Buphono MM/MC przedwzmacniacz gramofonowy

Zaczęty przez Wydra, Październik 29, 2021, 13:01

Poprzedni wątek - Następny wątek

Wydra

Część :) Przedstawiam wam swój przedwzmacniacz o nazwie Buphono obsługuje on wkładki MM i MC, projekt powstał w roku 2017 i tak powoli się rozwijał do tego stanu :)

Krótki opis sprzętu:
Preamp gramofonowy MChi/MClo/MM , konstrukcja dual mono, aktywna RIAA, dyskretny stopień wejściowy na JFET  z aktywnym źródłem prądowym, wykorzystane ultra szybkie i precyzyjne opampy z aktywnie wymuszoną klasą A, dodany bufor wyjściowy PUSH-PULL w klasie A. Zasilanie prestabilizowane dwustopniowe, odseparowane z porządną filtracją. Użyłem dobrych komponentów takich jak kondensatory WIMA, Nichicon, Rubicon, Panasonic, Tantale, rezystory metalizowane minimelf, Wejściowe tranzystory JFET są parowane z przeznaczeniem do Audio, Płytka PCB została zaprojektowana modułowo w celu zminimalizowania zakłóceń między stopniami. Transformator Toroidalny z przeznaczeniem audio podwójnie ekranowany. Obudowa aluminiowa ze szczotkowanym front panelem minimalizuje zakłócenia z zewnątrz.

Możliwe nastawy:
Wzmocnienie 40dB 60dB res: 100 150 300 30k 35k 40k 47k 49k 57k 70k 100k cap 0p 100p 150p 220p 250p 320p 370p 470p.

Parametry:
Max current out : 250mA ch.
Power supply : +/-15V
Idling current : 15mA ch.
MM
In imp.: 30k 35k 40k 47k 49k 57k 70k 100k
In cap : 0p 100p 150p 220p 250p 320p 370p 470p
Gain : 41.624dB 1khz
Noise -96.7 dB
THD+N : 0.0364 %
THD : 0.0041 %
IMD: 0.001% -124.8dB
Crosstalk : -110dB 1khz
S/N : 69.8dB
MC
In imp.: 100R 150R 300R
In cap: N/A
Gain 60.29dB 1khz
Noise : -87.04dB
THD+N : 0.0369%
THD : 0.0031%
IMD : 0.001% -117.5 dB
Crosstalk : -110dB 1khz
S/N 69.5dB




Powstała także mniejsza i taniej wykonana wersja przedwzmacniacza. Ogólnie układ jest ten sam, zastosowane te same opampy płytka jest taka sama wartości elementów takie same, różnica to obudowa stalowa,m i zewnętrzny transformator na kableku w plastikowej obudowie, główna róznica układowa jest to że mamy tutaj powielacz napięcia z 12V AC na 24V i z tego prostownikiem jedno połówkowym robione jest +/- 22V, dalej jest to samo co w przedwzmacniaczem z symetrycznym transformatorem w środku. Parametry takie same.
kilka fotek:
Analog: Lenco L236 /CEC MC20,AT95EX,AT120E/ Buphono MC/MM**Marantz PM80MK2**DENON DR-M22
Cyfra: Mytek Brooklyn DAC/ADC**DENON AVR 3803**DENON DCD 655

audiokawosz

Nie myślałeś żeby zrobić oddzielne zasilanie? Czy przeważyły względy oszczędnościowe. Chodzi mi o większą wersję zasilaną toroidem.
Przyjdą takie czasy,że ludzie będą szaleni i gdy zobaczą kogoś przy zdrowych zmysłach,powstaną przeciw niemu mówiąc: Jesteś szalony,bo nie jesteś do nas podobny

Wydra

Myślałem i nawet coś tam było ale założyłem sobie że będzie to wszystko zwarte w jednej obudowie. Wychodziło drogo. Chciałem by nie był w jakiejś kosmicznej cenie był przystępny i dobry. Transformator wybrałem od toroidow z dodatkowym ekranem z przeznaczeniem do audio dodałem też blache z miedzi z dodanym ujemnym potencjałem bezpośrednio do niej.. Ogólnie go nie słychać na MM, na MC trochę słychać przy maksymalnej głośności ale raczej nikt do tej pory na to nie narzekał a raczej uchodzi za cichy. Szum własny jest niski.
Analog: Lenco L236 /CEC MC20,AT95EX,AT120E/ Buphono MC/MM**Marantz PM80MK2**DENON DR-M22
Cyfra: Mytek Brooklyn DAC/ADC**DENON AVR 3803**DENON DCD 655

Kangie

Fajna sprawa. Doceniam zaangażowanie i wiedzę. Niewielu potrafi coś takiego opracować od początku do końca.

Wydra

Akurat ja korzystam z wiedzy zdobytej w pracy :) w poprzedniej pracy odpowiadałem za prototypy urządzeń fiskalnych odpowiadałem za przygotowanie urządzeń do homologacji a także brałem udział w projektowaniu urządzeń. W aktualnej pracuje przy audio w której odpowiadam za testy końcowe jakości a także biorę czynny udział w projektach. A w urządzeniach jest też kilka moich pomysłów :)
Analog: Lenco L236 /CEC MC20,AT95EX,AT120E/ Buphono MC/MM**Marantz PM80MK2**DENON DR-M22
Cyfra: Mytek Brooklyn DAC/ADC**DENON AVR 3803**DENON DCD 655

Kangie

Szacunek!

Wiem, że ten sprzęt czeka konfrontacja z uszami audiofili/melomanów którzy bywają krytyczni wręcz do wszystkiego. Taki urok tego hobby.

Ty jako "stroiciel" dobrze jakbyś posłuchał uwag ludzi którzy znają się na brzmieniu. Wystrzegaj się tylko szarlatanów, żeby nie namieszali Ci w głowie.

Wydra

Troche ludzi już go posłuchało :) projekt powstał w 2017 roku zapraszam do lektury :)
https://www.winyl.net/viewtopic.php?f=65&t=12701
Analog: Lenco L236 /CEC MC20,AT95EX,AT120E/ Buphono MC/MM**Marantz PM80MK2**DENON DR-M22
Cyfra: Mytek Brooklyn DAC/ADC**DENON AVR 3803**DENON DCD 655

Kangie

No proszę. Nic nie wiedziałem o tym projekcie.
Jestem ciekaw jak poradziłby sobie ten preamp z wkładką MC LO AT 33PTG MKI (obecnie najlepsza moja wkładka,) i MC LO Denon 103R (planowana w zakupach).

Piterski

Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

Kangie


vasa

Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

vasa

Cytat: Piterski w Październik 31, 2021, 21:52U nas też był odsłuchiwany 
Ale słowa nie napisałeś jak się spisał.
Mam wrażenie że dla wkładek MC to może być wymarzony partner.
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

Wydra

@Piterski ja nie moge otworzyć linka :(
Analog: Lenco L236 /CEC MC20,AT95EX,AT120E/ Buphono MC/MM**Marantz PM80MK2**DENON DR-M22
Cyfra: Mytek Brooklyn DAC/ADC**DENON AVR 3803**DENON DCD 655

Piterski

Cytat: Wydra w Listopad 01, 2021, 10:08
@Piterski ja nie moge otworzyć linka :(
Masz jeszcze za krótki staż i za mało postów. Mamy na forum kilka takich miejsc które mają ustalony limit wpisów żeby żaden "Gerwazy" nie mógł tam zajrzeć tuż po rejestracji.
Tak więc warto pisać :)

Cytat: vasa w Październik 31, 2021, 22:50
Cytat: Piterski w Październik 31, 2021, 21:52U nas też był odsłuchiwany 
Ale słowa nie napisałeś jak się spisał.
Mam wrażenie że dla wkładek MC to może być wymarzony partner.
Ok może przekleje wrażenia z vinylnet. Mi on generalnie bardziej podobał się po wejściu MM.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

Wydra

Podlinkowalem w pierwszym poście w winyl net wszystkie opinie (no może nie wszystkie) ale wszystkie istotne jest pod opisem nowy opamp. O forum wiedziałem ale jakoś nie mogłem trafić :) nadrobię :)
Analog: Lenco L236 /CEC MC20,AT95EX,AT120E/ Buphono MC/MM**Marantz PM80MK2**DENON DR-M22
Cyfra: Mytek Brooklyn DAC/ADC**DENON AVR 3803**DENON DCD 655