Technics SL-1500C Kalibracja

Zaczęty przez Ummagumma, Marzec 04, 2021, 15:29

Poprzedni wątek - Następny wątek

Ummagumma

Cześć,

to mój pierwszy post na forum i od razu. potrzebuję pomocy. Kupiłem gramofon Technics SL-1500C.
Właśnie go odebrałem i zacząłem składać. Mimo, że kilkukrotnie czytałem instrukcję i oglądałem różne filmiki jak poprawnie skalibrować gramofon, już na początku utknąłem w martwym punkcie. Złożyłem wszystko, nałożyłem wkładkę i nijak nie mogę zbalansować ramienia. Kiedy poziom jest poprawny, czyli ramię jest równo w poziomie i nie opada ani się nie wznosi (opuszczony cue level i zdjęta osłonka z igły) to ciężarek jest już tak blisko, że maksymalnie mogę zwiększyć "nacisk" do 1g (a powinienem w przypadku mojej wkładki ustawić 1.8g). Po prostu kończy się skala i nacisk jest nieodpowiedni.
Ponieważ jest to mój pierwszy gramofon, potrzebuję podpowiedzi, co robię nie tak?

Załączam zdjęcie jeśli miałoby to coś pomóc...

Dodam jeszcze, ze gramofon jest wyłączany, odłączony od prądu.

Z góry dziękuje

GB

#1
Czyli za lekki ciężarek. Nie dostałeś 2giego cięższego? Lub takiego małego przekręcanego na końcu ramienia?

Ale zaraz, aby dociążyć igłę, musisz go kręcić do środka osi obrotu ramienia. To powinno być ok.

Pozdrawiam,
GB
______________
Pozdrawiam
Grzegorz

vasa



Cytat: GB w Marzec 04, 2021, 15:34
Czyli za lekki ciężarek. Nie dostałeś 2giego cięższego? Lub takiego małego przekręcanego na końcu ramienia?

Pozdrawiam,
GB

Chyba jednak za ciężki.
Przydałby się lżejszy.

[emoji486][emoji1660]

Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

Ummagumma

Dostałem jeszcze dodatkowy ciężarek do wkręcenia i też jest już zamontowany. To zdjęcia z wyzerowanej skali przy zbalansowanym ramieniu i zdj z maksymalnym dokręceniem czyli 1g

GB

Cytat: Ummagumma w Marzec 04, 2021, 15:46
Dostałem jeszcze dodatkowy ciężarek do wkręcenia i też jest już zamontowany. To zdjęcia z wyzerowanej skali przy zbalansowanym ramieniu i zdj z maksymalnym dokręceniem czyli 1g
No to jak ze ciężki, zgodnie z uwagą Vasy, to wykręć ten mały, i spróbuj skalibrować ramię bez małego.

Pozdrawiam,
GB

______________
Pozdrawiam
Grzegorz

Ummagumma

Kurde macie racje  :-[ Był za ciężki, zdjąłem go i jest po problemie. Wyszedłem z założenia, że ten dodatkowy ciężarek musi być zamontowany. Nie wyszło to moje przedstawienie najlepiej :)

Bardzo dziękuje za pomoc.

GB

#6
Cytat: Ummagumma w Marzec 04, 2021, 16:16
Kurde macie racje  :-[ Był za ciężki, zdjąłem go i jest po problemie. Wyszedłem z założenia, że ten dodatkowy ciężarek musi być zamontowany. Nie wyszło to moje przedstawienie najlepiej :)

Bardzo dziękuje za pomoc.
Niech gra i cieszy. A człowiek uczy się cały czas.

Pozdrawiam,
GB
______________
Pozdrawiam
Grzegorz

frywolny trucht

Mały, dokręcany kurdupelek jest opcją. Opcją dla cięższych uchwytów wkładek (headshell) i wkładek. Zwykle ląduje w szufladzie.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

vasa



Cytat: Ummagumma w Marzec 04, 2021, 16:16
Kurde macie racje  :-[ Był za ciężki, zdjąłem go i jest po problemie.
Wkładka to chyba Red. O ile dobrze widzę? A jaką masz resztę?

[emoji486][emoji1660]

Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

Ummagumma

Tak, wkładka w zestawie to RED. Dziś testuje z Wharfedale Linton Heritage i Arcam SA30.

frywolny trucht

Bogato. Nie pamiętam kiedy ostatnio widziałem we wzmaku sekcję MC.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

vasa

Cytat: Ummagumma w Marzec 04, 2021, 17:42Wharfedale Linton Heritage i Arcam SA30
Dwa razy droższy wzmacniacz niż kolumny?
Trochę to nie po audiofilsku :o
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

Piterski

Ważne jest by miał nad nimi kontrolę, a nie to czy jest od nich droższy czy tańszy.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

Ummagumma

Te Wharfedale potrzebują przyzwoitego wzmacniacza żeby dobrze zagrać. Testowałem ze wzmakiem z podobnej półki cenowej co głośniki i w porównaniu do Arcama było słabo...

frywolny trucht

OK. Daj trochę pograć tej wkładce, ale jeśli za miesiąc, po godzinach słuchania, uznasz, że tonów wysokich coś mało- wrócimy do rozmowy ;) Nie mam pojęcia dlaczego Technics łączy swój gramofon akurat z tą wkładką.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

Ummagumma

Taki jest plan. Dać jej trochę pograć i przyzwyczaić się do niej. Później przyjdzie czas na osobny preamp i wkładkę ;)

vasa

Cytat: Ummagumma w Marzec 04, 2021, 18:34Dać jej trochę pograć i przyzwyczaić się do niej.
Możesz też poczytać jak Frywolny walczył ze swoim Techniksem :)
http://audiomaniacy.pl/index.php?topic=3612.0
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

wiki

Cytat: vasa w Marzec 04, 2021, 18:37
Cytat: Ummagumma w Marzec 04, 2021, 18:34Dać jej trochę pograć i przyzwyczaić się do niej.
Możesz też poczytać jak Frywolny walczył ze swoim Techniksem :)
http://audiomaniacy.pl/index.php?topic=3612.0
Lepiej nie czytać bo można gramofon sprzedać....  ;)

PS. Ummagumma? Lubisz te płytę Pink Floyd?
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

Ummagumma

Wątpię czy tak szybko sprzedam 😁
Co do Floydow to nie jestem ich największym fanem ale generalnie lubię ich muzykę.
Za to Bowiego, Cave'a czy Cohena mógłbym już słuchać godzinami ;)

wiki

Cytat: Ummagumma w Marzec 04, 2021, 18:49
Wątpię czy tak szybko sprzedam 😁
Co do Floydow to nie jestem ich największym fanem ale generalnie lubię ich muzykę.
Za to Bowiego, Cave'a czy Cohena mógłbym już słuchać godzinami ;)
Pytałem bo Twój nick to jedna z płyt właśnie Pink Floyd, "Ummagumma"... 😀
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

Ummagumma

A z tego akurat w pełni zdaje sobie sprawę :)

merlin1973

 ;) dzieki za przypomnienie, posłucham sobie  ;)
Pozdrawiam S.CH.

wiki

Cytat: merlin1973 w Marzec 04, 2021, 19:13
;) dzieki za przypomnienie, posłucham sobie  ;)
Jak mam na działce to może dziś też pójdzie..... 😀
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

Ummagumma

Ja tak tylko jeszcze dodam ze teraz wszystko gra przepięknie (jak na świeży gramofon) i w głośnikach I'm your man na wieczór ;)

Pozdrawiam

audiokawosz

2M Red to fajna wkładka .Miałem ją kiedyś i miło wspominam.
Przyjdą takie czasy,że ludzie będą szaleni i gdy zobaczą kogoś przy zdrowych zmysłach,powstaną przeciw niemu mówiąc: Jesteś szalony,bo nie jesteś do nas podobny