Menu główne

Revox B77

Zaczęty przez jjacek, Kwiecień 10, 2020, 09:52

Poprzedni wątek - Następny wątek

Alexander

#25
Płytka z pierwszego roku produkcji B77, czyli 1977  :)
Warto wymienić potencjometry regulacyjne na płytce, lubią sprawiać problemy.
We wcześniejszym A77 miały zwyczaj się rozpadać w dłoni.

kefas

Cytat: jjacek w Kwiecień 14, 2020, 17:12
mam i kondensatory...
Możesz dać linka gdzie zakupiłeś te kondensatory?

wiki

Cytat: kefas w Kwiecień 14, 2020, 21:31
Cytat: jjacek w Kwiecień 14, 2020, 17:12
mam i kondensatory...
Możesz dać linka gdzie zakupiłeś te kondensatory?
Fine Goldy można kupić na Allegro, np.
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

kefas

Dzięki. Myślałem jednak, że te ze zdjęcia są pogrupowane odpowiednio.


kefas


jjacek


jjacek

A tymczsem w nieodleglej przeszlosci...

jjacek

Nastepna plytka gotowa. Teraz juz wiem dlaczego magnetofony po renowacji sa tak drogie. Nie wszystkie kondensatory maja znaczniki na plytce dlatego dla pewnosci dobrze jest czasem zerknac na schemat...

jacek-k-wawa

Czy dobrze widzę, że w Twoim Revoxie płytki są łatwo wyjmowane bo mają złącza na krawędzi? Fajne rozwiązanie bo można sobie płytkę wyciagnąć na warsztat i wygodnie przelutować kondensatory.

PS: na schemacie który załączyłeś widze kondy o dość egzotycznych pojemnościach: C5 i C22 to 125uF. Są teraz takie dostępne?


wiki

Ja przy takiej już pracy pewnie bym zaszalał....  :)
I wszystkie te sygnałowe elektrolity (C2, C1, C19, C8) wymieniłbym na Miflex Mkp11 lub Mkp13, tak o pojemności 3,3 lub 4,7uF.
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

jacek-k-wawa

No to pewnie musiał byś dorobić osobną skrzynke na wszystkie te Miflex'y :-)
Ostatnio wymieniałem kondensatory w zwrotnicach i postanowiłem wsadzić właśnie Milexy. Kupiłem MKP11 i ... się nie zmiesciły! Musiałem zamienić na 13...
Ale np czerwone WIMY są już w takich rozmiarch, że chyba warto pukusić się o wymianę - powinno być chyba lepiej niz z elektrolitem w torze sygnałowym.
W miarę małe WIMY 10uF są np tu:
https://www.tme.eu/pl/details/mks2-10u_50v/kondensatory-poliestrowe-tht/wima/mks2b051001n00kssd/?brutto=1&gclid=Cj0KCQjw4dr0BRCxARIsAKUNjWRbWbm-2C2cvk-UeMzpCj_d6pCik5LyBl1lvgL4NGih5P3Hr7CdSlQaAi7BEALw_wcB



wiki

Cytat: jacek-k-wawa w Kwiecień 15, 2020, 15:16No to pewnie musiał byś dorobić osobną skrzynke na wszystkie te Miflex'y :-)Ostatnio wymieniałem kondensatory w zwrotnicach i postanowiłem wsadzić właśnie Milexy. Kupiłem MKP11 i ... się nie zmiesciły! Musiałem zamienić na 13...Ale np czerwone WIMY są już w takich rozmiarch, że chyba warto pukusić się o wymianę - powinno być chyba lepiej niz z elektrolitem w torze sygnałowym.
Spojrzałem w notę katalogową:
Miflex mkp13 3,3 uF: średnica 1,8cm, długość 3,4 cm
mkp11: 2,5x5,1
Trochę duże. Ale może mkp13 by się zmieściły.
O tych Wimach MKS też pomyślałem, tylko że one są pionowe.

Pisałem to wszystko z myślą "że jakby było miejsce" ..... :)
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

jjacek

"Sloty" podobnie jak w komputerach bardzo pomagaja w servisowaniu takich kart. Natomiast jezeli chodzi o zestawy kondensatorow to jest to wygodne  ale niestety sa wady: zmiany pojemnosci, 1 pomylka , zamiast lezacych stjace kondensatory.... Jezeli ktos ma cierpliwosc i czas , lepiej zrobic sobie samemu liste i zamowic komponenty. Z pewnoscia jest to rowniez duzo tansze.
Kolejna karta gotowa! :D

jjacek

I kolejna plytka gotowa... facepalm

jjacek

Kolejne plytki , najtrudniejsza sprawa to zasilacz ciezkie podejscie  do kondensatorow...

jjacek

Wszystkie kondensatory wymienione .... :smok:

jjacek

Wczoraj wieczorem to wszystko poskrecalem  i testy...Przezewija , gra ale nie nagrywa lewego k . W polozeniu mono tak .. idzie... facepalm .Slabo spalem . Dzisiaj rozkrecanie  myslalem , ze odwrotnie wlutowalem ktorys z kond...ale nie.. gorzej bo wylutowalem ale nie wymienilem... :-\  a nic w zestawie mi nie zostalo luznego. Jednak jest nadzieja...

jacek-k-wawa

Uff - to trzymam kciuki, że to właśnie to. Ja zrobiłem sobie excel w którym zaznaczam na inny kolor ten element który wymieniam. Dopiero jak wszystko mam 'zakolorowane' to liczę jeszcze raz kondensatory które wylutowałem i daje mi to w miarę pewność, że nic nie zgubiłem po drodze :-)

Zastanawia mnie dobór typu kondensatorów w tym kicie, który kupiłeś. Ze zdjęć wygląda, że w większości to Nichichon Fine Gold. Czy w płytkach innych niz audio też masz ten typ?

jjacek

#44
Tak wszystkie sa takie same poza 2 st  2200 uF w zasilaczu.
Znalazlem 3,3 uf /50V  i juz  wlutowalem. Az strach to wszystko znowu montowac i odpalac...

jjacek

Powoli sklecam .  Zaraz beda  testy... :o

jjacek

Nagrywa i odtwarza... :gn:

jjacek

https://www.ebay.com/itm/REVOX-B77-MKI-2-Tracks-MKII-941-5K-FN-Pot-Potentiometer-Input-Level-Clean/202893002382?hash=item2f3d5d868e:g:fl4AAOSwdnNeMpcy
do wymiany jest jeszcze tego typu potencjometr . Probowalem reanimowac ale nadal jest bardzo wrazliwy na zmiany polozenia i ciezko wyregulowac poziom nagrywanego sygnalu . Zamowilem cos takiego , ale czy bedzie cos lepiej ..to trudno powiedziec. Pewnie bedzie "rzezbiarstwo" i  jakis adapter.

jacek-k-wawa

Gratulacje!!!

Masz w planach jakąś kalibrację? Masz dostęp do taśmy kalibracyjnej?

jjacek

Nie mam zadnej wiedzy jak to zrobic... :( Moze znajde kogos kto sie na tym naprawde zna lub dotre do materialow , ktore beda pomocne.