Akustyka na poziomie przedszkolaka.

Zaczęty przez frywolny trucht, Kwiecień 28, 2016, 08:16

Poprzedni wątek - Następny wątek

paul_67

Cytat: wiki w Grudzień 06, 2020, 10:11Czyli cały czas coś się dzieje.... 😀
Dzieje się...Żona wk. No, ale bez tego nie można żyć.Najgorsze jest szlifowanie.Marudzenia nie będzie końca :)

ziko369


paul_67


Piterski

Ładnie i estetycznie Ci to wyszło.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

wiki

Mnie też się bardzo podoba.... Kawał dobrej roboty paul_67....😀😀😀
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

paul_67

Dziękuję :)  Roboty to z tym było :)

frywolny trucht

A tak na słuch? To jest ta ściana na której były piramidki?
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

paul_67

To ta sama ściana.Piramidki poszły na śmietnik z racji postępującej destrukcji materiału.Akustycznie na początku było szczuplej na basie, ale jak dołożyłem panele z owatą za kolumnami jest ok.Wydaje mi się,że dźwięk jest bardziej przestrzenny.

zbyniu360

Panowie interesują mnie bas trapy z nadrukiem czy takie cylindryczne z wełną w srodku gdzie można kupić?

dyletant


spookyghost

Cytat: paul_67 w Styczeń 23, 2021, 10:48
Obecna wersja...
Bajka ,,,🤩 też by mi się takie przydały, ale nie ma chętnego do zrobienia, najlepiej za darmoszkę. 🤪
Quadral Titan MK III; klon Dartzeel NHB-108 (modyfikowany); Luxman DA-250; Sony CDP 557 ESD

paul_67

Za darmoszkę to chyba się nikt nie podejmie.Sporo roboty z tym.Nie tyle z klejeniem, co ze szlifowaniem, a dąb to twarde drewno nie poddające się tak łatwo obróbce.Mimośrodowa się poddała i musiałem użyć kątowej, aby dokończyć dzieła :)

spookyghost

Kiedyś wyrobiłem teścia i zrobił. 😂. Fakt flaszkę musiałem postawić, ale wypita razem. 😆
Może kiedyś się wezmę. Chociaż za miesiąc będę się widział że stolarzem, ciekawe ile powie?
Chciałem coś na ten kształt za kolumnami. Spory obszar, ale zobaczymy może jakoś się coś wymyśli.
Tak czy inaczej zazdroszczę. 😀
Quadral Titan MK III; klon Dartzeel NHB-108 (modyfikowany); Luxman DA-250; Sony CDP 557 ESD

Kujot

Bardzo proszę o pomoc w doborze odpowiednich ustrojów akustycznych aby poprawić warunki pracy tych kolumn.

Głownie mi chodzi o to, jakie zastosować fabryczne ustroje i na jakiej wysokości. Jest tego tyle rodzajów że nie wiem czy tam ma być absorber czy dyfuzor.

Szerokość wnęki to jakieś 57cm. Docelowo chciałbym kolumny wymienić na podłogowe i chciałbym aby nie trzeba było z tego tytułu przebudowywać  ustrojów akustycznych.


Piterski

Nie wiem jakie masz inne możliwości ustawienia tych kolumn, ale obecne akustycznie jest fatalne.
Widać, że nie masz typowego miejsca odsłuchowego więc może warto pomyśleć o jakiś monitorach w obudowie zamkniętej by nie podbijać jeszcze bardziej niechcianych rezonansów i zapomnieć o kolumnach wolnostojących.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

Mikut1982

Witam.  Czy lamele za kolumnami coś poprawią?  Bo jestem w trakcie produkcji lameli... między nimi będzie filc akustyczny 4mm grubości.   Chciałem zrobić coś , aby wyglądało i dawało jakiś efekt.  Chodzi też o to że zmieszczę się w 300 zł więc będzie to mały koszt...  lamele od podłogi do sufitu...  po 140cm z każdej strony za kolumnami... robię małe przemeblowanko.   Bo teraz u mnie akustyka jest zerowa.   Listewki już tnę więc odwrotu nie ma.  Kolumny odstawiłem już od ściany i efekt jest lepszy.   Co myślicie o takich lamelach z filcem?

Mikut1982

I jaki filc lepszy 650g/m2
Czy 800g/m2.   Chodzi o gramature..

Pboczek

Jaki masz pomysł na filc i lamele, tzn. jak chcesz to połączyć? Nie do końca wiem jak ma wyglądać całość.
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

Mikut1982

Tu zrobiłem sobie wzornik..   Czyli między listewki filc 4mm grubości..  w sumie 96 listewek... i każdą z osobna musze przykręcić.. na koniec będę wklejał filc.

Pboczek

Okej. Ale nie wiem czy to jest warte zabawy, bo tłumienia z tego wielkiego nie będzie. Zaszkodzić, też nie zaszkodzi.

Dobrze byłoby gdyby szczeliny pomiędzy listewkami były stosunkowo głębokie, dałyby efekt dyfuzora. Może da się skręcić ze sobą po dwie?
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

Mikut1982

#370
Głębokość będzie 2cm , niewiele ale zawsze coś. Chodzi mi też o efekt wizualny. Ale mam też możliwości zdjąć karton gips i dac pod lamele cos grubszego na 5cm.  Jakaś wełnę skalną.  To pewno było by lepiej. To jest też salon , więc nie chcę przesadzić.   

Mikut1982

Wtedy zadziałało by jak absorber .  Tak mi się przynajmniej wydaje..   tylko co by było dobre.   Wełna skalna czy jakaś pianka.   

Pboczek

Wełna jest db lecz trzeba ją bardzo starannie zabezpieczyć przed pyleniem. Nie powiem jak, bo tego nie robiłem.
Grubość takiego absorbera powinna wynosić ok. 10 cm, więc 5 cm to niewiele. Czy pianki, nie wiem?

Głębokość studni dyfuzora powinna być różna, tzn. zróżnicowana od głębokich po płytsze. 2 cm po całości to dekoracja.

Filc będzie miał jakieś pochłanianie fal, ale nie wiem jak skuteczne.
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

Mikut1982

Mnie ucieszy choć trochę, jeśli chodzi o akustyke., bo teraz pogłos skacze mi po scianie.  ja się cieszę że mogę to zrobić i to że kobita zatwierdziła projekt..  ale to i tak nie koniec.  Narazie robię etapami.

patefonik

Cytat: Mikut1982 w Listopad 07, 2022, 12:26tylko co by było dobre

Wełna Isover pt-80. Nie jest dostępna wszędzie, ale można kupić nawet wysyłkowo. 99% "Profesjonalnych" ustrojów się na niej opiera. Ta i tylko dokładnie ta, pozostałe są ponoć sporo gorsze. Chodzi o gęstość i otwarte pory.

Pamiętaj tylko o zabezpieczeniu przed pyleniem jak pisał @Pboczek. To bardzo ważne dla zdrowia.
Najlepiej owinąć to agrowłókniną (ponoć raczwej nie folią, chociaż osobiście mam tu wątpliwości. Alternatywnie można ją zaimpregnować jakimś gruntem, lub wikolem rozcieńczonym z wodą.

Tak piszą fachowcy, ja przyznam, że na razie jestem tylko teoretykiem, ale też przymierzam się do adaptacji, tylko żona....
Poszukaj jest dużo wpisów na forach osób które robiły takie ustroje. Szczególnie na stronkach z pro audio.

Filc, zwłaszcza wełniany bardzo dobrze działa, ale aby był skuteczny musi  być gruby (jak wełna i każdy inny materiał, cudów nie ma fizyka obowiązuje wszystkich) a to robią się naprawdę duże pieniądze.

To co planujesz wytłumi tylko najwyższą górę co niekoniecznie jest wskazane...