Dyfuzor, czyli rozpraszamy fale dźwiękowe.

Zaczęty przez Pboczek, Czerwiec 07, 2021, 23:00

Poprzedni wątek - Następny wątek

Pboczek

To co zaobserwowałem ostatnio u siebie pewnie nie jest niczym odkrywczym ale dla mnie tak prosta zależność, nie była jasna.
Od kilku lat używam rozpraszaczy Schroedera typu 1D. Mam dwa, kupiłem je z uwagi na łatwość ustawiania, estetykę i skuteczność. Po sprawdzeniu różnych miejsc w pokoju odsłuchowym, stanęły one kiedyś pomiędzy kolumnami, nie równolegle do ściany, a pod pewnymi kątami. Tak nam się wówczas wydawało najlepiej w KChA.

Obecnie za namową jafiego przestawiłem je w naroża za kolumnami, doginając i odginając je eksperymentalnie. Następnie jeździłem nimi po ścianie, stawiając w różnych miejscach, efekty mnie zaskoczyły.

Po pierwsze sprawdziło się to co prorokował Jacek. Wraz z ustawieniem w rogach, a może z usunięciem ich z przestrzeni pomiędzy kolumnami, pojawiło się więcej dźwięku. Jest to czysty, duży, rasowy dźwięk. Po za tym scena mocno się rozszerzyła, wręcz przy pewnym ustawieniu, zaczęła zawijać się do wewnątrz jak na olbrzymim skręconym na końcach ekranie kinowym, co już było przesadą  :). Natomiast położenie w którym scena jest duża, bez przekłamań skali instrumentów, da się bez problemu uchwycić.

Niestety usunięcie dyfuzorów ze środka, istotnie osłabiło efekt przestrzenności, głębokości planów, lokalizacji źródeł. Gra to jednolitą płaszczyzną, gdzie obraz muzyczny jest naprawdę spory, wypełniony brzmieniem, lecz ulega spłaszczeniu. Zresztą jego efektowne pogłębianie następowało tylko wtedy, kiedy panele stały centralnie i wyłącznie pod pewnymi kątami dostosowanymi do odbić od przeciwległych ścian. Efekt ten był na tyle ciekawy, że postanowiłem teraz spróbować pożenić oba rezultaty, szerokiej sceny i dużego dźwięcznego brzmienia z głębokością planów i wyraźna lokalizacją źródeł. Zamówiłem dzisiaj dodatkowe dwa dyfuzory, którymi zamierzam uzupełnić układ paneli. Efekty już zaraz, a co z tego wyjdzie  ::) :D.


Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

Pboczek

Tak, z takim skręceniem stało to przez długi czas.
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

Pboczek

Obecnie usunąłem biurko, bo przeszkadzało a panele były m.in. w takich miejscach.
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

EmilioE

Piękny kolor ścian! Niesamowity klimat tworzy z dywanem. Bardzo oryginalne pomieszczenie, podoba mi się!
ART Loudspeakers Deco 8 + Audion Sterling KT77, Braun L1030 + LAR IA120, Audio Phase Cannabis + Audion Silver Night 300B, Pioneer N-70AE, Moon 260Dt, Denafrips Pontus II, HiFiMAN HE-500

Piterski

Przestawiłeś biurko by poszerzyć bazę? Jaki masz rozstaw kolumn i odległość od ścian bocznych i tylnej?
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

Pboczek

#5
Nie poszerzam bazy, bo mi pokoju nie styka. Pozbyłem się biurka, by poprawić symetrię i warunki do ustawiania paneli (coś mi z tej strony zawsze lekko kulało).

Rozstaw kolumn to 220 cm, od tylnej ściany do frontu wychodzi 90 cm. Krótsza odległość od bocznej ściany do osi kolumny, to 110 cm. Z drugiej strony mam więcej.

p.s.
EmilioE dzięki, kolor wybrała żona i zrobiła to dobrze.
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

Lutek

#6
Jesli pozbyles sie biurka, to czy nie mozesz jeszcze troche rozszerzyc bazy i miec kolumny ustawione w takiej samej odleglosci od scian bocznych. Poza tym przydaloby sie jeszcze odsunac od sciany tylnej i wowczas posluchac bez i z dyfuzorami ustawianymi w roznych miejscach. Akurat ja mam monitory rozstawione na 2,5 m od siebie i odsuniete od tylnej sciany na 1,9 m od ich scianek przednich, co daje 1,55 m od ich tylow. Nie pisze od scian tylnych, lecz "tylow", poniewaz w przekroju poziomym sa to elipsy,wiec boczne scianki wraz z tylna stanowia w zasadzie jedna wspolna scianke. Z wielu relacji na forach, a przede wszystkim z wlasnego doswiadczenia wynika, ze jesli kolumny stoja przy (lub blisko) tylnej sciany, to brak gradacji pozornych zrodel dzwieku w glab i brzmia one wlasnie plasko. Jak widze Ty masz oddzielny pokoj przeznaczony do sluchania muzyki, ja niestety slucham w normalnym pokoju dziennym i nie stosuje zadnych dodatkowych pochlaniaczy czy rozpraszaczy, gdyz bez nich akustyke mam niezla, na co szesto zwracaja uwage odwiedzajacy mnie sluchacze.

Pboczek

To nie jest tak, że to jest płaski obraz. Jest głębia, plany są wyraźne i wszystko ma swoje miejsce. W porównaniu natomiast do przestrzenności jaką wprowadzają defuzory na środku, można mówić o wyraźnym skróceniu przestrzeni, jej wypłaszczeniu. Przy rozstawionych na zewnątrz, dostaje się więcej dźwięku w szerz, w zwyż i lepszej jakości, ale 🙂

Układ ścian pokoju chyba nie pozwala na inne ustawienia kolumn. No, może mogłoby być jeszcze jedno 🤔😬
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

Lutek

Zasugerowalem pewne zmiany, gdyz wyraznie napisales:

" usunięcie dyfuzorów ze środka, istotnie osłabiło efekt przestrzenności, głębokości planów, lokalizacji źródeł. Gra to jednolitą płaszczyzną "
Okreslenie " jednolita plaszczyzna " oznacza dla mnie nic innego jak brak gradacji w glab, a wiec wszystkie pozorne zrodla dzwieku znajduja sie na jednej plaszczyznie

Na podstawie samego tylko opisu slownego trudniej niejednokrotnie drugiej stronie sie zorientowac co osoba opisujaca ma dokladnie na mysli. Gdybys np.wpadl do mnie, posluchal, a nastepnie wskazal na roznice w brzmieniu u mnie i u siebie, to zapewne wowczas wszystko by sie stalo bardziej jasne i zrozumiale.  Widze, ze mieszkasz daleko, ale jak tylko masz ochote wpasc, posluchac i porozmawiac na te tematy, to zapraszam.

Pboczek

Tak, masz rację, te określenia mogą być coś mylące. Rozmowa jest od tego, by doprecyzować się i wyjaśnić.

Najlepiej było by posłuchać i oczywiście porównać ale to nie zawsze jest możliwe. Dzięki za zaproszenie, gdybyś przemieszczał się w okolicach Krakowa, również zapraszam. :)

Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

Lutek

Dzieki za zaproszenie, ale to dla mnie zbyt daleko. Wiekowy juz jestem i samopoczucie nie takie.

Pboczek

Doszły dwa dyfuzorki. Piszę zdrobniale, bo są to mniejsze klon tych które mam, a cena taka sama jak przed laty. Nabrałem się ale cóż, jakoś muszą zarabiać. Dyfuzory są nieco płytsze, mają trochę węższe szczeliny, no i ich szerokość jest krótsza. Zmiana parametrów wpływa oczywiście na zakres rozpraszania, pewnie nie obejmie wysokich wysokich i czegoś tam.
Ustawiłem je w rogach, a stare wróciły do poprzedniego położenia. Działają! Gra to niesamowicie szeroko i głęboko. Scena ma nie mniej niż 4,5 m, adekwatną głębokość, odpowiednią gradację lokalizacje, przestrzenność. Instrumenty są w realnych wielkościach, scena zwłaszcza na koncertach i symfonice jest po zbóju! Kolega z którym słuchałem zauważył, że nigdy nie słyszał tak wyraźnej zmiany obrazu muzycznego.

Zataczam koło przy wykorzystywaniu elementów akustycznych ale to nie koniec eksperymentów. Na razie nie mogę uwolnić się od efektowności, rozmachu, prezentacji sceny, instrumentów. Pasuje mi bardzo.
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

Pboczek

Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

jafi

Cytat: Pboczek w Czerwiec 12, 2021, 11:10Ustawiłem je w rogach
Jednak nie całkiem w rogach:) Prawy dyfuzor nie jest tak ustawiony.
Spróbuj ustawić go w prawy róg pomieszczenia - może lepiej zadziała, mimo niesymetrycznego ustawienia monitorów w pokoju.

cortes

Podstawki są integralną częścią dyfuzora? Czy dorabiałeś, kupowałeś* je sam?
*Niewłaściwe skreślić.

Piterski

Gdybym miał szansę na ustawienie w pełni symetryczne to bym się przed nim nie bronił. Na zdjęciu widać, że taka szansa jest.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

Pboczek

Zestaw nie jest symetryczny, ponieważ tak jest lepiej. Na równoległej do kolumn ścianie, znajdują się dwuskrzydłowe drzwi prowadzące do drugiego pomieszczenia podobnych gabarytów. Drzwi otwierają się na płasko przy ścianie, słuchając siedzimy w miejscu, gdzie jest otwarta przestrzeń z tyłu. To zasadniczo lepsze, niż kombinowanie, co zrobić z odbiciami za głową.

Podstawki są osobno i nie wymagają trwałego montażu. Ściągasz z nich panele i stawiasz, jak chcesz. Słyszałem u producenta, że produkuje je w kilku wariantach.

Z ustawieniami jeszcze pokombinuję, nie może być inaczej  :).
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

Pboczek

Przestawiłem jeden ściśle do narożnika i oczywiście jest lepiej. To jest granie z rozmachem, efektowne, przestrzenne, duże. Nie wiem czy dźwięk nie traci czegoś ale to co dostaję, rekompensuje mi wszystko. Słuchaliśmy w weekend i niezaprzeczalnie, efekt całej opracji (usunięcie biurka, dołożenie dwóch dyfuzorów) jest znaczący.

Potwierdza się to co powiedzieliśmy w KChA kilka lat temu, po zakupie pierwszych ustrojów akustycznych. To najlepiej wydane pieniądze w audio jeżeli chodzi o przełożenie kwoty na efekt. Nic nie zrobi takie roboty w tych pieniądzach.
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

Pboczek

Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

cortes

Bardzo fajnie się to wszystko prezentuje i wygląda. I jak się to mówi: gra muzyka :np:.

cortes

Cytat: Pboczek w Czerwiec 21, 2021, 12:59Słyszałem u producenta, że produkuje je w kilku wariantach
Możesz dać namiary na producenta? Może być priv.

Pboczek

Producentów jest bezlik, tak się kiedyś złożyło że zamówiłem w Bluetone i zostało.
Sprawdź ceny pod kątem rozmiarów, w tym głębokości. Dawniej robili je głębokie na min. 15 cm, teraz są płytsze ok. 12 cm. Oczywiście duże znaczenie ma wielkość frontalnej powierzchni. Tu też idą w oszczędności.
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

cortes

Ja swoje dyfuzory też u nich brałem, ale podstawek nie mieli na stronie.

Pboczek

Dzwoń do człowieka, rozmawiałem z nim ostatnio przy zamówieniu i twierdził że podstawek ma kilka modeli. Moje stojaki to był jakiś prototyp, pamiętam, że wtedy zeszło mu z nimi trochę. Aktualnie doszukał się tego projektu i zrobił mi takie same.
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite