Autor Wątek: Walka ze smogiem  (Przeczytany 72448 razy)

Offline Piterski

• maniak
Odp: Walka ze smogiem
« Odpowiedź #625 dnia: Maja 22, 2022, 11:32 »
Dawno nie było to ja też tak jak Arek pokażę filtr mojego nawiewnika, ten materiał powinien być lekko szary, a brunatno brudny.
Zaznaczę że nie mieszkam w jakiejś szczególnie zakopconej części Warszawy. Większość budynków i bloki ma piece gazowe.

Offline Melepeta

• maniak
« Odpowiedź #626 dnia: Maja 22, 2022, 11:55 »
Nie mam nawiewników.
Sprzęt jest dla muzyki, nie odwrotnie.

Offline frywolny trucht

• maniak
« Odpowiedź #627 dnia: Maja 22, 2022, 13:09 »
Nawiewniki da się dołożyć. Wymaga chamskiego wiercenia w ramie okna- ale się da. Lepiej zlecić komuś, kto ma doświadczenie i narzędzia. Nawiewniki są zdrowsze-z nałożonymi filtrami- niż nawet opcja rozszczelnienia okna. W bonusie- mniej się kurzy w mieszkaniu. Osobiście zmieniam filtry co pół roku.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

Offline Melepeta

• maniak
« Odpowiedź #628 dnia: Maja 22, 2022, 13:34 »
Nie stosuję rozszczelniana. Wietrzę robiąc przeciąg. Potem włączam oczyszczacz powietrza.

Offline Piterski

• maniak
« Odpowiedź #629 dnia: Maja 22, 2022, 16:09 »
Nie chciałem wiercić nowej ramy okna więc przy wymianie stolarki założyli mi nawiewniki mocowane na ramię nie ingerują w jej strukturę.

Arku wentylacja pomieszczenia wymaga by przez okna wpływało powietrze i producenci okien tak projektują okna by dało się to uzyskać. Ja mam jeszcze dołożone wentylatory wyciągowe - z pomiarem wilgotności oraz okap kuchenny i dlatego wolałem zapewnić tę wymianę powietrza za pośrednictwem nawiewników.

Chciałem tylko pokazać ile jednak tego syfu jest w powietrzu.

Offline frywolny trucht

• maniak
« Odpowiedź #630 dnia: Maja 22, 2022, 16:32 »
Tak, jest taka przykrość, że zimą chciałbyś się zakitować na szczelnie, no ale wyłazi grzyb. Z jednej strony strata ciepła czyli koszty ogrzewania, z drugiej- cyrkulacja powietrza. Szczególnie gdy się dużo prania wiesza w mieszkaniu, dużo gotuje, grzyb mówi heloł.

Kolejna przykrość jest taka, że tyle lat już wiadomo o smogu w Polsce, a poprawy nie widać. Ludzie mają teraz alergie, nawet ci co nie mieli, bo ich organizmy osłabił zimowy smog, a teraz mają fluk do pasa, załzawione oczy.
« Ostatnia zmiana: Maja 22, 2022, 16:49 wysłana przez frywolny trucht »
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75

Offline Piterski

• maniak
« Odpowiedź #631 dnia: Maja 22, 2022, 16:46 »
Arku jest tak jak piszesz. Suszymy na suszarce i gotujemy i zawsze były kłopoty z wentylacją i wilgocią. Dlatego właśnie najpierw zainwestowałem w wentylatory z higrometrem, a potem cichy okap połączony z wentylacją. Już to poprawiło sytuacje, a w zeszłym roku z pieniędzy premii wywaliłem starą stolarkę i dałem nową ciepłą z lepszymi pakietami i nawiewnikami tak by mieć dopływ świeżego powietrza.
Jestem po tej zimie bardzo zadowolony z uzyskanych zmian. Niższa wilgotność, mniejsze zużycie energii cieplnej i wyższy komfort, przy okazji znacznie ciszej.

Offline Melepeta

• maniak
« Odpowiedź #632 dnia: Maja 22, 2022, 19:08 »
U mnie zimą zawsze mam zbyt niską wilgotność. Może to przez wymiennikownię, którą mam pod prawie całym mieszkaniem.
A ciszę mam przez szyby antywłamaniowe.

Offline frywolny trucht

• maniak
« Odpowiedź #633 dnia: Maja 22, 2022, 21:17 »
 Co to wymiennikownia?

Offline Melepeta

• maniak
« Odpowiedź #634 dnia: Maja 22, 2022, 21:28 »
Takie pomieszczenie/budynek, gdzie para wodna, dostarczona z sieci ciepłowniczej, oddaje ciepło do wody w instalacji centralnego ogrzewania/ciepłej wody budynku.

Offline Old Man Kensey

• maniak
  • sapiensam sat
« Odpowiedź #635 dnia: Maja 24, 2022, 07:27 »
Warto wietrzyć mieszkania. Woda przewodzi ciepło ok. 20x lepiej niż powietrze, zatem przez chwilę może być chłodniej, za to potem suche powietrze powinno się szybko ogrzać i trzymać temperaturę. Ważne, aby wietrzyć krótko i intensywnie.
System analogowy: Ad Fontes + Denon DL-110 + NUDAmini + Alauda 6C4C SET + NuPrime AC-4 + Zu Audio Omen

Offline Piterski

• maniak
« Odpowiedź #636 dnia: Maja 24, 2022, 08:36 »
Wietrzenia nie podważam, robię to i w środku zimy, otwieram balkon na około 5-10 minut.
Nawiewniki maja zaś zapewniać ciągłą cyrkulację powietrza.

Offline frywolny trucht

• maniak
« Odpowiedź #637 dnia: Czerwca 16, 2022, 17:39 »
Nowy zawodnik na stanie: https://eu.smartmiglobal.com/products/smartmi-air-purifier-p1?variant=39934702715016 Można kupić na allegro
Dużo mniejszy od poprzedniego, zgrabniejszy, tylko jeszcze filtrów w Polsce nie widzę. Natomiast sprzedawca jest o tyle optymistyczny, że wykazuje dwukrotnie większą powierzchnię, którą da radę obrobić. Mały, ale wariat? Zobaczymy. Jest tani. Niecałe 500 zł, świetnie wykonany i cichutki w normalnych warunkach pracy.

Tak w ogóle to leżę i zdycham. Muszę podejść do alergologa po jakieś inhalatory. 10 lat temu miałem takie astmastyczne objawy. Wszystko teraz pyli i nie patrzcie na standardowy kalendarz pyleń, bo w tym roku jest kumulacja w jednym czasie. Lekarze twierdzą, że ta kumulacja i smog spowodowały, że jest dużo więcej cierpiących.