Ćwiczenia kierunkowości - audio zabawa

Zaczęty przez jafi, Grudzień 02, 2021, 09:33

Poprzedni wątek - Następny wątek

jafi

Miałem okazję do ustawiania monitorów Harbeth 40.2 Anniversary w systemie.
Jednym z elementów układanki były maskownice.
Nie odrzucam grania z maskownicami, tym bardziej, że w tym domostwie są małe dzieci i ich wścibskie rączki. ;)
Ale można założyć maskownice i na tym poprzestać...
Chcieliśmy więcej i dlatego ustaliliśmy (na słuch), która chce grać po lewej, a która po prawej stronie.
Na tym nie koniec:
obracaliśmy je również "góra dół".
Efekt jest taki, że jedna z maskownic została ze znaczkiem na dole z napisem do góry nogami.
Na szczęście gospodarzowi to nie przeszkadza, bo dźwięk jest dla niego najważniejszy. :D


masza19

Ja Was jednak do domu nie wpuszczę  ;D ;D ;D :np:

kangie

Mój znajomy obraca tak swój wzmacniacz gitarowy. :D
Life is too short for boring HiFi.

ziko369

Cytat: jafi w Luty 15, 2022, 16:40małe dzieci i ich wścibskie rączki.
Jafi...masz dzieci?

kangie

Jafi, powiedz jak prawie obróciło Piotra Guzka do góry nogami na tylnej kanapie, gdy wchodziliśmy w zakręt na "ręcznym"! Krzyczał, że chcę Was zabić!  >:D :D ;)
Life is too short for boring HiFi.

Piterski

Czy tam w tle na drugim planie to nie jest przypadkiem gramofon Micro Seiki DD40?
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

kangie

No, dobra. To nic nie kosztuje spróbować.  >:D
Life is too short for boring HiFi.

vasa

Cytat: kangie w Luty 15, 2022, 16:55No, dobra. To nic nie kosztuje spróbować. 
I co?
Zostanie już tak na zawsze?
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

masza19

Zasadnicze pytanie czy próbowaliście kolumnę postawić do góry nogami?
Bo jeśli tego nie próbowaliście a wzięliście się za maskownice to jest czarna magia.
Serio pytam.

kangie

Life is too short for boring HiFi.

GB

Cytat: kangie w Luty 15, 2022, 17:05
Cytat: vasa w Luty 15, 2022, 17:00I co?
Zostanie już tak na zawsze?
No, a jak? ;)
Kangi, a jakbyś postawił kolumny na granicie a podstawkami je docisnął - nie byłoby lepiej?

Warto spróbować a nóż widelec będzie łyżka.
______________
Pozdrawiam
Grzegorz

kangie

Robiłem tak. Granit na dole akurat psuje dźwięk.
Life is too short for boring HiFi.

ziko369

Ja w ramach ćwiczeń udałem się w KIERUNKU tarasu po piwo 🍻🍺 co by mi się jeszcze lepiej słuchało muzyki...

jafi

To jest jakiś starszy Pioneer z automatyką.

Zabawa jest dość "niewinna", bo chodzi w niej tylko o maskownice. Możliwości zmian jest niewiele: lewa - prawa; góra - dół, ale w tym już osłuchanym systemie takie rzeczy słychać.
Nie zawsze mamy choćby możliwość odwrócenia maskownicy do góry nogami ponieważ maskownice mogą być tak skrojone, że można uszkodzić głośniki przez odwrotne ich założenie.

A odwracanie kolumn/ monitorów do góry nogami nie należy do kategorii szukania kierunkowości, bo nie tak były strojone. Znane są wprawdzie pokazy z dokładaniem drugiej pary identycznych kolumn do góry nogami (Ken Ischiwata), ale tam chodziło o coś zupełnie innego.

W tym przypadku chodziło o finalne osłuchanie monitorów Harbeth 40.2 Anniversary bez głębszej ingerencji np. w zwrotnicę, okablowanie itd.
Pytanie było z, czy bez maskownic, a jeśli z nimi, to jak wykorzystać je najlepiej.

Piterski

Cytat: jafi w Luty 15, 2022, 20:27Znane są wprawdzie pokazy z dokładaniem drugiej pary identycznych kolumn do góry nogami (Ken Ischiwata), ale tam chodziło o coś zupełnie innego.
O Ken robił takie pokazy? Pamiętasz jaki był cel tego eksperymentu?
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

jafi

Cytat: Piterski w Luty 16, 2022, 09:06
Cytat: jafi w Luty 15, 2022, 20:27Znane są wprawdzie pokazy z dokładaniem drugiej pary identycznych kolumn do góry nogami (Ken Ischiwata), ale tam chodziło o coś zupełnie innego.
O Ken robił takie pokazy? Pamiętasz jaki był cel tego eksperymentu?
Może tylko zwrócenie na siebie uwagi?:)

jafi

I znowu mam co robić. ;)

Wymyśliłem sobie stolik pod sprzęty, który stanie za kolumnami.
Przy wyborze stolika kierowałem się między innymi możliwościami wyboru kierunkowości, a tych są tutaj aż cztery. :D
Pierwsza: tak jak stoi, druga: tyłem do przodu, trzecia: do góry nogami (nie ma nóg, ale o to chodziło :)), czwarta: do góry nogami tyłem do przodu.
Posłucham, zapewniam, że wybiorę najlepiej brzmiące ustawienie.


Pboczek

Jacek, wiesz że jak przeczyta to rodzina, to mogą wezwać pogotowie? :D  ;)

Może powinieneś przenieść ten temat do niepublicznych blogów? 
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

vasa

Cytat: Pboczek w Luty 16, 2022, 11:26
Jacek, wiesz że jak przeczyta to rodzina, to mogą wezwać pogotowie? :D  ;)

Może powinieneś przenieść ten temat do niepublicznych blogów? 
Jacek. Nie pękaj.
Pogotowie i tak nie przyjedzie ;D
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

kangie

To wszystko niegroźna zabawa.  U+1F44D
Life is too short for boring HiFi.

ziko369


jafi

To jeszcze nie koniec zmian meblowych. >:D

Wymyśliłem ozdoby, ustroje akustyczne w kształcie sześciokąta.
Zakupiłem 2 różnych rozmiarów.
Staną prawdopodobnie na meblach za kolumnami.

Wiecie, rozumiecie, co mnie teraz czeka...
Osłuchanie każdej: 12 możliwości. :o




masza19

#47
No fajne  U+1F44D


Fajna ta nasza zabawa w porównaniu w wielogodzinne wpatrywanie się w znaczek pocztowy  ;D :np:

Melepeta

Cytat: jafi w Luty 16, 2022, 13:12Wymyśliłem ozdoby, ustroje akustyczne w kształcie sześciokąta.
W kształcie sześciokąta powiadasz :)
Sprzęt jest dla muzyki, nie odwrotnie.

masza19

Największą robotę to myślę, że pluszaki robią  :) U+1F44D