Mistrzowie Gitary - dlaczego lubimy ich słuchać?

Zaczęty przez Kangie, Wrzesień 03, 2019, 13:59

Poprzedni wątek - Następny wątek

Old Man Kensey

Koledzy, obyście nie byli rozczarowani... To taka oldskulowa muzyka, i przy prezentowanych powyżej elektrycznych wymiataczach może się wydać mało efektowna. Piszę to z głowy, więc proszę mi wybaczyć, jeśli coś przekręcę.
Django Reinhardt był Cyganem narodowości belgijskiej, żył i tworzył w latach 1920-40. Był samoukiem i wirtuozem, stworzył podwaliny współczesnego europejskiego jazzu. W młodości strasznie poparzył rękę podczas pożaru, był częściowo sparaliżowany i nauczył się grać od nowa dwoma zaledwie palcami. Nie słychać tego jego grze, jest nieziemsko szybki, a przy tym lekki i delikatny.
Dostępnych jest wiele jego nagrań, ja bardzo lubię to ("Djangology") :
System analogowy: Ad Fontes + Denon DL-110 + NUDAmini + Alauda 6C4C SET + NuPrime AC-4 + Zu Audio Omen

wiki

Dodałem, posłucham....
Zaciekawiłeś mnie.... 😀
Tak przeglądając Tidal to on raczej nie miał płyt, raczej można znaleźć jego składanki, The Best, itp.
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

Old Man Kensey

W tamtych latach, tj. przed II wojną światową i tuż po niej, pełne rejestracje płytowe nie były jeszcze powszechne. Artyści, jeśli chcieli zarejestrować swe dokonania, musieli płacić za wydania płyt, a Reinhardta nie było na to stać. Tylko najlepsi, najbardziej popularni mieli kontrakty i komfort wydawania tego, co im się zamarzyło. Na szczęście, zachowało się wiele utworów Django, z różnych występów z rozmaitymi wykonawcami. Kiedyś słuchałem też świetnej płyty ze zbiorem jego audycji radiowych z Francji z lat 40-50.
System analogowy: Ad Fontes + Denon DL-110 + NUDAmini + Alauda 6C4C SET + NuPrime AC-4 + Zu Audio Omen

Old Man Kensey

System analogowy: Ad Fontes + Denon DL-110 + NUDAmini + Alauda 6C4C SET + NuPrime AC-4 + Zu Audio Omen

Kangie

Z pewnością jednym z wielu mistrzów jest Buckethead.



sonus_fan


Kapitan Bomba

Dla mnie jeżeli chodzi o akustyczną gitarę, fingerpicking i otwarte (zwariowane) stroje jest Don Ross. Polecam płytę "Passion Session".
https://www.youtube.com/watch?v=6Gh6Kc6kc2c&list=RD-OYyIJUTKEI&index=5
https://www.youtube.com/watch?v=-op5cj6uknE&list=RD-OYyIJUTKEI&index=5
https://www.youtube.com/watch?v=gBwM9VqmxQE&list=RD-OYyIJUTKEI&index=25

Buckethead zagrał jedyny dobry "koncert" na przyjęciu Młodej Pary.
https://www.youtube.com/watch?v=UWRvjpdjXV8&t=458s
Reszta to komercja.
...Jak powiedział Sofronow.

elem

Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

Kangie

#34
Jason Becker

W latach swojej sprawności manualnej (lata 80-te XX w.) obalił tezę Yngwiego Malmsteena, że 24. Kaprys Paganinniego nie jest możliwy do zagrania na gitarze - i po prostu go zagrał, dołując Szweda na kilka tygodni, jeśli nie miesięcy. Skurczybyk.

Wklejam kawałek analizy utworu, który wciąż robi na mnie wrażenie, jednocześnie powodując, że nie sięgam już po gitarę. Szybkość szybkością, ale harmonia, progresja akordów, lekkość grania pasaży, arpeggio to nie jest zwykłe trzepanie pustych worków po cemencie.
Zapraszam do wysłuchania - zwłaszcza zwolenników oldschoolowej szkoły shreddingu ;)




A tutaj 15-letni Jason napisał kawałek swoim rodzicom. Słychać wpływ Bacha.


Kangie

Cytat: Kangie w Wrzesień 03, 2019, 13:59Ostatnio słucham dużo muzyki Tony'ego MacAlpine. Opróczy gitary sięga po inne instrumenty. Rewelacyjnie gra na syntezatorach i fortepianie. Lubi grać utwory Chopina i idzie mu to sprawnie.
Ciekawy, świeży wywiad z Tonym.

Kangie

Yngwie J. Malmsteen's "Rising Force", CD 1984 Polydor K.K. Tokyo

Old Man Kensey

System analogowy: Ad Fontes + Denon DL-110 + NUDAmini + Alauda 6C4C SET + NuPrime AC-4 + Zu Audio Omen

Kangie

#38
Cytat: Old Man Kensey w Wrzesień 12, 2021, 16:13I to jest dobre granie:
Potwierdzam. Można rzec, że po audiofilsku nagrana płyta. Koncertowa, ale brzmienie gitary i aura koncertu świetna i utwór "Keith don't go" ponadczasowy!

Old Man Kensey

Lubię tego pana, i nawet mam coś na winylku  8)
System analogowy: Ad Fontes + Denon DL-110 + NUDAmini + Alauda 6C4C SET + NuPrime AC-4 + Zu Audio Omen

wiki

Jeffa Becka "znałem" od zawsze, zawsze gdzieś się przewijał, np. u Rogera, Watersa w "Amused to Death"....
Jednak nigdy nie miałem żadnej jego płyty..... no może nie tak, bo miałem ale o tym później....

Tak wiedziało się, że bardzo dobry gitarzysta, jak zagrał to się go słuchało a płyty nic....
Az, jak to bywa do przypadku, parę lat temu w radio promowali jego utwór "Live In the Dark" z jego najnowszej płyty.... z roku 2016....
Tak mi wpadł "w ucho" że prędko kupiłem płytę....
"Loud Hailer"
To był wystrzał, połączenie starego grania z nowym brzmieniem.....
Wałkowałem ją na okrągło jak za dawnych czasów, tym razem na CD, kiedyś byłaby to taśma......
I pozarażałem kolegów płytą.... 😀😀😀

Się słucha.....
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

wiki

Płyta jest tak świetna, że leci ponownie...... 😀😀😀
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

wiki

Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

wiki

Jak tu można coś potworzyć bez butelki?
🙃🙃🙃
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

wiki

No i kto tam się udziela na płycie.....
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

Kangie

Wiki, widzisz to? To mój przetwornik gitarowy Seymour Duncan SH-4 JB. Zawsze myślałem że to sygnatura Jeff Beck model. Byłem w błędzie przez wiele lat. To oznaczenie "Jazz Blues", żaden kurła Jeff Beck Model ;)

wiki

Kiedyś tam....
Będąc w sklepie z płytami CD zobaczyłem tę.... no.... Jeff Beck, znam go.....
Ale, ale..... na perkusji, na perkusjiiiiiii..... Terry Bozzio...
Jak nie wziąć?

No to kupiłem.
Świetna płyta.....
To już druga w kolekcji Jeffa....
Okazało się, że oceniana, jako jedna z lepszych....

Się słucha....
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

wiki

Cytat: Kangie w Wrzesień 14, 2021, 13:59
Wiki, widzisz to? To mój przetwornik gitarowy Seymour Duncan SH-4 JB. Zawsze myślałem że to sygnatura Jeff Beck model. Byłem w błędzie przez wiele lat. To oznaczenie "Jazz Blues", żaden kurła Jeff Beck Model ;)
Kangie, szczerze Ci współczuję.....
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

wiki

Jeff Beck
"Jeff Beck's Guitar Shop" 1989

I utwory....
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

Kangie

Cytat: Kangie w Wrzesień 12, 2021, 12:38Yngwie J. Malmsteen's "Rising Force", CD 1984 Polydor K.K. Tokyo
Ciekawa analiza dr-a Douga: