Otwarty Klub Dyskusyjny Moriarty & Co.

Zaczęty przez Moriarty, Maj 17, 2020, 14:26

Poprzedni wątek - Następny wątek

Moriarty

#250
Pamiętacie film Spielberga ,,Terminal"? Tom Hanks gra w nim pechowca, którego kraj przestał istnieć w czasie, gdy podróżował samolotem do Nowego Jorku, w związku z czym, nie mając ważnego dokumentu tożsamości, utknął bezterminowo na terminalu lotniska im. Johna Kennedy'ego. Celem protagonisty było uzyskanie autografu Benny'ego Golsona – jedynego żyjącego jazzmana ze słynnego zdjęcia zrobionego przez Arta Kane'a dla magazynu ,,Esquire", którego autografu nie zdążył przed swą śmiercią zdobyć jego ojciec.

Zdjęcie, znane jako ,,A Great Day in Harlem" (wynika to z nazwy, ale pro forma: zostało zrobione w nowojorskiej dzielnicy Harlem >:D), przedstawia 57 jazzmanów, którzy w tym czasie – rok 1958 (12 sierpnia) – coś w jazzie znaczyli. Oczywiście nie znaleźli się na tej fotografii wszyscy wielcy, a z okazji skorzystało też paru muzyków, o których mało kto dziś pamięta, ale mimo wszystko reprezentacja talentów na tej fotografii i tak jest tu imponująca. I, w historii jazzowej fotografii – na pewno rekordowa.

W filmie jest nawet scena spotkania Toma Hanksa z Bennym Golsonem. Golson daje akurat koncert w klubie, gra swój wielki przebój ,,Killer Joe".

,,Terminal" to jeden z fajniejszych obrazów jazzu w popkulturze. Poza tym to naprawdę udany film, są więc co najmniej dwa dobre powody, by go obejrzeć – polecam! Tak naprawdę przypominam ten obraz z powodu Benny'ego Golsona – saksofonisty, który w historii jazzu zapisał się przede wszystkim jako utalentowany kompozytor (niektóre jego kompozycje to do dziś chętnie grywane standardy, świetny tenorzysta o mocnym, czystym tonie oraz współlider – wraz z Artem Farmerem – jednego z najlepszych zespołów swoich czasów: Jazztetu.

No dobra, nie piszę tu teraz o Golsonie bez powodu. Powód jest, i to mocny, ale zdradzę go później :P.
Poniżej wspomniane zdjęcie i ,,jazzowe" fragmenty ,,Terminalu". Polecam też świetny artykuł w "The New York Times" poświęcony historii tego zdjęcia, wraz z dodatkowymi fotkami z tego dnia pokazującymi przybyłych muzyków na zbliżeniach: https://www.nytimes.com/2018/09/25/lens/great-day-in-harlem-art-kane-jazz.html

https://www.youtube.com/watch?v=i3OqmwBfAYQ


YB Audio Zephyr (zwrotnica na ClarityCap), Yaqin MS-30L (modyfikacja: Sinus Audio), Marantz CD6006 (jako napęd), Topping D70, M&B Audio Cable Diamond, Neotech NEMOS-3080 UP-OCC, TAGA Harmony PF-1000, Yarbo 1100, Viborg VP1501

Moriarty

...to jeszcze dorzucę do kompletu ten kawałek, który Golson gra w "Terminalu", w oryginalnym wykonaniu Jazztetu:

https://www.youtube.com/watch?v=u23Etcb-L9M

YB Audio Zephyr (zwrotnica na ClarityCap), Yaqin MS-30L (modyfikacja: Sinus Audio), Marantz CD6006 (jako napęd), Topping D70, M&B Audio Cable Diamond, Neotech NEMOS-3080 UP-OCC, TAGA Harmony PF-1000, Yarbo 1100, Viborg VP1501

wiki

Niełe zdjęcie, Moriarty.....
Ty to zawsze coś wydobędziesz z czeluści..... 😀😀😀
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

Moriarty

Dzięki, Wiki, staram się! :) Czasem trafi się ślepej kurze jakieś ziarno! :P

A to zdjęcie to jest faktycznie niezły kawał historii. Powstała na jego temat książka, a nawet film dokumentalny. Polecam! Wypowiada się w nim paru słynnych muzyków, m.in. - już w pierwszych minutach! - właśnie Benny Golson:

https://www.youtube.com/watch?v=X_KZ7J-PSU4
YB Audio Zephyr (zwrotnica na ClarityCap), Yaqin MS-30L (modyfikacja: Sinus Audio), Marantz CD6006 (jako napęd), Topping D70, M&B Audio Cable Diamond, Neotech NEMOS-3080 UP-OCC, TAGA Harmony PF-1000, Yarbo 1100, Viborg VP1501

wiki

Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

Moriarty

Ja Ci dam hańbić dobre imię Gerry'ego Mulligana porównaniem do jakiegoś Stinga! >:D
YB Audio Zephyr (zwrotnica na ClarityCap), Yaqin MS-30L (modyfikacja: Sinus Audio), Marantz CD6006 (jako napęd), Topping D70, M&B Audio Cable Diamond, Neotech NEMOS-3080 UP-OCC, TAGA Harmony PF-1000, Yarbo 1100, Viborg VP1501

wiki

Cytat: Moriarty w Wrzesień 10, 2021, 20:44
Ja Ci dam hańbić dobre imię Gerry'ego Mulligana porównaniem do jakiegoś Stinga! >:D
Ja tam nikogo nie znam......
Przepraszam..... Już nie będę.....
Ale, ale mam jeszcze jedną fazę......
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

Moriarty

Skoro o Mulliganie mowa, fajna koszulka z nim i Desmondem:

YB Audio Zephyr (zwrotnica na ClarityCap), Yaqin MS-30L (modyfikacja: Sinus Audio), Marantz CD6006 (jako napęd), Topping D70, M&B Audio Cable Diamond, Neotech NEMOS-3080 UP-OCC, TAGA Harmony PF-1000, Yarbo 1100, Viborg VP1501

Moriarty

A ta,  z Benem Websterem i Mulliganem, jeszcze lepsza! ;) Jak to mawiają, ekhm... bliska koszula ciału! >:D

YB Audio Zephyr (zwrotnica na ClarityCap), Yaqin MS-30L (modyfikacja: Sinus Audio), Marantz CD6006 (jako napęd), Topping D70, M&B Audio Cable Diamond, Neotech NEMOS-3080 UP-OCC, TAGA Harmony PF-1000, Yarbo 1100, Viborg VP1501

wiki

Cytat: Moriarty w Wrzesień 10, 2021, 20:55
A ta,  z Benem Websterem i Mulliganem, jeszcze lepsza! ;) Jak to mawiają, ekhm... bliska koszula ciału! >:D
Ładna, ładna...... dziewczyna.....
Co tam koszulka, pal licho.....
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

Moriarty

Ja bym powiedział, że i jedno, i drugie warte grzechu! ;D

A przy okazji odkryłem fajoski sklep z jazzowymi koszulkami. Ło jeżu, jakie one są fajne! :o
Kilka przykładowych:

YB Audio Zephyr (zwrotnica na ClarityCap), Yaqin MS-30L (modyfikacja: Sinus Audio), Marantz CD6006 (jako napęd), Topping D70, M&B Audio Cable Diamond, Neotech NEMOS-3080 UP-OCC, TAGA Harmony PF-1000, Yarbo 1100, Viborg VP1501

wiki

Cytat: Moriarty w Wrzesień 10, 2021, 21:06A przy okazji odkryłem fajoski sklep z jazzowymi koszulkami. Ło jeżu, jakie one są fajne!
A może adres podasz.....
Please...... 😀
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

Moriarty

To jest zakładka "Jazz T-shirts", ale po lewej masz całą listę innych stylów muzycznych, co kto lubi:
https://www.etsy.com/pl/shop/RootsMusicTShirts?ref=simple-shop-header-name&listing_id=581311182&section_id=21477533&page=2#items

