Poziomica ramienia gramofonu/

Zaczęty przez axolotl, Luty 03, 2019, 11:09

Poprzedni wątek - Następny wątek

axolotl

Witam.

Przegladajac youtube natrafilem na ciekawy filmik odnosnie ustawienia gramofonu.
Zaciekawil mnie moment gdzie koles "pokazuje" jak ma ustawione vta.
Ma fajna poziomice.

https://www.youtube.com/watch?v=m-EIfGQhP9I&t=22s

Uzywa ktos takiego cuda, wie gdzie kupic?

Piterski

Jak on sprawdza nacisk po a nie przed ustawieniem antyskatingu to jaką mamy pewność, że gramofon wypoziomował?
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

GregWatson

Mam taki docisk - to jedynie dekoracja i nie ma nic wspólnego z pierwotną funkcją takich elementów. Takie dociski muszą mieć swoją wagę z pewności wyższą niż ten na filmie.
Ta poziomica jest typowo budowlana - wiesza się ją na sznurku który nam wyznacza wysokość płotu, muru do którego musimy się wzorować aby było równo (poziomo).
Płyta CD to chyba nie do tego sprzętu. Wiem co miał na myśli ale - no właśnie mam wątpliwości.


Trochę tego i trochę tamtego też.

axolotl

Patent z plyta cd wydaje sie ciekawy.
Przeprowadzilem ten test.
U mnie jest ustawiony nacisk na 1.8g a antyskating wychodzi na 2.2 przy plycie cd.
Normalnie ustawiam antyskating na taka sama wartosc co nacisk igly czyli na okolo 1.8.
Aktualnie czekam na pokrywe do gramiaka i chcialbym wszystko ustawic juz na cacy.
Vta ustawiam na oko. Czasem na linijke ale .... przeciez plyty 180g sa chyba grubsze od starych zwyklych a i nie kazda plyta jest idealnie prosta.
Ma to jakies wielkie znaczenie?

krzysiow122

Witam - odnośnie pokazanej poziomicy to donoszę, że jest to zwykła poziomiczka budowlana, taka którą wiesza się na sznurku podczas drobnych prac wykończeniowych, do dostania w marketach budowlanych.

PS. Też takiej używam.

Pozdrawiam
DIY Klon Sun Audio 2A3/6sn7,  Monobloki DIY SET 300B/6SN7,  kolumny DIY Audio Nirvana Super 10" i CASTLE ISIS; CD  Grundig 8400 MK II,   Lenco L-75 Mod - Nuda Mini, Ad Fontes - Dl 110,  PC audio: HP 5740 Daphile -> DAC PCM 1794 + XMOS U8, RPI4/AlloBoss 1.2

christo

Sposób z poziomicą - może być. Pod warunkiem że jest na prawdę precyzyjna(!).  Myślę, że lepszym rozwiązaniem będzie opisywana tu gdzieś ekierka za parę zł z naniesionymi dodatkowymi liniami. Można też dokleić tzw. papier milimetrowy i dorobić stojak. Tak na prawdę należałoby ustawić (wg sposobu na filmie) najpierw nacisk z dołożoną poziomicą, ustawić VTA, zdjąć poziomicę i ustawić nacisk ponownie i na końcu ustawić antyskating. Czy powinno się to robić na czystej (bez rowków) płycie - wątpię. Niektórzy tak ustawiają antyskating ale więkoszość uważa, że to błąd. Od pewnego czasu zabieram się za ustawienie antyskatingu metodą Malewicza (taka szubieniczka). Jak ją skończę - opiszę co i jak.
Cytat: axolotl w Luty 03, 2019, 12:11
Vta ustawiam na oko. Czasem na linijke ale .... przeciez plyty 180g sa chyba grubsze od starych zwyklych a i nie kazda plyta jest idealnie prosta.
Ma to jakies wielkie znaczenie?
Płyta 180 g może być wyższa o max 0.5mm. Przy ramieniu 9 cali potrzebne jest aż ok 4mm aby zmienić VTA o 1 stopień.
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

axolotl

A czy vta moze wplywac na dudnienie basu?

Z tym ustawieniem wysokosci to w ogole sa jaja.
Wystarczy, ze plyta jest minimalnie krzywa i wszystkie ustawienia szlag trafil.
Wczoraj ustawilem na plycie daft punk vta i wydawalo mi sie , ze jest po prostu idealnie.
Dzisiaj wlaczam inna plyte i znow wydaje mi sie , ze jest jednak ramie za wysoko :/
Nie wiem czy nie trzeba bedzie pomyslec nad jakims przyrzadem aby zablokowac ramie podczas ustawiania ale w taki sposob aby igla swobodnie oparla sie na plycie nie niszczac plyty ani siebie samej.

dino

Ustawianie VTA na poziomnice to totolotek. Trzeba obserwować cantilever i diament. Wtedy mamy pewność.
Z grubsza można na poziomnice ustawiać a potem ..na ucho  8)
Za dużo basu to za ramię za nisko.

christo

Zależy od wkładki. Czym ostrzejszy szlif tym vta ma większe znaczenie. Dla sferyka na przykład vta w ogóle nie ma znaczenia. A jesteś pewny że to dudnienie to nie wina realizacji nagrania? Przyjmuje się, że więcej basu jest gdy os ramienia jest za wysoko.
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

Therion

Cytat: axolotl w Luty 03, 2019, 14:26Wystarczy, ze plyta jest minimalnie krzywa i wszystkie ustawienia szlag trafil.
...
Dzisiaj wlaczam inna plyte i znow wydaje mi sie , ze jest jednak ramie za wysoko :/


To objaw chorobowy. Przechodziłem to przy adfontes. Zrobiłem w końcu experyment, sprawdziłem jakie muszą być ustawy, żebym usłyszał zauważył różnicę, lub by to było nieobojętne dla płyty. Okazało się, że kompletnie skrajne, czyli takie, że gołym okiem i po pijaku widać, że jest źle.
HI-END jest wówczas, gdy jesteś zachwycony. Ja jestem. Phast PP6L6, Audiolab 8200CDQ, Audio Academy Hyperion III LUX,  Transrotor Max,  Gold Note PH-10, Ortofon T-30, MC Rohmann, AT OC9/II, Denon DL 103R, AKG K702 i Sennheiser HD-660S. Kino Domowe: Denon AVR-X3500H. Poprzednio m.in. SE2A3, SE6V6, EL34, KT88, Ad Fontes itd.

christo

W ogóle z VTA to trochę uproszczenie. Tu masz dokładny opis:
http://www.theanalogdept.com/adjusting_vta.htm
Najważniejsze jest SRA a tego bez mikroskopu nie ustawisz. Przyjmuje się, że wypoziomowane ramię względem płyty z prawidłowym naciskiem powinno dać SRA = 92 st.
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

Bedford

Cytat: christo w Luty 03, 2019, 14:47
W ogóle z VTA to trochę uproszczenie.
Najważniejsze jest SRA a tego bez mikroskopu nie ustawisz. Przyjmuje się, że wypoziomowane ramię względem płyty z prawidłowym naciskiem powinno dać SRA = 92 st.
A które SRA czy VTA jest mierzone prawidłowo. Na jednym zdjęciu widać , że jest mierzone do osi igły , a na drugim , że do stycznej krawędzi ostrza. Różnica może wynosić nawet 20st.

axolotl

U mnie jest tak. Zostawić czy dalej sie bawić?

LampowY

Cytat: dino w Luty 03, 2019, 14:35a potem ..na ucho
Że VTA na ucho?
Chiba, że w granicach +/- 5 cm bo założę się, że 10mm w te czy w te nikt nie odróżni na słuch :D

Bedford

Cytat: axolotl w Luty 03, 2019, 15:34
U mnie jest tak. Zostawić czy dalej sie bawić?
Tu przede wszystkim nic nie widać. Musiał byś pokazać samą igłę [na płycie] w dużym powiększeniu.

gratefullde

Myślę, że od pewnego stopnia, nie m co się przejmować VTA, SRA czy innymi bzdurkami. Aby zapewnić sobie brak nerwicy natręctw, warto użyć podręcznych środków uwalniających umysł. Mogą to być np. alkohol lub coś z ziółek... Konopie indyjskie mogą być strzałem w dziesiątkę :) To skuteczny sposób na lepsza muzykę bez regulacji sprzetu... Ba... w niektórych wypadkach nawet nie trzeba sprzętu... a gra :)
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

axolotl


christo

Cytat: Bedford w Luty 03, 2019, 15:22
Cytat: christo w Luty 03, 2019, 14:47
W ogóle z VTA to trochę uproszczenie.
Najważniejsze jest SRA a tego bez mikroskopu nie ustawisz. Przyjmuje się, że wypoziomowane ramię względem płyty z prawidłowym naciskiem powinno dać SRA = 92 st.
A które SRA czy VTA jest mierzone prawidłowo. Na jednym zdjęciu widać , że jest mierzone do osi igły , a na drugim , że do stycznej krawędzi ostrza. Różnica może wynosić nawet 20st.
W obu przypadkach mierzone jest prawidłowo. Igła na drugim zdjęciu to ortofon replicant 100.
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

Bedford

Cytat: christo w Luty 03, 2019, 17:05
Cytat: Bedford w Luty 03, 2019, 15:22
Cytat: christo w Luty 03, 2019, 14:47
W ogóle z VTA to trochę uproszczenie.
Najważniejsze jest SRA a tego bez mikroskopu nie ustawisz. Przyjmuje się, że wypoziomowane ramię względem płyty z prawidłowym naciskiem powinno dać SRA = 92 st.
A które SRA czy VTA jest mierzone prawidłowo. Na jednym zdjęciu widać , że jest mierzone do osi igły , a na drugim , że do stycznej krawędzi ostrza. Różnica może wynosić nawet 20st.
W obu przypadkach mierzone jest prawidłowo. Igła na drugim zdjęciu to ortofon replicant 100.
No właśnie -Ortofon. Jeśli Ortofon z takim ustawieniem WTA czy SRA gra poprawnie , gdzie różnica ustawienia osi igły w stosunku do tej z pierwszego zdjęcia [ i rys. poniżej] wynosi 27st. to wydaje się , że dywagacje o 2st. różnicy w ustawieniach nie mają sensu jak napisał gratefullde.

christo

Cytat: Bedford w Luty 03, 2019, 23:31No właśnie -Ortofon. Jeśli Ortofon z takim ustawieniem WTA czy SRA gra poprawnie , gdzie różnica ustawienia osi igły w stosunku do tej z pierwszego zdjęcia [ i rys. poniżej] wynosi 27st. to wydaje się , że dywagacje o 2st. różnicy w ustawieniach nie mają sensu jak napisał gratefullde.
Chwila! :)
To nie tak. W dużym skrócie - ortofon replicant to szlif przypominający kształtem ostrze do nacinania rowków i znacząco różni się od pozostałych. Wyjaśnię. Sferyczny - tu wiadomo. Tip igły jest w przekroju okrągły. Punkty styku są wyznaczone przez średnicę tego koła i wypadają po środku tipa. Jak na twoim rysunku powyżej. Potem mamy eliptyczny, microline. Nie ma koła lecz coraz bardziej spłaszczająca się elipsa w przekroju. Igła szoruje krawędzie rowków tymi ostrymi bokami. Dalej Shibata i Fritz Gyger. Romb. W przypadku FG coraz bardziej spłaszczony. Na koniec Gyger S i replicant. Tu w dużym skrócie mamy nie elipsę czy romb a trójkąt(!). SRA mierzymy względem punktów styku igły z krawędziami rowka. We wszystkich przypadkach poza dwoma ostatnimi (dodatowo jeszcze ostrza nacinarki) punkty te wypadają mniej wiecej po środku.

Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

Bedford

Rozumiem , że w przypadku tego Ortofona punkty kontaktu znajdują się nie na osi igły tylko na krawędzi tego skosu. I wtedy odchylenie osi igły o 20st. od pionu ma uzasadnienie. [Rys. poniżej]
Ale taki typ zamocowania igły - z odchyleniem 20st. stosuje wielu innych producentów wkładek z igłami sferycznymi. Np. wszystkie polskie MF tak miały zamocowaną igłę.

Bedford

...

christo

Cytat: Bedford w Luty 04, 2019, 11:31Ale taki typ zamocowania igły - z odchyleniem 20st. stosuje wielu innych producentów wkładek z igłami sferycznymi. Np. wszystkie polskie MF tak miały zamocowaną igłę.
Pierwsze słyszę. Nie spotkałem się z czymś takim. Z tym, że dla sferyka i tak nie ma to żadnego znaczenia bo to sferyk :) Kąt SRA ma znaczenie dla wkładek ze szlifem liniowym czyli de facto od eliptyka w górę.
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

Bedford

#23
Cytat: christo w Luty 04, 2019, 13:40
Cytat: Bedford w Luty 04, 2019, 11:31Ale taki typ zamocowania igły - z odchyleniem 20st. stosuje wielu innych producentów wkładek z igłami sferycznymi. Np. wszystkie polskie MF tak miały zamocowaną igłę.
Pierwsze słyszę. Nie spotkałem się z czymś takim. Z tym, że dla sferyka i tak nie ma to żadnego znaczenia bo to sferyk :) Kąt SRA ma znaczenie dla wkładek ze szlifem liniowym czyli de facto od eliptyka w górę.
Mam przed sobą np. MF100 - sferyk. Pod lupą widać wyraźnie , że kąt odchylenia osi igły od pionu to ponad 20st. , czyli podobnie jak w ortofonie na zdjęciu. Zgadzam się , że dla sferyka mała różnica 2-3st. w kącie SRA nie ma znaczenia , ale 20st. to już nie to samo. Wyobraź sobie sferyka z takim zamocowaniem jak na drugim zdjęciu , gdzie przecież punkty styczności ma wzdłuż osi , a nie na krawędzi skosu jak u ortofona.

christo

Cytat: Bedford w Luty 04, 2019, 14:19Mam przed sobą np. MF100 - sferyk. Pod lupą widać wyraźnie , że kąt odchylenia osi igły od pionu to ponad 20st. , czyli podobnie jak w ortofonie na zdjęciu. Zgadzam się , że dla sferyka mała różnica 2-3st. w kącie SRA nie ma znaczenia , ale 20st. to już nie to samo. Wyobraź sobie sferyka z takim zamocowaniem jak na drugim zdjęciu , gdzie przecież punkty styczności ma wzdłuż osi , a nie na krawędzi skosu jak u ortofona.
Bez urazy ale mf-100 to nie jest raczej referencja. :) Poza tym sferyk nie ma krawędzi skosu jak to nazwałeś bo to sferyk! Kulka. Z rowkiem styka się w najszerszym miejscu. Nie ważne czy pod kątem 10 czy 20 stopni.
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910