Ćwiczenia kierunkowości - audio zabawa

Zaczęty przez jafi, Grudzień 02, 2021, 09:33

Poprzedni wątek - Następny wątek

jafi

Kierunkowość w audio jest terenem mało zbadanym tudzież opisanym.

Proponuję zabawę w odkrywanie kierunkowości przydatnej w audio.
Bez nadęcia, bez obrażania uczestników.
Zwyczajnie tak: poeksperymentujmy jeśli mamy na to ochotę. :)
Ktoś chętny?

Pboczek

U+1F44D Pierwszy rzucę kamieniem  ;).

Gdyby określić zmiany jakie wprowadzają kolumny, wzmacniacz, źródło, kable jakimiś wartościami obrazującymi skalę zmian dźwięku, to jaką wartość uzyskałaby zmiana wywołana kierunkowością? Chodzi o uchwycenie tego jak bardzo wyraźne lub nie, jest to o czym piszemy.

Jakich zmian można spodziewać się w dźwięku w związku z kierunkowością. Czy te zmiany są przewidywalne, tzn. zawsze zmienia się tak samo jak np. przy polaryzacji (której ja nie słyszę o ile sobie nie wmówię).
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

jafi

Piotr, akces do zabawy przez rzucanie kamieniem? ;)

Ale też widzę pytanie a priori, czy się opyla wchodzić w ćwiczenia? Ile zyskam?
Spróbuj, nic nie kosztuje. Będziesz bogatszy o nowe doświadczenia. :)
Jeśli nie usłyszysz zmian, to czy straciłeś czas, zszedłeś na manowce?

Pboczek

Jacek, jestem zawsze otwarty na audio zabawy :). Wszystko co zaordynujesz, sprawdzimy w Myślenickim KCHA.
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

jafi


Pboczek

Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

Melepeta

Na czym będziemy ćwiczyli? Kable, bezpieczniki, kondensatory?
Sprzęt jest dla muzyki, nie odwrotnie.

jafi

Cytat: Melepeta w Grudzień 02, 2021, 19:18
Na czym będziemy ćwiczyli? Kable, bezpieczniki, kondensatory?
Tym razem trochę inaczej:)

Zaraz wysyłam PW.

jafi

Melepeta witaj w naszej zabawie. :)

Ćwiczenie nr1 wysłałem na PW.

Melepeta

Sprzęt jest dla muzyki, nie odwrotnie.

tomcio

Tak bardzo nieśmiało poproszę o przesłanie ćwiczenia nr 1  8)

T

jafi

To nie jest zabawa z niewybuchem: ręki nie urwie. ;)
Wysyłam PW.

tomcio


jafi

Ćwiczenie nr1 wysłane do spróbowania.

jafi

Powracam do ćwiczenia kierunkowości.

Tytułem wstępu do zmiany, o której za chwilę opowiem jest moje przekonanie, że stawianie czegokolwiek na sprzęcie, kolumnach pogarsza dźwięk.
Nie wspominając o tym, że robienie ze sprzętu wieży - czyli układanie jednego urządzenia na drugim uważam za grzech ciężki wymagający odpustu i udziału w pielgrzymce jako pokuty. ;)

A teraz do samej zmiany:
eksperyment polegał na tym, że na odtwarzaczu CD bez pokrywy, którą od dawna usunąłem, bo psuła dźwięk położyłem kawałek brzozowej kantówki.
Sam fakt położenia drewnianego klocka był oczywiście słyszalny, ale przecież my tu o kierunkach. :)
Poobracałem, posłuchałem i na końcu oznaczyłem jak na zdjęciu L i P (gdzie lewa strona i gdzie prawa).
W ten sposób nie pomylę się w przyszłości jak ułożyć kantówkę na odtwarzaczu.

Wiem, że niekładzenie czegokolwiek na sprzęcie było moim przesądem, bo teraz dźwięk jest prawdziwszy.
Tylko trzeba to coś odpowiednio dobrać (materiał) i ułożyć w kierunku. :o

Mam teraz zamiast pokrywy kawałek kantówki i tak pozostanie.... do momentu, kiedy znajdę coś, co lepiej zagra. ;)


Pboczek

Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

masza19

Na czeźwo nie idzie tego zgłębić  :)

jafi

Cytat: Pboczek w Styczeń 12, 2022, 13:45
Spalą cię na stosie.  :D
Umrę jak Giordano Bruno!
W wiecznej chwale:))

jafi

A epigoni kierunkowości w audio ubiorą to wszystko w pomiary i wykresy, a może nawet w programy. ;)

sheykk

Cytat: masza w Styczeń 12, 2022, 13:48Na czeźwo nie idzie tego zgłębić 
Ja bym się napił ale jeszcze przez miesiąc nie mogę.

masza19

Cytat: sheykk w Styczeń 12, 2022, 15:22Ja bym się napił ale jeszcze przez miesiąc nie mogę.

Wypiję dzisiaj za nas dwóch ;)  :np:

Wysłałem wczoraj maila do gości od tych pralek i czekam na odpowiedź. Jeszcze raz dzięki za pamięć  U+1F44D

sheykk

Maciek na zdrowie i oby cynk okazał się owocny.

vasa

Cytat: jafi w Styczeń 12, 2022, 13:42Mam teraz zamiast pokrywy kawałek kantówki i tak pozostanie.... do momentu, kiedy znajdę coś, co lepiej zagra.
FES
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

sonus_fan

Cytat: jafi w Styczeń 12, 2022, 13:42Wiem, że niekładzenie czegokolwiek na sprzęcie było moim przesądem, bo teraz dźwięk jest prawdziwszy.
Tylko trzeba to coś odpowiednio dobrać (materiał) i ułożyć w kierunku.

Mam teraz zamiast pokrywy kawałek kantówki i tak pozostanie.... do momentu, kiedy znajdę coś, co lepiej zagra.

Myślę, że cały ten wpis trzeba potraktować jako żart.
Taki rodzaj autoironii. Lub prowokacji (a fe!)
Bo przecież poważnie tego nie można potraktować. W końcu mamy 21 wiek i czasy średniowiecza są już dawno za nami.
A może nie wszędzie?
:D

Pboczek

Cytat: jafi w Styczeń 12, 2022, 13:42

Tytułem wstępu do zmiany, o której za chwilę opowiem jest moje przekonanie, że stawianie czegokolwiek na sprzęcie, kolumnach pogarsza dźwięk.
Nie wspominając o tym, że robienie ze sprzętu wieży - czyli układanie jednego urządzenia na drugim uważam za grzech ciężki


Ze wstępnym założeniem subiektywności odbieranych wrażeń zmysłowych, ich zniuansowania, to ja się z powyższym zgadzam.
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite