Menu główne

Roon

Zaczęty przez masza19, Lipiec 11, 2021, 19:32

Poprzedni wątek - Następny wątek

masza19

Czy ktoś używa Roona?

Nosi mnie żeby podwyższyć jakość streamingu u siebie i Roon wydaje się być tu konieczny.
Ponieważ w softach i komputerach jestem równie biegły jak w balecie :o szukam palacza na żaglówkę, który mnie przez ten koszmar przeprowadzi za rękę  :np:

masza19

OK...  :)
No to czeba się będzie samemu dokształcić od podstaw.

Ja się cały czas czegoś uczę. Bez przerwy. Ja się uczę w mieszkaniu, w samochodzie kiedy jadę, w samolocie kiedy lecę...  >:D

masza19

Rozpoczynam od upgreade QNAPa.
Wywalam 2 tradycyjne HDD po 2TB pracujące w raidzie i wstawiam 2x SSD po 4TB Samsunga. Też w raidzie.
Ale z drugiej strony szkoda mi trochę pamięci na raid. Tym bardziej, że samych domowych danych łącznie ze zdjęciami jest ok 1 TB. Kolejny trochę ponad 1TB to muzyka w PCM a przecież chcę też trochę zgromadzić plików w DSD...
Nie wiem. Zwykłe dyski WD chodzą w QNAPie non stop od 10 lat i nic im się nie stało. Jeszcze pomyślę.


EmilioE

Masza, lubię Cię! Ja też się uczę  ;D
ART Loudspeakers Deco 8 + Audion Sterling KT77, Braun L1030 + LAR IA120, Audio Phase Cannabis + Audion Silver Night 300B, Pioneer N-70AE, Moon 260Dt, Denafrips Pontus II, HiFiMAN HE-500

masza19


moon

Roona chyba tez mozna postawic na jakims streamerze, nie? niekoniecznie na kompie?
Pioneer PL-50L II + Ortofon 2M Bronze + LAR LPS-1+ Cayin MT-35S + Canto Grand

masza19

Na streamerze chyba nie. Ja będę stawiał na NASie.

moon

tak, juz widze, na szczescie do moich "zastosowan" Malina styknie
Pioneer PL-50L II + Ortofon 2M Bronze + LAR LPS-1+ Cayin MT-35S + Canto Grand

mirek24

#8
Dyski SSD to wypas i przyszłość jak masz kasę to najlepsze rozwiązanie. Roon niestety wymaga silnego NAS-a. Nie wiem czym dysponujesz teraz. Minimum to I5 i 8GB RAM, pod warunkiem że nie bedziesz się bawił DSP.

pozdrawiam

mirek24

Cytat: moon w Lipiec 13, 2021, 09:31
tak, juz widze, na szczescie do moich "zastosowan" Malina styknie

Malina "styknie" ale tylko jako endpoint....

marek.pap

Cytat: mirek24 w Lipiec 13, 2021, 21:49Minimum to I5 i 8GB RAM, pod warunkiem że nie bedziesz się bawił DSP.

Roona mam zainstalowanego na NAS Synology DS720+. Procesor Intel Celeron J4125, 6GB RAM, dyski SSD. Testowałem wydajność za pomocą Roona z włączoną konwersją w locie do DSD256, obciążenie procesora 35%. Przy konwersji do DSD512 obciążenie procesora wzrosło do 50%. Odtwarzanie było płynne, bez zacięć. Następnie sprawdziłem wydajność włączając odtwarzanie kilku strumieni jednocześnie. Roon odtwarzał pliki FLAC z konwersją do DSD256, drugi strumień FLAC bez konwersji i dodatkowo strumień wideo. Wszystkie strumienie odtwarzane były płynnie.

christo

Cytat: masza w Lipiec 12, 2021, 19:36
OK...  :)
No to czeba się będzie samemu dokształcić od podstaw.

Ja się cały czas czegoś uczę. Bez przerwy. Ja się uczę w mieszkaniu, w samochodzie kiedy jadę, w samolocie kiedy lecę...  >:D

Cześć - czytam o tym Roon'ie. Ciekawa sprawa. Gdybyś potrzebował jakiejś pomocy - dzwoń/pisz. Wprawdzie z Roon'em nie miałem nigdy kontaktu ale "coś tam, coś tam" czasami z komputerami, a zwłaszcza z linuxami. :)
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

masza19

Cytat: mirek24 w Lipiec 13, 2021, 21:49
Dyski SSD to wypas i przyszłość jak masz kasę to najlepsze rozwiązanie. Roon niestety wymaga silnego NAS-a. Nie wiem czym dysponujesz teraz. Minimum to I5 i 8GB RAM, pod warunkiem że nie bedziesz się bawił DSP.

pozdrawiam

Dzięki Mirek za informacje.
Mam starego (chyba lepiej niż 10 lat) QNAPa TS-212P.
https://www.qnap.com/pl-pl/product/ts-212p/specs/hardware

Dźwignie czy do wymiany?


Krzysiek, dzięki. Myślałem o Tobie bo wiem, że siedzisz w tym temacie :)

christo

Cytat: masza w Lipiec 14, 2021, 09:14Mam starego (chyba lepiej niż 10 lat) QNAPa TS-212P.
https://www.qnap.com/pl-pl/product/ts-212p/specs/hardware

Dźwignie czy do wymiany?
Raczej nie.
Recommended Hardware
Intel Core i3, Ivy Bridge+
4GB RAM
SSD boot drive
1440 x 900 Resolution
Podpytam jutro sieciowców co polecają.
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

masza19

Idealny ze względu na chłodzenie pasywne byłby taki ale czy wystarczy?
https://www.qnap.com/pl-pl/product/hs-453dx

Latem wentylator potrafi narobić niezłego hałasu....

mirek24

tutaj masz rekomendacje QNAP+ ROON

https://www.qnap.com/solution/roon/en/

Niestety wszystkie hałasują, jedyna rada to wynieść do piwnicy albo na strych.


pozdrawiam

Mirek

masza19

#16
O kurczaczki... To w firmie mam mniejszego qnapa  :o

Zaraz wyjdzie, że najlepiej, najciszej i najtaniej wyjdzie zakup za ok 1,5-2k używanego maca mini i dołączenie zewnętrznego SSD w całości dedykowanego do plików i streamingu a rodzinne dokumenty i fotki niech dalej siedzą na starym Qnapie...

mirek24

#17
Cytat: masza w Lipiec 14, 2021, 16:41
O kurczaczki... To w firmie mam mniejszego qnapa  :o

Zaraz wyjdzie, że najlepiej, najciszej i najtaniej wyjdzie zakup za ok 1,5-2k używanego maca mini i dołączenie zewnętrznego SSD w całości dedykowanego do plików i streamingu a rodzinne dokumenty i fotki niech dalej siedzą na starym Qnapie...

Możesz też zostawić starego QNAP-a i Core zainstalować np. na NUC bedzie dużo ciszej i taniej.
np.

Intel NUC8i3BEK2 i3-8109U/16GB/256GB

tutaj opisana instalacja:

https://help.roonlabs.com/portal/en/kb/articles/rock-install-guide

pozdrawiam


pozdrawiam
Mirek



christo

Cytat: mirek24 w Lipiec 14, 2021, 17:43Możesz też zostawić starego QNAP-a i Core zainstalować np. na NUC bedzie dużo ciszej i taniej.
np.

Intel NUC8i3BEK2 i3-8109U/16GB/256GB
Nie wiem czy to nie najrozsądniejsza propozycja.
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

christo

Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

masza19

Cały dom mam w macach. Środowisko IOS jest dla mnie bardzo intuicyjne. Z Windą praktycznie od lat nie mam nic wspólnego.
Niemniej ten NUC to też dobra droga. Chyba lepsza od inwestycji w kosztowny nowy NAS jak stary stoi i robi swoje bez problemów.

mirek24

Na NUC-u zainstalujesz ROCK, dystrybucję linux-a z CORE-ROON. To jest stabilne grałem na tym 2 lata. To  samo praktycznie co Nucleus. Inna obudowa i brak naklejki od roon.
pozdrawiam

masza19

Cytat: mirek24 w Lipiec 14, 2021, 19:42
Na NUC-u zainstalujesz ROCK, dystrybucję linux-a z CORE-ROON.

Przypuszczam, że wątpię abym potrafił coś takiego wykonać  ;D
Linux dla mnie jest prosty jak północno wschodnie narzecze mandaryńskiego  :o

mirek24

Nie nie jest gotowy obraz. Jak cos to zainstaluję :-) za Ciebie.

masza19