Żywotność lamp mocy

Zaczęty przez JanuszParówka, Wrzesień 19, 2018, 13:59

Poprzedni wątek - Następny wątek

JanuszParówka

Panowie, jakie są wasze doświadczenia jeśli chodzi o żywotność takich 45, 2A3, 300b, 211 czy 845 pracujących w układach SE.
Nie jestem audiofilem, ja lubię muzykę.

miniabyr

W sumie dobre pytanie . Ja niedługo będę musiał kupić 4 X 2A3  . Muzyka gra u mnie non stop  więc  bombki ciężko pracują aby mi robić przyjemność
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

malg

ale to chyba zależy od warunków pracy: topologii, konfiguracji układu, ustawienia punktu pracy,
  czyli warunków niezależnych od ilości przesłuchanej muzyki

McGyver

Cytat: malg w Wrzesień 19, 2018, 16:09zależy od warunków pracy: topologii, konfiguracji układu, ustawienia punktu pracy,
Od topologii, konfiguracji - nie (chyba że jakiś dyletant zaprojektował wzmacniacz z niewłaściwym obciążeniem). Od punktów pracy - tak.

JanuszParówka

OK. Panowie, wiadomo, że żywotność lamp zależy od wielu czynników, bo mówimy o układzie, punktach pracy lamp, częstotliwości włączania urządzenia, czasie jakim lampy pracują non stop, ale mi chodzi o Wasze doświadczenia dotyczące żywotności, a w/w kwestie pomijamy, bo wiadomo u każdego jest inaczej.

Dla przykładu podam, że Sophia Carbon Princes 300b wytrzymała u mnie 2000/2500 godzin. U mnie to niecały rok słuchania.
Nie jestem audiofilem, ja lubię muzykę.

Old Man Kensey

Troszkę inne lampy, np. moje KT-88 od Electro-Harmonixa grają już 5,5 roku. I wcale ich nie oszczędzam, nie grają codziennie, lecz też niemało. Jeśli więc chodzi o trwałość, to nie mogę narzekać. Tfu, tfu  ;D
System analogowy: Ad Fontes + Denon DL-110 + NUDAmini + Alauda 6C4C SET + NuPrime AC-4 + Zu Audio Omen

cdt

Strzelam że mają więcej niż 10 lat  ;D  Matsushita 50H-B26  . W razie czego mam 4 nosy ale nie śpieszę się zmieniać  :o

JanuszParówka

Może nie w Hi-Fi ale w moim starym Marshallu EL34 Svetlana mają też z 10 lat, dodatkowo targane po całej Polsce, po pomiarach jak nowe. EL84 para Telamów to samo, użytkowane non stop przez prawie 10 lat, grają wyśmienicie choć emisja już nie taka jak była kiedyś.
Nie jestem audiofilem, ja lubię muzykę.

Hubertrs

#8
Wlasnie ostatnio sie zastanawialem kiedy czas na nowe lampy, wg moich wyliczen moje 300b spiewaja ponad 2500h, mam jeszcze dwie pary innych ale wkladam jedna z nich czasem co by tylko zrobic porownanie. Calkowicie legla w gruzach opinia o awaryjnosci psvane black bottle (treasure), slyszalem tylko ze nie wolno kupowac z jebaja bo tam ponoc sporo odpadow z produkcji po nizszych cenach. W szufladzie leza Tj (pseudo mesh) i EML mesh ale w moim czolgu najlepiej gra psvane, przedewszystkim kontrola basu jest nie do pobicia, moze nie ma takiego oddechu jak EML ale skladowa wszyskich za i przeciw jest na kozysc psvane

paul_67

Czy wymiana lamp w Amplifonie WL36 łączy się z regulacją biasu?

il cattivo

Moim zdaniem, jeśli wzmacniacz nie posiada autobiasu, to nie zaszkodzi każdorazowo przy wymianie lamp wyregulować ten współczynnik.

paul_67

Rozumiem, ale nie wiem jak jest konkretnie w tym modelu...

paul_67

Trzeba regulować bias przy wymianie lamp mocy...

paul_67

Co drugi z Was ma lampę w domu, ale aby coś doradzić to już problem...Napisałem do Staszowa.

wiki

Ja tam tylko mam przedwzmacniacz lampowy i końcówkę tranzystorową...
Nawet nie wiem co to regulacja biasu... :)
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

paul_67

Lampy  wymieniałeś? Ja już z 20 lat jadę na tych samych :)

wiki

W pre cały czas wymieniam.... szukam tej najlepszej...  :)
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

paul_67

W pre to co innego, ale jeśli chodzi o lampy mocy to trzeba ustawić bias.

vasa

Cytat: paul_67 w Listopad 02, 2019, 21:27
Co drugi z Was ma lampę w domu, ale aby coś doradzić to już problem...Napisałem do Staszowa.
Ciekawe czy dostaniesz odpowiedź?
Ja mam WT30. Mój ma automatyczny bias.
Nie wiem jak jest w Twoim.
A co do żywotności lamp to te z sekcji pre uważam za wieczne. Lampy mocy robią mi pad co ok 10 000 godzin.

[emoji485][emoji377]

Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

paul_67

Cytat: vasa w Listopad 02, 2019, 21:39Ja mam WT30. Mój ma automatyczny bias.
Właśnie nie wiem jak w moim przypadku.Czekam na odpowiedź od producenta.

vasa

Cytat: paul_67 w Listopad 02, 2019, 21:41
Cytat: vasa w Listopad 02, 2019, 21:39Ja mam WT30. Mój ma automatyczny bias.
Właśnie nie wiem jak w moim przypadku.Czekam na odpowiedź od producenta.
Na odpowiedź albo się doczekasz albo nie.
Gdybyś się nie doczekał to zadzwoń do niego.
W razie potrzeby numer Ci wyślę.


[emoji485][emoji377]

Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

paul_67

Na razie czekam, ale w razie czego zadzwonię.Nr tel. mam.

paul_67

"Wzmacniacz posiada moc 36 W na kanał. Może pracować z kolumnami o impedancji 4 oraz 8 ohm. Posiada automatyczną regulację prądu bias oraz mechanizm opóźnionego startu co zapobiega zużyciu lamp".
Ale to WL36 II.

vasa

Cytat: paul_67 w Listopad 02, 2019, 22:01Ale to WL36 II.
Wobec tego Twój też ma autobias.
Różnice pomiędzy wersjami nie dotykały kwestii układu tylko estetyki i drobiazgów wykonawczych.
Zresztą klekoce mi się gdzieś w pamięci że to był taki znak rozpoznawczy Piwowarczyka że jego wzmacniacze są "bezobsługowe".
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

paul_67