EAR - Tim de Paravicini.

Zaczęty przez Pboczek, Marzec 19, 2021, 19:16

Poprzedni wątek - Następny wątek

Pboczek

Przez pierwsze dwie godziny zastanawialiśmy się w trzyosobowym gronie, o co chodzi z tym całym hi endem? Ear grał nie lepiej od Sansuja, który jak się okazało, świetnie udaje lampę.
Kombinowaliśmy, czy może nie jest za słaby do dwu drożnych, 8 ohmowych Focali, 91 dB. Ciągaliśmy go dolinami kontrabasu Chambersa i zaśpiewami Wilson, ćwiczyliśmy tempem gitar i sekcji rytmicznej Zeppelinów. Ujawniło się to o czym czytałem w zakresie różnic zniekształceń generowanych przez urządzenia lampowe i tranzystorowe. W tranie 40 W, 150 DF, kręcę gałą i do około godz. 11 wzmacniacz dostaje kopa z marszu, nic nie więdnie. Zniekształcenia pojawiają się jako zaburzenia spójności pasm oraz niedociągnięcia pewnych rejestrów, oczywiście dla każdego nagrania na nieco innym poziomie głośności. Ear grał u mnie przed godz. 12 i przesterowanie objawiało się od ok. 13, jako początkowo minimalny szum tła. Dźwięk nie jest degradowany od środka, lecz od zewnątrz. Nie zauważyliśmy spadku dynamiki, czy swobody grania. Ear napędza Focale, gra czysto, energetycznie, na nieosiągalnym dla Sansuija poziomie głośności. Potrafi dać wręcz za głośny ale cały czas czysty obraz. A kiedy się nagrzeje, gra z niesamowitym realizmem! Pokazuje dźwięki tak dosłownie, ujawniając nieco odpustową czarowność Sansuja i punktując jego mankamenty. :D

Dzisiaj pójdę go włączyć dwie godziny przed odsłuchami, żeby nie tracić czasu na głupoty.  :)

Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

ziko369

Ile razy to już czytałem 🙃...

masza19

#27
.

Pboczek

Cytat: ziko369 w Marzec 20, 2021, 12:31
Ile razy to już czytałem 🙃...

Lepiej jednak jest posłuchać, niż czytać 🙂.
Zaczynam już szybciej przebierać nogami, czekając na dzisiejsze słuchanie 😀. Sprawdzimy co robi jako końcówka.
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

masza19

#29
.

ziko369

Cytat: Pboczek w Marzec 20, 2021, 13:17Lepiej jednak jest posłuchać, niż czytać 🙂.
Słucham i słucham...i końca nie widać 😉😁

Pboczek

Zastanawialiśmy się jaki bas pokaże EAR, czyta się że lampy często niedomagają w tych zakresach. Focal określa referencyjność tego pasma w Mini Utopiach do 50 Hz, niżej grają te monitory oczywiści ale jest to słabsza klasa dźwięku.

Sansuj którego nie podejrzewałbym o podkolorowywanie tego pasma, okazał się być niezłym czarodziejem. Piękną barwą, nisko schodzącą, tuszuje niewystarczające zróżnicowania dołu. Niskie tony w nim są lekko pozbawione kontroli i czasami się wylewają. Piszę to, bo EAR zaskoczył nas pokazując tu klasę. Niuansował dźwięki strun kontrabasu, podobnie super brzmiały niskie z fortepianu. Jest kontrola, energia, różnorodność. Dźwięk na pewno jest uboższy od średnicy ale dla mnie, to jest inna jakość. 

Idę go zara odpalić, podepnę mu jeszcze cedeka, Sansuja oczywiście :).


Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

masza19


Pboczek

#33

Masza, w zasadzie to u Ciebie przeczytałem o EAR i pomyślałem, może by spróbować co to jest. Widzę jednak, że poniżej tych 15 W, nie miałby czego szukać u Focala. Kolumny co prawda nie mają zejścia poniżej 4 ohm ale widać że przy swoich 91 dB nie są całkiem łatwe. Słyszałem je kiedyś z Lebenem300, jego właściciel był bardzo ukontentowany dźwiękiem, a dla mnie grało to zbyt misowato, bez dołu i drive'u.
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

Pboczek

Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

Pboczek

Normalnie gra. Nie ma czarów, tylko normalność :D.
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

Pboczek

Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

Pboczek

Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

vasa

Cytat: Pboczek w Marzec 20, 2021, 23:59Gra.
No i okay. Gra.
Tylko daj jakieś wnioski. Lepiej od Sansuja? Gorzej? Masz ochotę wymienić? Bez różnicy? Progres? Regres? Krok w bok?
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

Pboczek

Sansuj ma referencyjną średnicę. Tu naprawdę nie ma wstydu. EAR jednak to jest inna liga. Gra tak normalnie, że nie można się od tego oderwać.  :D
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

jafi

Czy udało się usłyszeć zmiany ze względu na polaryzację?

Chodzi o gramofon, pre gramofonowe.

masza19

Ciekawe jak coś takiego gra  :o
Przyznam, że pierwszy raz na oczy widze i nie słyszałem, żeby 12AX7 robiły za lampy mocy...  :o
13szt  na kanał. 24W oczywiście w PP

V20


Pboczek

Polaryzacja była poprawiana w stosunku do fabrycznych opisów na wtykach. Przepinałem gramofon, trzy osoby uznały, że jest lepiej po odwróceniu wtyczki. Miałem ochotę odwrócić jeszcze pre ale muzyka płynęła tak wciągająca, że odechciewało się eksperymentów.  :)

Inna liga grania w stosunku do Sansuja. Trzeba pamiętać jednak, że porównuję klocek za ok. 4 kzł, z EAR powiedzmy 13 kzł używany. Jest to trzy razy więcej i to po prostu słychać, gra co najmniej trzy razy lepiej. Pisząc o normalności, na uwadze mam przede wszystkim naturalność dźwięku. Wzmacniacz osiąga to swobodnie, jakby było to coś normalnego. Proporcje dźwięków są lepiej skalibrowane, instrumenty, głosy namacalne, przestrzenność i plany bogatsze. Powiem, że jeńców to on nie bierze. Nie mam doświadczeń by wydawać kategoryczne osądy ale dla mnie to gra świetnie. Jest to całkiem inny level. Pełna kultura przekazu, realność, gaz, kontrola :D i co tam jeszcze chcecie. Wyrabiał się wszędzie z zapasem.

Wymieniłbym go bez wahania, gdyby nie cena nowego. Muszę szukać używki, a w między czasie, posłucham jeszcze innych lampionów z podobnej półki. Wtedy będę miał więcej do powiedzenia.

Wczorajsze arie, pozamiatały wszystko. Jak to grało! Demarczyk pozamiatała, Vivaldii z prostego cedeka za 2 kzł, pozamiatał, Kraftwerk ... EAR gra to wszystko pierwszorzędnie :). Wolałbym żeby Sansuj zagrał lepiej ale niestety dla mojego portfela, tak nie jest. Powiem jednak, że nie wiedziałem, że tran może grać tak lampowo, póki nie posłuchałem klasowej lampy. Nie miałem żadnego przeskoku na inny rodzaj brzmienia, gra to z charakteru tak samo i nie ma wstydu. Różnice pojawiają się jednak definitywnie na korzyść EAR i są bardzo wyraźne.
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

jafi

Cóż, V20 nie znajduję się w obecnym programie firmy. Nie sprawdzimy jak gra...

Koresponduje wizualnie z V12, ale to inny układ z EL84 jako lampą mocy: 6 sztuk na kanał.

Być może okazał się lepszy?


miniabyr

Cytat: masza w Marzec 21, 2021, 08:48Ciekawe jak coś takiego gra
A w Dudzie jak gra . Jak się grzeje -to musi być koszmar w lecie!
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

jafi

Cytat: miniabyr w Marzec 21, 2021, 11:15Jak się grzeje -to musi być koszmar w lecie!
Te małe triody są całkiem znośne jeśli chodzi o wydzielanie ciepła: gdzie im do GM-70...

To jest już ogień piekielny:)



masza19

Na szczęście 869 nie powoduje ocieplenia klimatu  ;D

Pboczek

#47
Jest coś co może zagrać w okolicy 869? Ma sens szukanie w Lebenach, jakiś Magnetic Line, czy rodzimych manufakturach? :)
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

miniabyr

Cytat: Pboczek w Marzec 21, 2021, 14:33
Jest coś co może zagrać w okolicy 869? Ma sens szukanie w Lebenach, jakiś Magnetic Line, czy rodzimych manufakturach? :)
Wiesz jakiś czas temu słuchałem Line Magnetic i to tego z najwyższej półki - nie ma się do czego przywalić . To było klasowe granie . Dopiero monobloki (tranzystor) Nagra  za 200.000 zł pokazały ,że można inaczej i wcale nie lepiej !
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

masza19

Cytat: Pboczek w Marzec 21, 2021, 14:33Jest coś co może zagrać w okolicy 869?
W odniesieniu do Focali, które posiadasz to raczej będzie trudno.
869 to konstrukcja SE. Niewiele jest konstrukcji lampowych SE, które mają 15W i więcej, niezbędnych do pociągnięcia Twoich kolumn a zarazem żeby były konkurencyjne cenowo do EARa. Bo co mamy na polu? GM70, 845. A to nie będzie taniej, chyba nawet drożej. Tańsze rozwiązania, które udźwigną Focale to PP a to nie będzie to samo granie.
Poczekać, dozbierać lub upolować s/h i kupić to co urzekło a nie szukać substytutów  :np: