Moja przygoda z Technics SL 1200 GR

Zaczęty przez frywolny trucht, Sierpień 12, 2020, 14:09

Poprzedni wątek - Następny wątek

vasa



Cytat: Prokop w Lipiec 09, 2022, 16:05
Ja widać na załączonej specyfikacji podatność tej wkładki to 13/100Hz, w przeliczeniu na 10 Hz, podatność to około 26.
Całkowita masa efektywna ramienia, wraz z wkładką, śrubkami wyniesie więc około 19g
Patrzymy w tabelę zależności masa a podatność i widzimy, że rezonans wypadnie na 7 Hz
Bardzo źle zestawiono to pod względem mechanicznym, to nie ma prawa dobrze grać
Nie przejmuj się Prokopem.
On się cały czas uczy.
Tylko idzie mu to powoli [emoji2957]
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

Bacek

Cytat: Prokop w Lipiec 09, 2022, 16:05Ja widać na załączonej specyfikacji podatność tej wkładki to 13/100Hz, w przeliczeniu na 10 Hz, podatność to około 26
A mógł byś podać źródło takiego sposobu przeliczania na 10Hz? Reguła kciuka zasłyszana na forach jeszcze fizyczną prawdą nie jest, ale jak coś podrzucisz to może się pokajam i odszczekam.

Jakiś czas temu mierzyłem rezonans w AT C9 III i tam ten mnożnik od danych na 100Hz musiał by być gdzieś w okolicy 2.4. A i wkładki w których to było 1.6 też widziałem. Także jak do tego ma się to Twoje 2x?

vasa



Cytat: Bacek w Lipiec 09, 2022, 21:04
A mógł byś podać źródło takiego sposobu przeliczania na 10Hz?

Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

Bacek

Nie ten palec. Po angielsku to się nazywa reguła kciuka. No ale kciuki też bywają różnych rozmiarów i wtedy pozostaje już tylko odpowiednia technika. :D

Analog

Postanowiłem coś ulepszyć w swoim gramofonie
Znalazłem firmę która oferuje cały pakiet ulepszeń, ale cena takiego pakietu nie jest mała.
Postanowiłem zacząć od drobnych ulepszeń, mój wybór padł na Houndi.
Ponieważ, to ulepszenie również do najtańszych nie należy, to zapytam, czy ktoś miał z tym do czynienie, czy warto.
Pomysł wydaje się być interesujący. 
https://thefunkfirm.co.uk/upgrades/houdini-9042902-threaded-5f886355622cd14d7d355e24-houdini-threaded

Analog


GB

Cytat: Analog w Listopad 29, 2022, 16:01
Zamówione  :D
Dobra, napisz po co to po naszemu, bo angielski czytam i dalej nie wiem.
______________
Pozdrawiam
Grzegorz

Pboczek

No właśnie. Co to ustrojstwo ma ulepszać?
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

Analog

#1133
Cytat: GB w Listopad 29, 2022, 16:50
Cytat: Analog w Listopad 29, 2022, 16:01
Zamówione  :D
Dobra, napisz po co to po naszemu, bo angielski czytam i dalej nie wiem.

Z tego co zrozumiałem, z dłuuuugiego opisu na stronie producenta, cały pomysł polega na tym, aby wkładka nie była przymocowana na sztywno do ramienia, jak zalecają wszyscy wielcy, o czym wspomina producent, ale była zamontowana na dynamicznym zawieszeniu.

Z Funk zawsze możesz spodziewać się nieoczekiwanego ...
Houdini: Czy to herezja? Olej z węża? Skóra Leprechauna? (Zostaliśmy oskarżeni o to wszystko)
,,Trzymaj mocno kasetę"
Starając się utrzymać moc wkładki, od 100 lat NAJWIĘKSZE, odnoszące największe sukcesy firmy,  Rega, Thorens, Project, Technics, SME, Linn, Audio Technica i tak dalej, nalegały: ,, Bardzo mocno przykręć wkładkę do ramienia ". Wydawało się to logiczne, a rada była uniwersalna. Niektórzy dodali nawet trzecią śrubę! (Jakby to miało zrobić najmniejszą różnicę)."
[.....]

"Większość ludzi uważa naukę za nudną. Dowód demonstrujący, sedno pomysłu, byłby dobry i łatwo go znaleźć... Nawet ty go masz.
Używając tej samej (dowolnej) wkładki (oczywiście mocno przykręconej) , po prostu zamień ramiona i słuchaj: każde nowe ramię zmienia dźwięk.
Ten sam wkład. Inne ramię. Inny dźwięk. Wniosek: dowód na to, że ramię wpływa na wkład."
Chcemy słyszeć tylko wkładkę, bez przeszkadzającego gramofonu. To określa nasz cel"
Projekt Houdiniego jest złożony. Pierwsze trzy miniaturowe sprężyny wyrównują się, tworząc wirtualną kotwicę. Następnie cały zespół jest stabilizowany liną skrętną. Opracowanie zajęło dwa lata - zupełnie inna historia"


Mają jeszcze w ofercie dedykowany headshell, wyższy, oraz ciekawą matę, a także ciekawe nóżki,  ale to będą następne zakupy, o ile to co napisali będzie prawdą.

GB

______________
Pozdrawiam
Grzegorz

Piterski

Zakładam ze te sprężynki po prostu upodobniają mechanikę pracy ramienia do unipivodu. W tym drugim przypadku ramię ma swobodę ruchy w trzech osiach ale i tak się wkładkę ustawia.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

Bacek

Hmm, cała masa nowych niespodziewanych rezonansów. Ciekawe jak w praktyce to wychodzi.

Analog

Cytat: Bacek w Listopad 30, 2022, 13:26
Ciekawe jak w praktyce to wychodzi.

Chyba najlepiej byłoby sprawdzić samemu.

Pboczek

Kto bogatemu zabroni.  :)
Analog a co masz w torze, na czym słuchasz? Może da się bardziej efektywnie wydać 1500 zł, by poprawić dźwięk.
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

Bacek

Bez czytania na początku wydawało mi się że to tam ma śrubki a nie sprężyny i służy do precyzyjnego ustawiania azymutu i VTA. Na tych zasadach to w sumie był by nawet fajny patent pod warunkiem żeby to był headshell, bo tak to masy może być za dużo.

Piterski

Cytat: Bacek w Grudzień 02, 2022, 11:03Bez czytania na początku wydawało mi się że to tam ma śrubki a nie sprężyny i służy do precyzyjnego ustawiania azymutu i VTA
Takie to robiło wrażenie tylko jakoś nie mogłem się dopatrzeć otworów do regulacji tych śrubek.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

Analog

#1141
Cytat: Pboczek w Grudzień 02, 2022, 10:34
Kto bogatemu zabroni.  :)
Czasem można trafić taniej ;)
Dostajemy w komplecie owe magiczne urządzenie, ładnie wykonane, zestaw plastikowych śrubek z nakrętkami, kawałek plastiku co ma służyć jako miarka do przycięcia śrubek, plus mało estetyczną instrukcję. Nie ma w zestawie obcinarki do paznokci, a powinna być, bo śrubki trzeba przyciąć aby dało się całe urządzenie zmontować
Spróbuję zamontować i posłuchać w weekend.
Houndi występuje w dwóch wersjach, w zależności od sposobu montażu wkładki gramofonowej, trzeba wybrać właściwą wersję. 
Nie mam dedykowane hedahella producenta, o nazwie Cobra, który jest dużo wyższy, bo Houndi jest dość grube, więc ramię będzie trzeba umieścić dość wysoko, ale powinno wystarczyć miejsca, tak ona moje oko ;)
Waga bez śrubek: 2.05g

   
   

Analog

Jest małe opóźnienie, gdyż nastąpi wymiana ramienia w SL 1200GR, na SME III, a jak to ramię to, nie inaczej, tylko Shure. Jak tylko znajdę na to czas, aby to poskładać w całość.

wiki

Oni tam w tych wkładkach, to jak widać, zawierali kosmiczne technologie....
To musi brzmieć..... 😋

PS. Żaden tam marketing.....
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

Analog

Cytat
PS. Żaden tam marketing.....

Firma Shure miała bardzo dobry dział marketingu.
Potrafili z tego samego generatora wyczarować, ze dwa albo nawet trzy tuziny różnych modeli ;)

il cattivo


Analog

#1146
Cytat: il cattivo w Grudzień 18, 2022, 11:00
Cytat: wiki w Grudzień 17, 2022, 20:28PS. Żaden tam marketing...

Trafiony-zatopiony :)

Zmierzymy, czy ten magiczny przyrząd na coś w znaczący  sposób wpływa, czy to tylko barwny opis.....
Z pomocą sygnału 1 KHz, za czas jakiś :)



Analog

Przeciwwaga do gramofonu Technics z dodatkową przeciwwagą. Niby nic nadzwyczajnego ale...... Przeciwwaga pochodzi z modelu Technics SL 1200GR, z roku 2017, dodatkowa przeciwwaga pochodzi z modelu Technics SL-M1, z roku 1983, który miał zupełnie inną właściwą przeciwwagę. Niesamowite jest to, że mimo różnicy prawie 35 lat (różnica wręcz epok w audio) te dwa elementy idealnie do siebie pasują, włącznie z zewnętrznym, ozdobnym, nacięciem, co dobrze świadczy o firmie.

Analog

Zestaw manipulatora masą efektywną ramienia w SL 1200GR :)

Bacek

Ile waży standardowa przeciwwagą?