GEO- DISC by MoFi

Zaczęty przez frywolny trucht, Grudzień 03, 2014, 21:37

Poprzedni wątek - Następny wątek

frywolny trucht

Są ramiona w których ciężko wyznaczyć w ogóle oś obrotu ramienia i obojętnie czy nitką, czy szpikulcem w protraktorze, jesteś podobnie w ciemnej d. Nagle, jakoś tak samoistnie schodzimy z dokładności dziesiętnych milimetra do grubaśnych milimetrów.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

kangie

Frywolny, sa proste sposoby na wyznaczanie tej osi obrotu. Zapytaj Grega Watsona ile zajelo nam wyznaczenie punktu przeciecia dwoch osi w jego MR-711. Greg, trudne to bylo?

kangie

Jak to sie mowi - dla chcacego nic trudnego.

frywolny trucht

Z dokładnością do  0,001 mm jak rozumiem? Jak przeżywa takie badanie  ramię Wilson'a?
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

kangie

 Frywolny, wystarczy, ze wyznaczysz os z dokladnoscia 0,1mm dobrze naostrzonym olowkiem.

A zreszta: I love you  ;D ;D  ;)

Hubertrs

#30
Zamiast nitki polecam takie rozwiazanie, aczkolwiek geo disc sam sobie rewelacyjny.


[obrócono zdjęcie]

frywolny trucht

O! Kolejny AF, a wrzuć parę zdjęciów Fontka tutaj: http://audiomaniacy.pl/index.php?topic=3.msg84558#new
Ładnie proszę  ;D
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

Hubertrs


christo

#33
Cytat: Hubertrs w Luty 06, 2016, 18:29
Zamiast nitki polecam takie rozwiazanie, aczkolwiek geo disc sam sobie rewelacyjny.
Ro rozwiązanie byłoby bardzo dobre gdyby laser posadzić bezpośrednio na talerzu. Generalnie to podsunęło mi to pewien pomysł. Spróbuję to naszkicować - pytanie tylko czy znajdzie się jakiś majsterkowicz, który to wykona. Ja niestety nie mam narzędzi ani miejsca do takiego dłubania...
Bloczek (aluminium, akryl) z poziomą ośką do której jest przytwierdzony wskaźnik laserowy. Wskaźnik można obracać tylko w jednej płaszczyźnie (góra - dół). Dzięki temu można "odrysować" nim linię A - B i dalej do osi ramienia. Ktoś się podejmie? Wnioski racjonalizatorskie mile widziane! :)
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

paul_67


wojtek41

Nie no...McGywer normalnie... :D ;) :D

paul_67

Christo, możesz przesłać na maila :)

moon

i na czym stanal wskaznik laserowy?;)
Pioneer PL-50L II + Ortofon 2M Bronze + LAR LPS-1+ Cayin MT-35S + Canto Grand

GB

Poproszę o informację do czego należy użyć nitki, bo jakoś nie potrafię sam wykminić.

Pozdrawiam
GB
______________
Pozdrawiam
Grzegorz

christo

Cytat: GB w Marzec 27, 2017, 16:30
Poproszę o informację do czego należy użyć nitki, bo jakoś nie potrafię sam wykminić.

Pozdrawiam
GB

Linia A - B ma wskazywać dokładnie oś pionową mocowania ramienia. Na oko ciężko to jednak tak po prostu wyznaczyć. Można to zrobić z pomocą nitki. Ja to robiłem tak, że zaczepiałem ją o górny kieł kardana i rozciągałem nad linią A - B właśnie. Jeśli to co piszę jest mało zrozumiałe, daj znać. Zrobię zdjęcia z gramofonem syna. :)
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

christo

Może komuś jeszcze się przyda.
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

GB

Fajnie dziękuję za informacje.

Pozdrawiam
GB

______________
Pozdrawiam
Grzegorz

Pboczek

Bardzo przydatne informacje. Wszystko świetnie zobrazowane, opisane, skarby po prostu.  :np:

Fajny patent, ktoś zrobił dobry użytek ze swojej głowy.
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

lisor

... wczoraj zacząłem zmagania z ustawianiem wkładki wiadomym dyskiem. Tak jak przypuszczałem problem jest ze znalezieniem właściwej osi obrotu ramienia mojego Mo-Fiego- potrzebnej do kontroli przewieszenia i dalszych regulacji wkładki. Na razie z nitki zrezygnowałem, wytrasowałem na kawałku przyklejonej taśmy punkt obrotu, a dalej już poszło. Niby dobrze... Po głowie chodzi mi nakładana na czas ustawiania dysku frezowana nakładka z naniesionym punktem obrotu. Poza tym dysk to prosty i względnie tani :'( przyrząd. Po regulacji dyskiem wyszło, że miałem zbyt duże przewieszanie, no i kąty z szablonu poszły do konta. 

Może ktoś z Kolegów ma własne doświadczenia z gramofonem Mo-Fi ?


Pboczek

O ile dobrze rozumiem problem, to nie przejmowałbym się ustawieniem osi. Ustawi się sama kiedy zaczniesz ustawiać jednopunktową geometrię i przesięg. Można oczywiście zacząć od osi i bawić się ze sznurkami, ale nie jest to konieczne.
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

frywolny trucht

Oś obrotu ramienia nie znajduje się sama ;) Trzeba ją znaleźć. Czasem jest łatwiej, czasem trudniej. Tak patrzę, że fiknął serwis zdjęciowy na którym je umieszczałem. Pierwszy wpis w tym wątku wygląda głupkowato  ::) Cóż, warto wrzucać tutaj zdjęcia jako załączniki. Serwisy znikają, a my ciągle trwamy :)
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

Pboczek

Chyba jesteś zbyt dosłowny. Znajdzie się wespół z innymi ustawieniami, wtedy kiedy szukamy ustawienia wkładki. Nie trzeba zaczynać od osi, bo można zacząć równocześnie od osi i położenia wkładki. Na tym polega zadana geometria, że niezależnie od tego jak zaczynasz, kończysz na tym samym.
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

frywolny trucht

No moment. Znajdujesz oś obrotu ramienia, ustawiasz odcinek A-B i wtedy ustawiasz geometrię wkładki. Jak w drugą stronę? Żeby znaleźć oś obrotu a końcu procedury trzeba mieć 100% pewności ustawienia kąta prowadzenia i przesięgu wkładki. Tylko po co wtedy używać  przyrządu- jak wiadomo, że jest dobrze?
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

lisor

Cytat: Pboczek w Wrzesień 28, 2022, 16:30
O ile dobrze rozumiem problem, to nie przejmowałbym się ustawieniem osi. Ustawi się sama kiedy zaczniesz ustawiać jednopunktową geometrię i przesięg. Można oczywiście zacząć od osi i bawić się ze sznurkami, ale nie jest to konieczne.
... nie podzielam poglądu o samoznalezieniu się osi, kiedy przykładowo przesięg będzie niewłaściwy - będzie krzywo. Owszem igła wskoczy do dołka jak zmienimy położenie- pokręcimy  szablonem. Przesięgu w ten sposób nie zweryfikujemy i przy wartości / jego / jakiejś tam, też jakoś tam ustawimy wkładkę. Czy dobrze ?
Wcześnie po rozkalibrowaniu fabrycznego ustawienia stroiłem ponownie wkładkę na papierowym szablonie i przesięg po sprawdzeniu na dysku był większy o 1 działkę skali, przy błędnej wartości przesięgu ustawiłem kąty wkładki w dwóch punktach. Wyszło niby dobrze, ino na końcu strony słyszalnie gorzej.

Wg mnie bez sprawdzenia wartości przesięgu  nie ma co się brać do ustawiania. Poprawcie gdybym zbłądził.


Pboczek

#49
Przy dwóch punktach na szablonie, wyznaczenie osi może odbywać się poprzez równoczesne ustawianie punktów parkowania igły i odpowiednie mikrodokręcanie szablonu by uzyskać jego właściwe położenie i osi, czyli zarazem punktów styku igły. Takie korekty położenia szablonu pozwalają na szybsze jego dopasowanie. Nie ma szans by przy prawidłowym ustawieniu położenia igły w dwóch pkt, otrzymać niewłaściwe położenie osi.

Nie pamiętam jak to było z Geo, bo od dawna z niego nie korzystam ale wydaje mi się że podobnie. Można ustawiać równocześnie pkt parkowania i oś, oczywiście kierując się na oko celownikiem z dysku. Geo ma instrukcję, żeby nie trzeba było kombinować, choć zawsze można.

Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite