Wkladka do 1500pln

Zaczęty przez mariobro12, Wrzesień 01, 2020, 11:07

Poprzedni wątek - Następny wątek

ziko369

Cytat: Piterski w Październik 16, 2020, 09:32Pytam bo mam wrażenie, że niektóre osoby sądzą, iż "słuchanie dźwięków", jak to napisał vasa, nie przekłada się na późniejszą przyjemność słuchania muzyki.

Piotr...musisz uwierzyć mi na słowo, ja też słucham dźwięków 😋

ziko369

Cytat: Pboczek w Październik 16, 2020, 08:46A swoją drogą, czy próbowałeś słuchać dźwięku np. z chyboczących się kolumn albo rozjechanych fazowo, gra? No gra ale co to za granie ... 😕

To już jest ekstremalny przypadek...
Ja mówię o szukaniu "dziury w całym"

ziko369

Cytat: Piterski w Październik 16, 2020, 09:32Ja się uważam za audiofila czyli osobę dążącą do uzyskania najwyższej wierności,

I to jest największy problem... "wierność"...jakie aspekty dźwięku przekonują Cię do twierdzenia, że w danym momencie, chwili dane nagranie jest wiernie odtworzone przez Twój skrupulatnie, mozolnie zestawiony system...mierzysz to w jakiś sposób?

Przyjemnego słuchania Piotrze, to są tylko pytania, nie odbieraj ich jako atak...
Pozdrawiam serdecznie Andrzej 😀

paul_67

Uważam,że nie ma takiego problemu.Sam musisz wiedzieć dokąd zmierzasz i co Ci odpowiada.To Ty masz być zadowolony z uzyskanego efektu, a nie kolega z forum czy sąsiad.Nie mam znajomych, którzy by potwierdzili,że brzmienie które mi pasuje jest w ich mniemaniu też dobre i szczerze mówiąc nawet mnie to nie interesuje.

Piterski

1971MalKow czyli Gerwazy pączkujący na naszym forum szybciej niż drożdże.
Unikaj lepiej tych okaji od niego jak diabeł święconej wody lub dołączysz do grona złorzeczących na niego forumowiczów.
Na Winylnet jest cały długiiii.... wątek poświęcony jego wyczynom handlowym.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

Piterski

Cytat: ziko369 w Październik 17, 2020, 07:39I to jest największy problem... "wierność"...jakie aspekty dźwięku przekonują Cię do twierdzenia, że w danym momencie, chwili dane nagranie jest wiernie odtworzone przez Twój skrupulatnie, mozolnie zestawiony system...mierzysz to w jakiś sposób?

Masz racje to jest problem bo nie ma takiego wzorca, albo każdy z nas ma trochę inny wzorzec. Są tylko ogólne zasady, wytyczne które warto przypominać.
Jeśli ziko369 odebrałeś mój wpis jako napastliwy to przepraszam nie maiłem takich intencji.
Wczoraj w KAiM sobie z Grzesiem (malg) rozmawialiśmy o tych wzorcach i o tym że warto posłuchać czasem innych systemów by na swój spojrzeć innym okiem. Czasem można dzięki temu coś poprawić by być jeszcze bardziej zadowolonym z muzyki jaką się słucha.

Cytat: paul_67 w Październik 17, 2020, 09:41Nie mam znajomych, którzy by potwierdzili,że brzmienie które mi pasuje jest w ich mniemaniu też dobre i szczerze mówiąc nawet mnie to nie interesuje.

Szkoda że nie masz takich znajomych i możliwości bo to poszerza horyzonty.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

paul_67

Cytat: Piterski w Październik 17, 2020, 09:56Szkoda że nie masz takich znajomych i możliwości bo to poszerza horyzonty.
Najgorsze, że to są muzycy, ale im w sprzęcie audio wystarczy, że gra.Ja osobiście jestem zadowolony z tego co mam w domu i nie szukam na siłę dziury w całym.

ziko369

Cytat: paul_67 w Październik 17, 2020, 09:41Nie mam znajomych, którzy by potwierdzili,że brzmienie które mi pasuje jest w ich mniemaniu też dobre i szczerze mówiąc nawet mnie to nie interesuje.

Dokładnie tak...😀

ziko369

Cytat: Piterski w Październik 17, 2020, 09:56Jeśli ziko369 odebrałeś mój wpis jako napastliwy to przepraszam nie maiłem takich intencji.
Nic z tych rzeczy 😋

Piterski

Cytat: paul_67 w Październik 17, 2020, 10:05Najgorsze, że to są muzycy, ale im w sprzęcie audio wystarczy, że gra.
Są wyjątki od tej reguły :), choćby nasz forumowy kolega, realizator nagrań i gitarzysta basowy.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

Therion

#60
Cytat: ziko369 w Październik 17, 2020, 07:39I to jest największy problem... "wierność"...jakie aspekty dźwięku przekonują Cię do twierdzenia, że w danym momencie, chwili dane nagranie jest wiernie odtworzone przez Twój skrupulatnie, mozolnie zestawiony system...


Jako człowiek, który dzieciństwo spędził w szkole z instrumentami i na muzycznym osiedlu (mieszkałem obok filharmonii), muszę jeszcze o to zapytać - wierność, ale z jakiej odległości? Bo z instrumentami jest jak z obrazami - ogląda się je (słucha) z dystansu. Gdy się zbliżymy, już tak słodko nie jest - forumowicze by powiedzieli: za dużo basu, zniekształcenia, dźwięk łamie się na górze. Ale najważniejszym odstępstwem od wierności w audio jest stłumiona dynamika.

Pamiętacie jak gra np. akordeon? Do czasu, gdy się wyprowadziłem od rodziców, przez kilkanaście lat, po kilka razy w miesiącu, słuchałem sąsiada grającego na akordeonie. Ba... ja... Cały blok słuchał, bo niosło się po klatce jak cholera. Rzucałem wówczas naukę i biegłem do kumpla, by popatrzeć i posłuchać co jego ojciec wyczynia z tym instrumentem. Grał po mistrzowsku. Pamiętam drżenie własnej klatki piersiowej gdy naciskał klawisze basowe. 

W następnej klatce mieszkała wiolonczelistka. Jak cudownie i donośnie brzmiała ta wiolonczela... Bawiliśmy się na podwórku i słuchaliśmy. Dźwięk się niósł na dziesiątki metrów - po podwórku, przez ściany. A miała zawsze zamknięte okna.

W tej samej klatce mieszkał jej kolega - muzyk grający na instrumentach blaszanych: trąbka, puzon, saksofon. Ćwiczył zwykle z tłumikiem, ale czasami, przed koncertami, zdejmował. Jaaaaki to był mocny dźwięk!

W tym bloku mieszkało jeszcze kilku filharmonicznych muzyków. Po jakimś czasie owe towarzystwo zaczęło żenić się / wychodzić za mąż. Tradycją było wychodzenie z bloku przy dźwiękach muzyki. Łazisz sobie po mieszkaniu i nagle, przez zamknięte szyby, słyszysz tuż obok akordeon, saksofon, skrzypce. Nie, nie masz wątpliwości czy to sąsiad puścił coś z kolumn - to muzyka na żywo. Nie do pomylenia z tą z audio.

Gdy szedłem do szkoły muzycznej na lekcje, mijałem internat tej szkoły. Tu już grano przy otwartych oknach. Każdy swoje. Słychać ich było kilka przecznic wcześniej.

Gdy podrośliśmy, kolega, syn tego pana od akordeonu, kupił perkusję. Ja kupiłem gitarę. Graliśmy razem w piwnicy. Blok się trząsł.

OK, ale o czym to pisaliśmy? A... o wierności odtwarzania. Aha.
HI-END jest wówczas, gdy jesteś zachwycony. Ja jestem. Phast PP6L6, Audiolab 8200CDQ, Audio Academy Hyperion III LUX,  Transrotor Max,  Gold Note PH-10, Ortofon T-30, MC Rohmann, AT OC9/II, Denon DL 103R, AKG K702 i Sennheiser HD-660S. Kino Domowe: Denon AVR-X3500H. Poprzednio m.in. SE2A3, SE6V6, EL34, KT88, Ad Fontes itd.

ziko369


Bacek

Może i tak. Ale z drugiej strony pomiędzy czarnym a białym jest całkiem sporo miejsca.
Więc pytanie po co w takim razie interesować się coraz bardziej zaawansowanymi rozwiazaniami skoro będzie już wydawać nieprzykre dźwięki na tanim ProJect i AT95

Piterski

I teraz to ja się podpiszę pod tym co napisał Bacek :)
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

Pboczek

Cytat: ziko369 w Październik 17, 2020, 07:35
Cytat: Pboczek w Październik 16, 2020, 08:46A swoją drogą, czy próbowałeś słuchać dźwięku np. z chyboczących się kolumn albo rozjechanych fazowo, gra? No gra ale co to za granie ... 😕

To już jest ekstremalny przypadek...
Ja mówię o szukaniu "dziury w całym"


No i każdy ma inne, swoje dziury w całym.
Ja lubię kiedy to co jest w moim zasięgu, jest zrobione dobrze i sprawdzam na miarę zwyczajnych możliwości jak co słychać. To jest ciekawe. A zestaw ma umożliwiać poznawanie każdej muzyki, szczególnie tej trudniejszej i wywoływać emocje, przyjemność. Naturalność muzyczna to w filharmonii i na koncertach, chyba tylko.
Pozdrawiam.
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

Piterski

Oczywiście każdy z nas ma inną filozofię i ma do niej niezaprzeczalne prawo jaki i argumenty na jej poparcie. Dobrze się różnić i wymieniać poglądami w spokojnej atmosferze.
Moim zdaniem im bardziej wyśrubowany system tym więcej też potrafi odkryć mankamentów i dlatego czasem tej przyjemności jest mniej. Słuchałem u siebie kilku prostych drapaków z tańszymi wkładkami, słuchałem też tańszych preampów i one pewne niedoskonałości maskują, nie dają tylu informacji ale tworzą pewien przyjemny pluszowy klimat i można z tym żyć można tego słuchać i czerpać z tego przyjemność.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

frywolny trucht

Hm? 4mV, szlif microline.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

Pboczek

Niech ją Mario bierze, pobawi się z ustawieniami i słucha. W sumie dobrze jest się wprawiać na niezbyt drogich wkładkach, żeby mniej bolało jak się omsknie coś.
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

Bacek

#68
 W takim budżecie popolował bym na nową Goldring 1042 z UK skoro ma być mm. Ta igiełka potrafi cudeńka z rowków wyczarować.

mariobro12

w koncu jakies propozycje, dzieki :) Goldring 1042 troszke kosztuje z tego co widze (1800pln).. ale ta VM540ML mogla by wpasc w moje rece. Czy moge ja kupic bez wiekszych obaw odnosnie kalibracji itp?

Bacek

Skalibrować wszystko trzeba. A do linowych/zaawansowanych szlifów trzeba się bardziej przyłożyć.

christo

Rozważyłbym Denona dl-110. Miałem - bardzo dobra wkładka i zagra z większością preampów MM. Oczywiście im lepszy przedwzmacniacz tym pokaże więcej ale to dotyczy praktycznie każdej wkładki a od czegoś trzeba zacząć. W moim przypadku deklarowany poziom wyjściowy (1,6mV) był zdecydowanie zaniżony. Wydaje mi się, że było ponad 2mV. Takie też głosy spotykałem w sieci.
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

Bacek

Cytat: mariobro12 w Październik 19, 2020, 22:13Goldring 1042 troszke kosztuje z tego co widze (1800pln)
Body z drugiej ręki i nowa igła wyjdą koło 1400.

Piterski

Cytat: Bacek w Październik 17, 2020, 16:37
W takim budżecie popolował bym na nową Goldring 1042 z UK skoro ma być mm. Ta igiełka potrafi cudeńka z rowków wyczarować.
Gdyby nie wpadka z nową wkładka ze sklepu, która ustawiałem to też bym ją polecił.
Moim zdaniem za duże ryzyko wtopy.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.