Menu główne

Mój GRAMOFON

Zaczęty przez TomFon2017, Lipiec 01, 2017, 15:48

Poprzedni wątek - Następny wątek

TomFon2017

#775
MUSZĘ O TYM OPOWIEDZIEĆ BO NIE WYTRZYMAM patrząc na to co nas otacza !!!! - Wiele osób nie dowierza, a jednak - MOŻNA, chyba, że przepaść między niektórymi "KULTURAMI" to uniemożliwia ( w tym wypadku to po prostu podejście do klienta nie mówiąc o całej reszcie, ale mówi to już wszystko o świcie w jakim żyjemy). Więc wrócę do zamówienia silnika MAXON bo to to - co mnie powala !. Napisałem maila do firmy Maxon z zapytaniem (podając wagę talerza gramofonowego) czy silnik, który mnie interesuje jest OK i za jaka cenę można go kupić. Następnego dnia odebrałem telefon od Pana mówiącego po polsku z pytaniem - czy chcę zamówić kilkaset sztuk czy jedną. Po przemiłej rozmowie Pan powiedział, że sprawdzi czy zaproponowany silnik spełni moje oczekiwania - PODZIEKOWALEM - i ......NIEWIARYGODE, ale po czterech godzinach przyszedł mail z konkretną odpowiedzią i ceną jaką mam zapłacić jako indywidualny klient, oraz życzeniami by mój projekt  usatysfakcjonował mnie co dla firmy Maxon będzie bardzo miłe. A nie jest to mikro firma, tylko wielka światowa firma o dochodach rzędu dziesiątków, jeśli nie setek milionów dolarów. Mażę by w Polsce, i nie tylko, miało coś takiego miejsce, ale wiem, że to tylko MAŻENIE !!!  >:( ;D
REVOX C221 CD PLAYER...DAT SONY PCM-2700...DAT SONY DTC 60ES...TAPE RECORDER REVOX PR99 MKIII...Headphone Amplifier CanAmp...Słuchawki AKG K400 i AKG K601...monitory bliskiego pola TAPCOS5...PRO9TL Domestic Monitor by Chris Rogers

Old Man Kensey

Brzmi to jak opowieść o żelaznym wilku... No cóż, długa droga jeszcze przed nami. Powodzenia w realizacji projektu!
System analogowy: Ad Fontes + Denon DL-110 + NUDAmini + Alauda 6C4C SET + NuPrime AC-4 + Zu Audio Omen

TomFon2017

Dzięki ;D
I przy okazji zapytam jak gra Twoja NUDAmini - bo też zastanawiałem się nad tą konstrukcją szukając czegoś lepszego niż mam.
REVOX C221 CD PLAYER...DAT SONY PCM-2700...DAT SONY DTC 60ES...TAPE RECORDER REVOX PR99 MKIII...Headphone Amplifier CanAmp...Słuchawki AKG K400 i AKG K601...monitory bliskiego pola TAPCOS5...PRO9TL Domestic Monitor by Chris Rogers

Old Man Kensey

Nuda gra w porządku, przynajmniej ja jestem zadowolony. Teraz nie mieszam zbytnio wkładkami, ale doceniam, że można podłączać do niej rozmaite wynalazki. Koledzy mówią mi, że lepsza jest Makabriaa, lecz rozmyślnie nie chcę jej próbować, bo jeszcze by u mnie została 😊
System analogowy: Ad Fontes + Denon DL-110 + NUDAmini + Alauda 6C4C SET + NuPrime AC-4 + Zu Audio Omen

TomFon2017

Dzięki za konkretną odpowiedź  :np:
REVOX C221 CD PLAYER...DAT SONY PCM-2700...DAT SONY DTC 60ES...TAPE RECORDER REVOX PR99 MKIII...Headphone Amplifier CanAmp...Słuchawki AKG K400 i AKG K601...monitory bliskiego pola TAPCOS5...PRO9TL Domestic Monitor by Chris Rogers

TomFon2017

Wrócę jeszcze do zamówionego silnika by się podbudować ........https://drive.tech/en/stream-content/the-perfect-record-player   ......   choć daaaaaaaaaaaaalekoooooooo mi do tej konstrukcji
REVOX C221 CD PLAYER...DAT SONY PCM-2700...DAT SONY DTC 60ES...TAPE RECORDER REVOX PR99 MKIII...Headphone Amplifier CanAmp...Słuchawki AKG K400 i AKG K601...monitory bliskiego pola TAPCOS5...PRO9TL Domestic Monitor by Chris Rogers

Bacek

Kolejna wersja wariacji zawieszenia z sme. Od jakiegoś czasu korci mnie zrobienie takiej plinty lub podstawki pod gramofon.

wiki

Co za cuda tu można obejrzeć..... 😀
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

TomFon2017

#783
Nic nie mówcie bo kuszenie prowadzi do piekła >:D >:D >:D, choć teraz robię cos bardzo prostego - zawieszenie antyscatingu.. za chwil parę foto, a potem pomiar !
REVOX C221 CD PLAYER...DAT SONY PCM-2700...DAT SONY DTC 60ES...TAPE RECORDER REVOX PR99 MKIII...Headphone Amplifier CanAmp...Słuchawki AKG K400 i AKG K601...monitory bliskiego pola TAPCOS5...PRO9TL Domestic Monitor by Chris Rogers

TomFon2017

#784
Ale póki co ! ... zamocowanie silnika maxon dcx wzięło górę i zaprojektowałem zawieszenie silnika, który otrzymam lada chwilę - więc nie mogłem się powstrzymać..... to oczywiście wstępny projekt, ale chyba tak pozostanie  >:D >:D - tam gdzie widać małe nakrętki będzie silnik
REVOX C221 CD PLAYER...DAT SONY PCM-2700...DAT SONY DTC 60ES...TAPE RECORDER REVOX PR99 MKIII...Headphone Amplifier CanAmp...Słuchawki AKG K400 i AKG K601...monitory bliskiego pola TAPCOS5...PRO9TL Domestic Monitor by Chris Rogers

TomFon2017

#785
Wrócę do ustawiania antyskatingu - Jeśli położymy igłę na wgłębieniu płyty (rowek) to zachowa się ona tak jak tramwaj - będzie jechała po rowku i nie pokaże nam czy jest ściągana do środka czy na zewnątrz płyty bo prowadzi ją rowek płyty i nie wiemy czy igła dociśnięta jest bardziej do lewej krawędzi  czy prawej krawędzi rowka. Chyba, że będzie piszczała jak dawno temu  tramwaj na zakręcie....hehehe. Natomiast jeśli igła położona jest na gładkiej płycie np. CD to w 100% pokaże nam czy jest ściągana do wewnątrz czy na zewnątrz płyty !!! - to czysta logika !!! Dopiero potem - możemy przy użyciu oscyloskopu i płyty testowej skorygować drobne niedociągnięcia  przesuwając ciężarek odciągu by ramię stało w miejscu
!!! i to o czym piszę w 100% wykazały moje testy.............
REVOX C221 CD PLAYER...DAT SONY PCM-2700...DAT SONY DTC 60ES...TAPE RECORDER REVOX PR99 MKIII...Headphone Amplifier CanAmp...Słuchawki AKG K400 i AKG K601...monitory bliskiego pola TAPCOS5...PRO9TL Domestic Monitor by Chris Rogers

Pboczek

Do sprawdzenia czy ramię jest ,,ściągane" w którąś stronę, nie potrzeba płyty CD. Można sprawdzić jak się zachowuje, opuszczane na płytę. Jeżeli mocno ucieka na zewnątrz to napewno trzeba zmniejszyć bias. Zwiększyć gdy do środka. To jest ostateczna korekta, bo co z tego że płyta testowa wolałaby mniejszy antyscating, skoro ramię ucieka za mocno i nie da się trafić w ścieszkę.
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

TomFon2017

I z tym się zgodzę - też tak robiłem
REVOX C221 CD PLAYER...DAT SONY PCM-2700...DAT SONY DTC 60ES...TAPE RECORDER REVOX PR99 MKIII...Headphone Amplifier CanAmp...Słuchawki AKG K400 i AKG K601...monitory bliskiego pola TAPCOS5...PRO9TL Domestic Monitor by Chris Rogers

Piterski

Dziękuje Papusza za twój wpis, bo ile można tłumaczyć do czego służy antyscating.
Sama zaś analogia do tramwaju mnie rozbroiła, bo raz że mamy tu do czynienia z siłą odśrodkową, a dwa że z różną prędkością obrotową kół wózka jezdnego.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

Piterski

Cytat: Papusza w Sierpień 07, 2022, 23:16Jeśli tak nie jest, to trzeba sprawdzić dlaczego tak nie jest, powody mogą być różne.......
Czasem tak banalne jak napięte przewody. Pomagałem jakiś czas temu usunąć takie niepoprawne zjawiska w jednym z gramofonów.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

Pboczek

Cytat: Papusza w Sierpień 08, 2022, 08:40Trzeba doprowadzić do takiej sytuacji, że ramię ma stać w miejscu, ustawione w dowolnym miejscu, przy zerowym nacisku, zerowym antyskatingu, przy opuszczonej dźwigni opuszczania ramienia.

Gerwazy, kolego, czy ktoś tu pisze że ma być inaczej?
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

Piterski

Piotrze tak pisze
Cytat: TomFon2017 w Sierpień 06, 2022, 21:56
Wrócę do ustawiania antyskatingu - Jeśli położymy igłę na wgłębieniu płyty (rowek) to zachowa się ona tak jak tramwaj - będzie jechała po rowku i nie pokaże nam czy jest ściągana do środka czy na zewnątrz płyty bo prowadzi ją rowek płyty i nie wiemy czy igła dociśnięta jest bardziej do lewej krawędzi  czy prawej krawędzi rowka. Chyba, że będzie piszczała jak dawno temu  tramwaj na zakręcie....hehehe.
Na trwaj czy inne ciało poruszające się po łuku działa siła odśrodkowa. Na nasze ramię gramofonowe, za pośrednictwem igły, też jako jedna z składowych (vasa wklejał już stosowny rysunek rozkładu sił).
Połóż na szklanej płycie ramię z igła przy ustawionym zerowym antyscatingu i wtedy zauważysz jak Ci ucieka na zewnątrz.


Cytat: TomFon2017 w Sierpień 06, 2022, 21:56
Natomiast jeśli igła położona jest na gładkiej płycie np. CD to w 100% pokaże nam czy jest ściągana do wewnątrz czy na zewnątrz płyty !!! - to czysta logika !!!

Jeśli zaczyna Ci ściągać do środka to tylko dlatego, że igła "nacina" delikatny rowek na płycie i powstaje Ci siła dośrodkowa, tylko że to nie odzwierciedla warunków pracy igły w rowku. To może być dobry sposób na ustawienie wstępnej siły atyscatingu jeśli z ramieniem jest wszystko ok, a nie sposób na ustalanie jego docelowej wartości.

Gdyby ten wywód sprowadził się tylko do tego bez mieszania tego z mechanika ruchu ciała po okręgu to można by to zostawić bez dodatkowych komentarzy. Czasem lepiej pisać z mniejsza ilością dywagacji, a bardziej precyzyjnie.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

Pboczek

Cytat: Piterski w Sierpień 08, 2022, 10:23Gdyby ten wywód sprowadził się tylko do tego bez mieszania tego z mechanika ruchu ciała po okręgu to można by to zostawić bez dodatkowych komentarzy. Czasem lepiej pisać z mniejsza ilością dywagacji, a bardziej precyzyjnie.

To jest prawda, a TomFon ma własną filozofię.
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

Old Man Kensey

To mówicie, że Gerwazy powrócił? 😳

Imo jeśli na gładkiej płycie, bez rowków, opuszczona igła zaczyna ściągać w którąkolwiek stronę, no to już mocno wymaga regulacji AS. Dla sprawdzenia, czy siły do- i odśrodkowa są zrównoważone całkowicie, służą specjalne płyty ze ścieżkami testowymi.
System analogowy: Ad Fontes + Denon DL-110 + NUDAmini + Alauda 6C4C SET + NuPrime AC-4 + Zu Audio Omen

Bacek

Cytat: Old Man Kensey w Sierpień 08, 2022, 12:49Imo jeśli na gładkiej płycie, bez rowków, opuszczona igła zaczyna ściągać w którąkolwiek stronę, no to już mocno wymaga regulacji AS.
Jeżeli na zewnątrz to masz rację. Do środka, już niekoniecznie.

TomFon2017

#795
Cytat: Piterski w Sierpień 08, 2022, 08:16Dziękuje Papusza za twój wpis, bo ile można tłumaczyć do czego służy antyscating.
Sama zaś analogia do tramwaju mnie rozbroiła, bo raz że mamy tu do czynienia z siłą odśrodkową, a dwa że z różną prędkością obrotową kół wózka jezdnego.
Ja nie ustawiam antyscatingu dla TRAMWAJU z wózkami i pasażerami czy też bez nich , bo go nie używam do odtwarzania płyt, jedynie chcę zobrazować zachowanie igły w rowku lub bez rowka - jeśli tramwaj nie pobudza wyobraźni to niech to będzie skoczek narciarski jadący przygotowanym śladem dla nart lub bez tego śladu. Natomiast moje ramię 9 calowe z ustawionym antyscatingiem położone na płycie bez rowków ( w tym wypadku CD ) stoi w miejscu, a po podłaczeniu oscyloskopu i odtworzeniu sygnału testowego ze stosownej płyty pokazuje stałą siłę sygnału dla kanału lewego i prawego. I nie wdawajmy się w tym wypadku w rozważania dotyczące certyfikacji oscyloskopu czy przeciągu w pomieszczeni bo nie chodzi tu o to kto głupszy - tylko o czyste prawa fizyki, a co do siły odśrodkowej to po tych ustawieniach potrzebne są już tylko niewielkie korekty
REVOX C221 CD PLAYER...DAT SONY PCM-2700...DAT SONY DTC 60ES...TAPE RECORDER REVOX PR99 MKIII...Headphone Amplifier CanAmp...Słuchawki AKG K400 i AKG K601...monitory bliskiego pola TAPCOS5...PRO9TL Domestic Monitor by Chris Rogers

Pboczek

W ten sposób stworzyłeś warunki do właściwego ustawiania antyskatingu.

Bacek, dlaczego do środka to już niekoniecznie?
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

TomFon2017

I tu masz rację - chodzi o punkt wyjścia do dalszego, ale już bardzo precyzyjnego ustawienia :pij:
REVOX C221 CD PLAYER...DAT SONY PCM-2700...DAT SONY DTC 60ES...TAPE RECORDER REVOX PR99 MKIII...Headphone Amplifier CanAmp...Słuchawki AKG K400 i AKG K601...monitory bliskiego pola TAPCOS5...PRO9TL Domestic Monitor by Chris Rogers

Bacek

Cytat: TomFon2017 w Sierpień 08, 2022, 19:48Natomiast moje ramię 9 calowe z ustawionym antyscatingiem położone na płycie bez rowków ( w tym wypadku CD ) stoi w miejscu, a po podłaczeniu oscyloskopu i odtworzeniu sygnału testowego ze stosownej płyty pokazuje stałą siłę sygnału dla kanału lewego i prawego. I nie wdawajmy się w tym wypadku w rozważania dotyczące certyfikacji oscyloskopu
Nie poziom sygnału się tu równoważy tylko minimalizuje harmoniczne.

Bacek


Cytat: Pboczek w Sierpień 08, 2022, 21:49Bacek, dlaczego do środka to już niekoniecznie?
Masz rację
Podkręciłem kierunki. Rowek ciągnie bardziej niż płaskie więc na płaskim niepoprawne to to do środka. A ruch na zewnątrz może być poprawny choć nie musi.