Dywagacja na temat audio - Bas, a system audio.

Zaczęty przez wiki, Czerwiec 09, 2023, 17:27

Poprzedni wątek - Następny wątek

wiki

Bas, a system audio.

Czytając wątek Obalamy mity audio tak mnie naszło aby obalić, lub nie, inny mit. Mit basu w systemie audio przy cichym słuchaniu....
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

wiki

Podstawowe zagadnienie, które mnie nurtuje od bardzo dawna to bas przy cichym słuchaniu.
Jak to z nim jest?
Ma być cichy czy głośny? Powinniśmy go słyszeć normalnie czy nie?
Mit czy prawda?

O co w tym wszystkim chodzi?

Zachęcam do dyskusji.....
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

wiki

Niektórzy piszą, że kupili właśnie wzmacniacz co to przy cichym słuchaniu są zachwyceni, że bas jest bardzo dobrze słyszalny, czyli bas nie jest cichy.

Czy to dobrze czy źle?
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

YanCo

Wiki, coś Ci rozjechało "posta" ;).
Lata temu miałem okazję asystować podczas ustawiania nowego sprzętu w operze łódzkiej, dobra tylko kable nosiłem :).
Rok ok. 2000, a tu inżynier dźwięku wyciąga maszynę i zaczyna strojenie sali. Maszyna to automatyczny analizator HP, taki klikający i gwiżdżący, a strojenie to ja i kilku innych pomocników. Polegało to na przestawianiu różnych ustrojów strojących (nagłośnienie miało już swe miejsce), posługiwaniu się tabelami nagłośnień i kilkoma innymi dziwnymi urządzeniami.
Niestety po takim strojeniu, dodam bardzo profesjonalnym, bas był słyszalny w różnych miejscach różnie. Jest to spowodowane tzw. "siatką basu", która odpowiada za nasycenie różnymi częstotliwościami dane pomieszczenie.
Coś na zasadzie kiedy żonka słucha muzyczki stojąc w drzwiach pokoju w przerwach na pieczenie schabowych na obiad i twierdzi, że basik taki, że sama nóżka dyga, a Ty nie słyszysz choćby odrobiny tego "basiku", a siedzisz wygodnie rozciągnięty w fotelu na przeciw kolumn w tym pokoju.

wiki

Dawni producenci wzmacniaczy audio takie rozwiązanie stosowali.....
Sam kiedyś używałem..... 😀
Dziś, przynajmniej w "audiofilskich" firmach, tego nie uświadczysz.
I ci dawni producenci, prawie wszyscy, stosowali przycisk "Loudness".
W Polsce to chyba był "Kontur".
Dlaczego i po co to stosowano?
Jak pamiętam były dwa rodzaje działania tego przycisku:
1. podstawowy - podbijał bas przy cichym słuchaniu. Działał tak, że jak najciszej to basu dużo, jak coraz głośniej to coraz mniej basu, i od pewnej granicy głośności nie robił nic, czyli czy włączony czy nie, bas był na tym samym poziomie.
2. trochę inny niż podstawowy - działanie takie samo jak w punkcie pierwszym ale dotyczyło też, oprócz basu, tonów najwyższych.
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

tytus

Witam,
moim zdaniem to kwestia bardziej złożona. Nie rozpatruje bas czy nie a jedynie pewna okreslona czesc dzwięku. Ważne aby charakterystyka natężenia była w całym pasmie czestotliwosci własciwa tj zbliżona do naturalnych sytuacji. W realu instrumenty jest słychać z roznym natężeniem dolnego pasma przy rożnej głośności.

vasa

#6
Cytat: wiki w Czerwiec 09, 2023, 20:25Dlaczego i po co to stosowano?
Ludzie słyszą krzywoliniowo :)
Najlepiej dźwięki średnie, nieco gorzej wysokie a najgorzej bas.
Jeżeli odtwarzasz z głośnością live to wszystko jest OK, kiedy ściszasz to najpierw "znikają" niskie, potem wysokie i zostaje jedynie średnica.
Żeby basik istniał przy cichym słuchaniu to trzeba go podbić bo zejdzie poniżej progu słyszalności.
Popatrz na obrazek.
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

vasa

Niezależnie od tego prawdą jest to że istnieje "siatka basu" wynikająca ze sporej długości fal niskich częstotliwości, 10-17m.
Nakładanie się fal z głośników i odbitych powoduje miejscowe podbicia i wyciszenia basu.
Więc żona w kuchni może czuć bas a Ty na kanapie nie zawsze ;D
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.