I jeszcze kilka przykładów:

YB Audio Zephyr (zwrotnica na ClarityCap), Yaqin MS-30L (modyfikacja: Sinus Audio), Marantz CD6006 (jako napęd), Topping D70, M&B Audio Cable Diamond, Neotech NEMOS-3080 UP-OCC, TAGA Harmony PF-1000, Yarbo 1100, Viborg VP1501

spookyghost

Cytat: spookyghost w Wrzesień 06, 2021, 09:33
Cytat: Moriarty w Wrzesień 06, 2021, 08:45
Cytat: spookyghost w Wrzesień 05, 2021, 22:44Ja ze swojego Audiolab jestem zadowolony, przynajmniej na razie i w szczególności po wymianie gniazda zasilającego na Furutech, wycięciu przełącznika i odseparowaniu zasilania poprzez budowę "ściany" z ferytów.

A mógłbyś, proszę, wrzucić fotkę, jak to teraz wygląda?
Postaram się w najbliższych dniach wrzucić. Niestety po robocie nie zdążyłem zrobić zdjęcia bo syn mnie ciągnął za nogawkę (no tato chodź), a żona z dołu lekko podniesionym głosem zapytała czy nie mam kiedy tego robić. [emoji52]
Udało się znaleźć chwilę i otworzyć. ,,[emoji16]. Sorry, że tak długo.

Tak jak wspomniałem dość szybko zrobiłem co mogłem i zamknąłem. Docelowo będę chciał zmienić jeszcze parę rzeczy, w szczególności ferryty na kablach. Możliwe, że 'dobuduję' ścianę przy trafo do końca.
Quadral Titan MK III; klon Dartzeel NHB-108 (modyfikowany); Luxman DA-250; Sony CDP 557 ESD

Moriarty

Dzięki za fotki! Fajna robota. Jeśli masz jakieś porównania do wersji fabrycznej, daj znać :)
YB Audio Zephyr (zwrotnica na ClarityCap), Yaqin MS-30L (modyfikacja: Sinus Audio), Marantz CD6006 (jako napęd), Topping D70, M&B Audio Cable Diamond, Neotech NEMOS-3080 UP-OCC, TAGA Harmony PF-1000, Yarbo 1100, Viborg VP1501

Moriarty

#265
"Giant Steps" - jedna z najważniejszych płyt Johna Coltrane'a, co automatycznie winduje ją do statusu jednej z najważniejszych płyt w historii jazzu. Szczególną estymą cieszy się tytułowy kawałek, powszechnie uważany za wyjątkowo przerażający ze względu na stopień trudności. Ciągłe, szybkie i trudne zmiany harmoniczne wymagają od muzyków wiele, zwłaszcza od pianisty, który to wszystko musi trzymać w kupie.

Pierwszym pianistą, który musiał się zmierzyć z tym horrorem, był Tommy Flanagan, pianista zespołu Coltrane'a w tej sesji nagraniowej. Co gorsza, musiał sobie dać radę praktycznie a vista, bez wcześniejszej rozkminy, bo tak wtedy nagrywano. W związku z tym do dziś cieszy się olbrzymim szacunkiem, bo dał radę bezbłędnie. To w ogóle świetny muzyk.

Dopiero niedawno odkryłem jednak, że powstała cała masa memów o Flanaganie nagrywającym "Giant Steps". Poniżej wkleję parę, ale na początek dwa nagrania. Najpierw, dla przypomnienia, oryginalne "Giant Steps" z 1959 roku. Potem film tłumaczący fenomen tej kompozycji.

https://www.youtube.com/watch?v=30FTr6G53VU

https://www.youtube.com/watch?v=62tIvfP9A2w&t=69s
YB Audio Zephyr (zwrotnica na ClarityCap), Yaqin MS-30L (modyfikacja: Sinus Audio), Marantz CD6006 (jako napęd), Topping D70, M&B Audio Cable Diamond, Neotech NEMOS-3080 UP-OCC, TAGA Harmony PF-1000, Yarbo 1100, Viborg VP1501

Moriarty

Memy z Flanaganem i "Giant Steps" :P. Nie wszystkie może, ekhm, wysmakowane, ale i tak warto zobaczyć, by zrozumieć ten fenomen.

YB Audio Zephyr (zwrotnica na ClarityCap), Yaqin MS-30L (modyfikacja: Sinus Audio), Marantz CD6006 (jako napęd), Topping D70, M&B Audio Cable Diamond, Neotech NEMOS-3080 UP-OCC, TAGA Harmony PF-1000, Yarbo 1100, Viborg VP1501

Moriarty

...i dalej:

YB Audio Zephyr (zwrotnica na ClarityCap), Yaqin MS-30L (modyfikacja: Sinus Audio), Marantz CD6006 (jako napęd), Topping D70, M&B Audio Cable Diamond, Neotech NEMOS-3080 UP-OCC, TAGA Harmony PF-1000, Yarbo 1100, Viborg VP1501

spookyghost

Cytat: Moriarty w Wrzesień 21, 2021, 14:58
Dzięki za fotki! Fajna robota. Jeśli masz jakieś porównania do wersji fabrycznej, daj znać :)
Niestety mam tylko jeden egzemplarz więc z porównaniami 1:1 będzie kiepsko niestety. Tylko to co na słuch wyłapałem w domu...
Generalnie jest lepiej po całości. Dźwięk zrobił się trochę mniej 'cyfrowy' bardziej przyjemny dla ucha. Lepsze tło, trochę więcej powietrza a przy tym nie stracił nic z dokładności.

W niedzielę porównywaliśmy go z Kenwoodem made by Wiki [emoji16]. Niestety przegrał, ale to nie była duża różnica. Audiolab grał bardziej cyfrowo można powiedzieć metalicznie. Poza tym było naprawdę znośnie według mnie (oczywiście o ile ktoś lubi szparki [emoji12]).

W innym wątku (dobry transport CD) pisałem o porównaniach do tego samego Kenwooda co ma Wiki tylko bez przeróbek.

Wtedy można było praktycznie postawić znak =  pomiędzy.

Jak się uda niebawem spróbujemy wymienić zegar i zobaczymy co tam w trawie piszczy. [emoji16]
Quadral Titan MK III; klon Dartzeel NHB-108 (modyfikowany); Luxman DA-250; Sony CDP 557 ESD

Pboczek

Olaf piszesz przeciekawe rzeczy, super!
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

Moriarty

O! Miło mi, że ktoś to w ogóle czyta :)
YB Audio Zephyr (zwrotnica na ClarityCap), Yaqin MS-30L (modyfikacja: Sinus Audio), Marantz CD6006 (jako napęd), Topping D70, M&B Audio Cable Diamond, Neotech NEMOS-3080 UP-OCC, TAGA Harmony PF-1000, Yarbo 1100, Viborg VP1501

Moriarty

Cytat: spookyghost w Wrzesień 21, 2021, 17:01W niedzielę porównywaliśmy go z Kenwoodem made by Wiki . Niestety przegrał, ale to nie była duża różnica.

Przegrać ze sprzętem Wikiego nie wstyd, Wiki dopieszcza te swoje zabawki na maksa, szacun! :) Ja będę musiał dociążyć swoje kolumny takimi szklanymi misami z Ikeowskim nadzieniem w środku, jak wypatrzyłem na fotkach Wikiego, może to trochę pomoże wysokim tonom i średnicy. Mam wrażenie, że moje kolumny, choć są sporych rozmiarów, mogłyby mieć mimo wszystko nieco większą masę.
YB Audio Zephyr (zwrotnica na ClarityCap), Yaqin MS-30L (modyfikacja: Sinus Audio), Marantz CD6006 (jako napęd), Topping D70, M&B Audio Cable Diamond, Neotech NEMOS-3080 UP-OCC, TAGA Harmony PF-1000, Yarbo 1100, Viborg VP1501

spookyghost

Nie da się ukryć, a Wiki lubi się chwalić sprzętem. [emoji2957]

Docelowo też mam taki zamiar, tylko mam problem z odpowiednim doborem naczynia, na to tłuczone lustro.

Niby powinno być ok. 10% wagi kolumny. U mnie wychodzi jakieś 8,5 kg. Objętościowo sporo...

Tak czy inaczej do zrobienia, towaru prawie mi wystarczy. [emoji16]
Quadral Titan MK III; klon Dartzeel NHB-108 (modyfikowany); Luxman DA-250; Sony CDP 557 ESD

Moriarty

Zaszalałem, i Wam też radzę! >:D Można teraz kupić w okazyjnej cenie fantastyczną, bogato ilustrowaną książkę o Najlepszej Wytwórni Jazzowej Ever, czyli, rzecz jasna, Blue Note :). Sklep internetowy Bookof zrobił promocję (jeszcze będzie aktualna 21 dni) i można teraz ze sporą zniżką kupić "Blue Note: Uncompromising Expression" Richarda Haversa - autora, który wcześniej popełnił podobną cegłę o wytwórni Verve.

Dla każdego, kto słucha jazzu, to jest rzecz nie do przeoczenia. Mnóstwo zdjęć Francisa Wolffa, z czego wiele nigdy dotąd nie publikowanych, anegdoty i nieudostępniane dotąd publicznie informacje o słynnych sesjach nagraniowych, okładki płyt... Twarda obwoluta, 662 strony. Zwykła cena tej biblii o Blue Note to jest powyżej dwustu złotych, teraz można ją zgarnąć za 149 zł.

Tu odnośnik do promocji:
https://www.bookoff.pl/product-pol-87410-Blue-Note-Uncompromising-Expression-The-Finest-in-Jazz-Since-1939.html?utm_source=iai_ads&utm_medium=google_shopping
YB Audio Zephyr (zwrotnica na ClarityCap), Yaqin MS-30L (modyfikacja: Sinus Audio), Marantz CD6006 (jako napęd), Topping D70, M&B Audio Cable Diamond, Neotech NEMOS-3080 UP-OCC, TAGA Harmony PF-1000, Yarbo 1100, Viborg VP1501

Moriarty

Kiedyś przypadkiem trafiłem w YouTube na kawałek Curtisa Mayfielda "(Don't Worry) If There's a Hell Below We're All Going to Go" i od razu się w nim zakochałem. Puściłem chyba kilkanaście razy pod rząd 8)

No i natychmiast zanurkowałem w nagraniach Mayfielda, którego dotąd nie znałem, tylko obiło mi się o uszy nazwisko. Bardzo mi podszedł ten drive. Funk, R&B, psychodeliczny soul. Sound czarnych dzielnic Ameryki lat 70. w najlepszym wydaniu.

Poczytałem trochę o Mayfieldzie i polubiłem go jeszcze bardziej. Był jednym z pierwszych czarnych muzyków, którzy poruszali w swoich piosenkach tematykę społeczno-polityczną. Mayfield dopominał się o prawa mniejszości, o równość i normalność po prostu. Fajny, inteligentny gość, a przy tym rewelacyjny muzyk. Szacun.

Od tego czasu przymierzałem się do pięciopaku z płytami z jego najlepszego okresu. No i właśnie dorwałem za jakiś niewielki grosz, wyszło po kilka złotych za CD. Zgadnijcie, jaka płyta była w tym zbiorze pierwsza, i jaki kawałek ją otwiera? Voila! :P

https://www.youtube.com/watch?v=x1xmXOP3lhM
YB Audio Zephyr (zwrotnica na ClarityCap), Yaqin MS-30L (modyfikacja: Sinus Audio), Marantz CD6006 (jako napęd), Topping D70, M&B Audio Cable Diamond, Neotech NEMOS-3080 UP-OCC, TAGA Harmony PF-1000, Yarbo 1100, Viborg VP1501