Phoenix phono stage 2

Zaczęty przez christo, Grudzień 13, 2020, 18:46

Poprzedni wątek - Następny wątek

christo

Tak. Od pewnego czasu chodził za mną lampowy przedwzmacniacz gramofonowy. Początkowo myślałem aby coś sobie wyspawać. Aleksander podesłał mi obiecujący i w miarę prosty schemat. Niestety, ostatnio permanentny brak czasu oraz obawy (phono pre wymaga jednak precyzji i doświadczenia) sprawił, że zacząłem szukać gotowca. Po drodze był jeszcze pomysł budowy klona w ramach forumowej warjacji nt. EAR'a. Zrezygnowałem jednak obserwując ogólny chaos i kierunek, w który poszła budowa wcześniejszego projektu.
Przez chwilę myślałem o używanym EAR'rze 834p ale ostatecznie (tak mi się wówczas wydawało) skontaktowałem się z p. Włodzimierzem z Phasta. Niestety, odesłał mnie do swojego dystrybutora w PL. Cena zaproponowana przez dystrybutora zwaliła mnie z nóg. Dosłownie. Przypomniał mi się Phoenix audio.
Pana Krzysztofa Jasińskiego poznałem kilka lat temu. Szukałem kogoś, kto podejmie się przeglądu/tuningu mojego poprzedniego wzmacniacza. Umówiłem się. Przy okazji bardzo byłem ciekaw co zobaczę u niego w domu. Spodziewałem się monobloków na 300b w ostateczności jakiejś potężnej integry. Ku mojemu zaskoczeniu nic takiego nie zastałem. Zamiast tego zobaczyłem małe "coś" podpięte pod potężne kolumny na głośnikach Goodmans axiom 301. Tym "cosiem" była maleńka integra SE na taniej lampie ecl86.
Z tuningu mojego wzmacniacza nic nie wyszło ja zaś wróciłem do domu absolutnie oczarowany. Myślę, że jest to na prawdę godna uwagi propozycja dla posiadaczy kolumn o dużej skuteczności.
Przy okazji rozmawialiśmy o przedwzmacniaczu gramofonowym. Pan Jasiński produkował je od dawna. Była to popularna konstrukcja Jeana Hiragi. Od kilku lat produkuje całkowicie nową konstrukcję.
Miesiąc temu postanowiłem więc zadzwonić do niego. Okazało się jednak, że o ile z wytworzeniem przedwzmacniacza nie ma większych problemów, problemem jest obudowa. Dotychczasowy wytwórca przenosi swój warsztat i obudowy będą dopiero ok. kwietnia. No chyba, że zdobędę jakąś inną. Tu z pomocą przyszedł modushop. Zamówiłem obudowę o wymiarach podanych przez konstruktora; dodałem swoje pomysły (włącznik na froncie, możliwość zmiany rezystorów) i od ponad tygodnia jest już ze mną sprawiając, że swoje płyty poznaję na nowo.
Preamp pracuje na 3 lampach ecc83 (w tej chwili są to Genalex Gold lion). Pierwsza lampa musi być zbalansowana; dwie pozostałe to dobrana para. Przedwzmacniacz jest trzystopniowy bez sprzężenia zwrotnego o dość dużym wzmocnieniu (ok 45dB). Może z powodzeniem współpracować z wysokopoziomowymi wkładkami MC. W torze przyzwoite rezystory węglowe i kondensatory papierowo-olejowe.
Obudowa oraz patenty na zmianę impedancji przyjęły się na tyle, że kolejne przedwzmacniacze będą również miały taką funkcjonalność. Jak na razie jestem bardzo zadowolony. Wiem już też, że koniecznie muszę poszukać innej lampy (na barwę najbardziej wpływa właśnie ta pierwsza, zbalansowana). Gold lion za bardzo gra górą.
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

christo

Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

christo

I rozbierane (tylko dla dorosłych)
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

masza19

To jest tylko MM czy ma sekcję MC?

christo

Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

christo

Cytat: masza w Grudzień 13, 2020, 18:51
To jest tylko MM czy ma sekcję MC?
MM/MCHO. W tej chwili gra u mnie z trafami at630. Nowe trafa już w drodze i coś czuję, że to będzie prawdziwą bomba. Poczekamy jak dojadą :)
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

masza19


christo

Magia Świąt. Dziś rano Mikołaj przebrany za listonosza przytargał Sylvanię JAN z początku lat 60. Idealna, 4.0/4.0 mA.
Spokojnych i zdrowych świąt wam życzę.
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910