powodu ortodoksji ;)

rudy-102

Jakiej ortodoksji?
Ja tylko chciałem popatrzeć jak się poglądy polaryzują :)

gratefullde

Eeeeee.... stało się,.... Idzie wojna.... [emoji39]
Zobacz bum jacy my gościnni jesteśmy. Może nawet mógł byś bloga sobie u nas założyć? Masz potrzebę czy wolisz raczej na gorąco w wątkach puszczać bąki? [emoji39]
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

magus

aleosochozi?

czyżby czyżyk? znaczy rozmowa przeniesiona z innego wątku?

MAC

Cytat: gratefullde w Październik 31, 2017, 12:54Może nawet mógł byś bloga sobie u nas założyć?

A tam moderuje Pavoolon - najbardziej złotouchy ze wszystkich audiomaniaków  ;D ;D ;D

cdt

Cytat: masza w Październik 31, 2017, 13:02A tam moderuje Pavoolon
Pod Twoim avatarem w tamtym dziale jest również podpis moderator :D

MAC

Ino ja przygłuchy jestem i nie wszystko słyszę  :)

elem

Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

rudy-102

Cytat: masza w Październik 31, 2017, 13:02
Cytat: gratefullde w Październik 31, 2017, 12:54Może nawet mógł byś bloga sobie u nas założyć?

A tam moderuje Pavoolon - najbardziej złotouchy ze wszystkich audiomaniaków  ;D ;D ;D
Nie straszcie człowieka. W wątkach blogowych każdy jest swoim własnym moderatorem.

vasa

Pytanie bazowe do złotouchych: jakie różnice w głośności dźwięku, w dB, jesteście w stanie usłyszeć?

[emoji377]🥃

Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

MAC


gratefullde

 ;D ;D ;D

Maciek pozamiatał temat  ;)
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

elem

#18
Wątek założyłem po to aby nie robić jatki w wątkach tematycznych. Proponuje wtedy wrzucić odnośnik do tego tematu i tu kontynuować rozmowę/wojenkę. Mam nadzieję, że krew się jednak nie poleje :)

Cytat: elem w Październik 31, 2017, 11:52W tekście jest mnóstwo niedomówień, wątpliwości ma nawet sam autor. Poza tym autor raczej wyciąga wniosek, że zmiany slychać   Błąd jest w założeniu, że te wykresy czegokolwiek dowodzą i rozwiewają watpliwości na 100%.


Przypomnę o jaki tekst chodzi - strona 11, post 213 z poniższego linku

https://ssl.diyaudio.pl/showthread.php/26526-Graj%C4%85ce-kable-z-audio-show-Prawda-czy-mit/page11

Swoje pomiary sam autor komentuje m.in tak

- "uwaga, obciążeniem był rezystor, dla impedancji zestawu głośnikowego efekt będzie inny"
- "Bardziej skomplikowanym wyjaśnieniem zagadnienia jest oparcie się o prawo Ampera + prawo Lenz'a + prawo
   Faraday'a = prądy powierzchniowe, prądy indukowane, pole elektro magnetyczne o przeciwnym zwrocie wektora w
   odniesieniu do zwrotu wektora pola elektromagnetycznego wytworzonego przez nominalny prąd. Zostawiam
   temat...

- "pytanie czy to wszystko ma wpływ na częstotliwości audio?
   Teoretycznie... TAK. Praktycznie - nie."
- "Bardzo ważnym faktem jest iż wartości elementów pasożytniczych kabli, w schemacie zastępczym, nie są stałe
   tylko zmnieniają się dynamicznie! Spowodowane jest to zmianą aktywnego (tam gdzie płyną elektrony) przekroju
   kabla, który się zmniejsza przez naskórkowość. Przez to obliczenia w excelu są niedokładne."
- "Czy da się usłyszeć róznicę miedzy kablami? według mnie TAK, ale tylko dla bardzo różnych od siebie"

Autor niczego nie słuchał, ale policzył, że on nie usłyszy. Ale sam pisze, że da się usłyszeć róznicę. Nikt tak poprowadzonego badania nie przyjąłby za dowód czegokolwiek. 

Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

bum1234

Widzę, że wątek założony jest po to, by sobie trochę pokpić. Dlatego między innymi nie chciałem takowego zakładać, przewidując skutki ;)

Rozumiem, że panowie lubią sobie podworować z różnych rzeczy. Widzę, jednak, że koronny argument, tzn. "kable słychać, nie wiem dlaczego, ale słychać i koniec" dominuje. Względy ambicjonalne nie dopuszczają innej możliwości, zatem dalsza dyskusja jest pozbawiona sensu. Wypowiedzi znajdującej się powyżej, zawierającej cytaty nie można przecież traktować poważnie.

Dziwi mnie jednak totalny brak zainteresowania dociekaniem przyczyn różnych zjawisk. W końcu przyjmowanie różnych rzeczy na wiarę z reguły kończy się bardzo smutno. A czas jest rzeczą bardzo cenną i szkoda marnować go nic nie dające próby.

Zdaję sobie sprawę, że moje wypowiedzi mogą zostać potraktowane jako nieco autorytatywne, ale jest to efekt wyłącznie formy pisanej, w której często trudno jest przedstawić swoje intencje. Też chciałbym się czegoś dowiedzieć, zwłaszcza jeśliby mogło to dokonać przewrotu w moich dotychczasowych poglądach, ale zdaje mi się, że na to nie mogę liczyć.

Ortodoksja górą! (Łagodnie mówiąc) :D

elem

Cytat: bum1234 w Październik 31, 2017, 14:50Wypowiedzi znajdującej się powyżej, zawierającej cytaty nie można przecież traktować poważnie.

Zaczynasz być niegrzeczny, ja potraktowałem Cię poważnie, ty zaś zaczynasz oceniać personalnie. Cytaty świadczą tylko o tym, że to nie jest takie hop siup , jak 2+2. Trzeba sobie jeszcze zadać trudu i próbować postawić sie po drugiej stronie, posłuchać.
Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

cdt

Po co słuchać  ;D. ?Lepiej wygoglować  ;D . Albo test z youtuba zrobić i będzie git  ;D
ps. Ostatnio na FB mnie tak ,,przyszpilił,, pewien realizator nagrań . Miałem poznać z laptopa różnicę miedzy mp3 i flac . Linka dostałem  ;D

bum1234

Nie wiem, kto tu rzeczywiście jest niegrzeczny. Można wskazać parę innych przykładów.

Sam wiesz, że z Twoja powaga nie jest do końca serio ;)

Ale odniosę się do jednego Twojego cytatu:

Cytat: elem w Październik 31, 2017, 14:14

- "pytanie czy to wszystko ma wpływ na częstotliwości audio?
   Teoretycznie... TAK. Praktycznie - nie."



Teoretycznie - oznacza to, że teoretycznie wszystko ma wpływ, ale praktycznie trudno to czasem zmierzyć, a o usłyszeniu raczej nie może być mowy. Zbyt mały poziom zmian.

Odniosę się także do Twojego komentarza:

Cytat: elem w Październik 31, 2017, 14:14

Autor niczego nie słuchał, ale policzył, że on nie usłyszy. Ale sam pisze, że da się usłyszeć róznicę. Nikt tak poprowadzonego badania nie przyjąłby za dowód czegokolwiek. 



Nie czytasz dokładnie. Autorowi chodzi przede wszystkim o to, że ewentualne zmiany wynikają z różnej rezystancji kabli głośnikowych, a nie ich geometrii, naskórkowości i innych cudeniek, z opisem których można się spotkać w materiałach firmowych firm kablarskich.  Zwróć uwagę na to, że aby pokazać jakieś zmiany autor musiał użyć kabla o długości 18m.

bum1234

Cytat: cdt w Październik 31, 2017, 15:14
Po co słuchać  ;D. ?Lepiej wygoglować  ;D . Albo test z youtuba zrobić i będzie git  ;D
ps. Ostatnio na FB mnie tak ,,przyszpilił,, pewien realizator nagrań . Miałem poznać z laptopa różnicę miedzy mp3 i flac . Linka dostałem  ;D

Świetny dowcip. Czy autor cytowanego przeze mnie wpisu z diyaudio.pl wspomina coś o youtube?

elem

Cytat: bum1234 w Październik 31, 2017, 15:21Teoretycznie - oznacza to, że teoretycznie wszystko ma wpływ, ale praktycznie trudno to czasem zmierzyć, a o usłyszeniu raczej nie może być mowy. Zbyt mały poziom zmian.

Sam widzisz jakie to wszystko mało precyzyjne - piszesz "trudno", "raczej". Podobnie autor wpisu.

Cytat: bum1234 w Październik 31, 2017, 15:21Nie czytasz dokładnie. Autorowi chodzi przede wszystkim o to, że ewentualne zmiany wynikają z różnej rezystancji kabli głośnikowych, a nie ich geometrii, naskórkowości i innych cudeniek, z opisem których można się spotkać w materiałach firmowych firm kablarskich.  Zwróć uwagę na to, że aby pokazać jakieś zmiany autor musiał użyć kabla o długości 18m.

Ale chyba nie dyskutujemy o marketingu firm kablarskich i kablach za 100 000 zł? 

Autor sam sobie zaprzecza, jest po prostu nieprecyzyjny. Dlatego uważam,że jego tekst nie jest żadną wyrocznią,

Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe