Przydźwięk, kabel zasilający do 1200.

Zaczęty przez Pboczek, Październik 20, 2020, 23:24

Poprzedni wątek - Następny wątek

Bedford

Bacek strzelaj dalej może za setnym razem w coś trafisz. Na razie to mu narobiłeś niezły mętlik w głowie.

Pboczek

Spoko Maroko, wszystkie sugestie mile widziane, zadzwonię pod każdy numer, dziękuję . W piątek, nocką udam się do audio pieczary i wszystko znowu obadam, pomierzę.  ;)
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

Pboczek

Obadałem co nieco. Transformator sam w sobie daje przydźwięk i tak było zawsze. Często jednak w ciągu dnia jest bezgłośny, a nocą zawsze zaczyna harcować. Nie jest to związane z ogólnym nocnym uspokojeniem hałasu, tylko z czymś innym.
Wraz z dodaniem prądu do pieca, brum słychać w kolumnach i to już mi się bardzo nie podoba. :(

Postanowiłem że pomierzę różnice napięcia prądu w gniazdku w ciągu doby, bo coś mi się wydaje że jeżeli jest zbyt duże, to zwoje transformatora mogą mieć z tym jakiś problem. Został ostatecznie zwinięty pod -/+ 230 V. Dostałem też od Bartka kable i blocker, przeprowadzę testy.

W drugiej kolejności, idąc za sugestiami, zajmę się sposobem na zniwelowanie przenoszenia hummu do kolumn. (O ile wcześniej nie wymienię transformatora na cichy jak głaz).

Chciałbym kupić miernik do prądu, mam Mrówkę w mieście. Macie jakieś typy lub antymarki?
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

Pboczek

Kupiłem i mierzę. Mam narazie pomiary robione za dnia. Zaczynam sprawdzać nocą. Zamierzam zaaplikować też ustrojstwa, które przesłał mi Bartek. Czekają na mnie exsperymenta, zawsze można liczyć na KChA 😀.

Czy ktoś wie, czy takie oznaczenia w gnieździe, wskazują gdzie ma iść prąd, a gdzie jest neutralny? Tam jest przy jednym bólcu takie jakby C, a przy drugim jakby E.
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

Bacek

#29
Zrób lepszą fotkę bo ja ślepy jestem, najlepiej z odpietymi kablami. Jak odpalisz na tryb pomiaru prądu i podepniesz do gniazdka to będzie dużo dymu. Natomiast w trybie napięciowym nie ma znaczenia gdzie pójdzie neutralny a gdzie faza.
Czarny jest w com czyli w masę.  Czerwony chyba w V więc ok.

W teorii na czerwony idzie plus, przy zmiennym nie ma znaczenia. Może tam iść faza ale nie musi.

Bacek

#30
Jak dla mnie czy tam wieczorem wyjdzie 20 volt więcej czy mniej to dla hummu nie powinno mieć znaczenia.
Prędzej jest problem z jakąś masą i Wedy przy większych śmieciach w sieci coś może się wzbudzać.

Pboczek

Masz rację, nie ma.
Nie mają też znaczenia kable, DC bloker. Hummi z pre.
Z kablami - wydawało mi się - jestem higienicznie. Sprzęt postawiłem w odległości.  ::)

Bacek, ja teraz będę musiał dokładnie zrozumieć co ty wcześniej sugerowałeś, żeby to wypróbować albo od razu wracam do MM.
Tymczasem chwilowo nawracam się na cd.  8)
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

Pboczek

Nic się nie zapętla. Ki diabeł?
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

Pboczek

Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

ziko369

#34
A ten głośnikowy nie leży na zasilającym?

U mnie z pół roku brzęczało...nie pomyślałem, że kabelek zasilający gramofon jest oparty o obudowę od UPSa...to był błąd...
Jak zwarłem ręką masy IC w pre brzęczenie ustawało na jakiś czas...ale później znowu się pojawiało...
A powód był taki prozaiczny 😲

Melepeta

Cytat: Pboczek w Październik 29, 2020, 22:16Czy ktoś wie, czy takie oznaczenia w gnieździe, wskazują gdzie ma iść prąd, a gdzie jest neutralny?
Sprzęt jest dla muzyki, nie odwrotnie.

christo

Przewód fazowy w gniazdku sprawdzisz próbnikiem. Oznaczenia to faza - L, zero - N, ochronny - PE. W gniazdach na ścianie zwykle bolec (PE) na górze, L z lewej, N z prawej. Jak podłączył instalator L<->N sprawdzisz próbnikiem właśnie.
Ale w sumie nie o tym. Tak przyszło mi do głowy... Z instalacjami różnie bywa. Spróbuj jeśli możesz wszystkie klocki zasilić z jednego gniazda. Przedłużacz albo wszystko podłącz do DC Blockera.
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

Bacek

Cytat: Pboczek w Październik 30, 2020, 00:31Bacek, ja teraz będę musiał dokładnie zrozumieć co ty wcześniej sugerowałeś,

Wieczorem wypunktuję Ci co ja bym po kolei sprawdzał. Na szybko sugestia christo o jednym gniazdku też może coś dawać.
Znaczy wszystkie urządzenia do tego samego gniazdka i te 220V i te 110V. Ze zdjęcia widać że trafo (110V) masz wpięte w jenden punkt w ścianie a wtyczek od pozostałych 220 w tej ścianie nie ma. Jak idzie przez dodatkową listwę to tą listwę tam też dopnij obok.
Niestety możliwościowi są dziesiątki i trzeba wstępnie jakoś wyeliminować obszary nie powodujące problemów.

Pboczek

Ok, dzięki.
Skoro z jednego gniazdka, to poprzestawiam co trzeba i wepnę.
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

Bacek

#39
Ok, to możne bez zbyt długiej litanii a małymi krokami. Zakładam że gramofon masz podłączony do sieci wtyczką dwubolcową/bez uziemienia?

Spróbujmy najpierw wyeliminować gramofon i wkładkę i IC phono. Jak masz w domu walające się dwa wtyki chinch, to spróbuj zewrzeć im masę z sygnałem.
Od pre odłącz gramofon i wepnij na wejściu pre te wtyki. Jeżeli przy zwartym wejści hałas zostanie to problem od pre w górę.

Jak zniknie to niestety nie można pre jeszcze wyeliminować ale będzie jakiś początek.
Jak nie masz wolnych wtyczek to nawet przewód rca wystarczy, zrób zwarcie na jednym końcu a drugi do pre na wejście.

Ew zamiast zwykłego zwarcia może być jakiś 10-20Ohm rezystor co by zrobić jakąś symulację wkładki.

wiki

Ja bym jeszcze proponował podłączyć wszystko pod przedłużacz, który nie ma bolca (tylko L i N). Włącznie z tym transformatorem.
Wtedy wszystkie urządzenia podłączone będą bez PEN.
Możliwe, że tam się jakaś pętla tworzy....
Choć objawy jednak mogą wskazywać inną przyczynę.
Mimo to, to od tego bym zaczął.
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

Pboczek

Bacek, jutro skombinuję takie narzędzie.

Wiki, w gniazdkach nie mam uziemienia. Tego aktualnie nie mogę zmienić ale może powinienem zaplanować?
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

Bartolo

Cytat: Pboczek w Październik 30, 2020, 22:41
Bacek, jutro skombinuję takie narzędzie.

Wiki, w gniazdkach nie mam uziemienia. Tego aktualnie nie mogę zmienić ale może powinienem zaplanować?
Ja tez nie mam, i u mnie nic nie brumi. Ani na listwie Taga, ani tym bardziej na kondycjonerze GigaWat'a... Co nie zmienia faktu, że wolałbym mieć ,,uziemienie" 😁
www.facebook.com/Z.Tylu.Sklepu
www.facebook.com/TymczasemTytus
www.instagram.com/bartosz.mrozowski

Bacek

Cytat: Pboczek w Październik 30, 2020, 22:41
Wiki, w gniazdkach nie mam uziemienia. Tego aktualnie nie mogę zmienić ale może powinienem zaplanować?

Ale masz na myśli że nie masz gniazdek z bolcem i nie masz nawet zerowania czy właśnie zerowanie a nie uziemienie?
Pomijając bezpieczeństwo to akurat sprzyja brakowi humu a  w zasadzie eliminuje jedną drogę sprawdzania.

Pboczek

Zerowanie, uziemienie ..., w gniazdku mam tylko dwa kable, czyli bez uziemienia? Stara instalacja elektryczna, 1930, jedynie po przeglądzie.
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

Bacek

#45
Na dwóch kablach nadal można zrobić zerowanie. Bolec "uziemienia" w gniazdku jest wtedy podpięty do neutralnego przewodu.

Ale jak w gniazdkach brak odstającego bolca to jedna grupa problemów z głowy.

Pboczek

Mam bolec w gniazdkach ale czy podpięty do przewodu? Chyba nie, sprawdzę dla pewności.
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

Kapitan Bomba

Musisz się dowiedzieć czy masz zasilanie L i PEN, wtedy jak poniżej
...Jak powiedział Sofronow.

Bacek

Albo miernik na 220 albo żarówka w oprawce. Jeden koniec do bolca drugi w jedną lub drugą dziurkę. Jak zaświeci to jest zerowanie. Jak wszystko zgaśnie w całym domu to masz 3 kable i zabezpieczenie nadpradowe, także lepiej miernikiem jednak.

Rysunek z postu powyżej jest orientacyjny. Faza może też być  z drugiej strony.

Kapitan Bomba

Przecież napisał, że ma 2... A rysunek po to, że najpierw bolec potem "dziura"  ;)
...Jak powiedział Sofronow.