Kalibracja MASTER CLASS

Zaczęty przez michał_flaga, Maj 10, 2022, 11:36

Poprzedni wątek - Następny wątek

michał_flaga

... nic tak nie podnosi rangi wydarzenia jak: doskonali prowadzący i dobry tytuł.

Wspólnie z Jackiem Ka-Wawa oraz Pawłem zapraszam Was wszystkich na kolejne analogowe spotkanie u "mnie". Sobotnie, prowadzone przez naszych forumowych kolegów warsztaty, poświęcone będą tematyce kalibracji wkładek gramofonowych. Prawidłowo ustawiony gramofon i poprawnie skalibrowana wkładka to jedna z podstawowych czynności, jaką warto starannie wykonać przed odtwarzaniem płyt winylowych i każdy z Was pewnie to wie i być może chciałby się czegoś więcej dowiedzieć - Jacek powiedział, że chce się podzielić swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniem - więc korzystajcie! Pawła reklamować nie potrzebuję, on zresztą chyba nie za bardzo lubi...

Jacek chce wykorzystać rzutnik i kamerę - żebyście wszystko mogli z bliska zobaczyć, a Paweł przywiezie swój komputer z oprogramowaniem Dr.Feickert do precyzyjnej kalibracji komputerowej. Korzystać będziemy z gramofonu Pioneer PL70 II (uwaga: na zdjęciu jest inny gramofon). Od niedawna jest on moją własnością, jako phono pracować będzie SYMPHONIC firmy CHORD. Do tego jakiś fajny wzmacniacz i kolumny Jazz 1 autorstwa Kultura Dźwięku. Okablowanie dostarczyła brytyjska firma TelluriumQ... OK, tyle niepotrzebnej reklamy 

:gn: :gn: :gn: :gn: :gn: :gn: :gn: :gn: :gn: :gn: :gn:

Wśród uczestników warsztatów wylosujemy ponadto nagrody:
- koszulki
- system do kalibracji Align it firmy Pro-Ject (na zdjęciu)

•   Kalibracja Master Class
•   14 maja 2022, godzina 12.00 - 18.00
•   Salon audio Hi-Ton Home of Perfection
•   Warszawa, ul. Pańska 75

michał_flaga

Gramofon i PHONO wyglądają tak:

vasa

Może film nakręcicie i opublikujecie żeby nie-Warszawa też mogła popatrzeć i posłuchać?
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

wiki

Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

sheykk

Wiki jakbyście jechali to może i ja z Gdańska już całkiem dobra droga do WA-WY.

dyletant

Sheyk namów ziko i przyjedzcie. Dosiądze do Was w drodze powrotnej do Gd ;).

Nie wiem czy tylko kalibracja może w taka pogodę z rowerem konkurować.

wiki

Cytat: sheykk w Maj 10, 2022, 19:19
Wiki jakbyście jechali to może i ja z Gdańska już całkiem dobra droga do WA-WY.
Niestety mnie nie będzie...  :(

Nawet i spookyghost mnie trochę namawiał.... Choć sam nie wiedział czy może jechać....
Ale stwierdziłem, że jak nie mam gramofonu to będę tylko miejsce zajmował niepotrzebnie....
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

michał_flaga

dziś same zdjęcia...

wiki

Widzę, że skupienie jest..... 😀
Działajcie i opisujcie co tam się zadziało....
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

michał_flaga

Jacek i Paweł to ,,zawodowcy"... nie znam nikogo, kto potrafi głębiej wyeksploatować i wyeksplorować ten temat i jestem im bardzo wdzięczny za poświęcony czas i wiedzę. Dziękuję Panowie!

W czwartek lecę do Monachium na wystawę HighEnd i postaram się zrobić dla Was trochę ,,analogowych" zdjęć.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

wiki

A coś więcej ze spotkania?
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

michał_flaga

ale czego oczekujesz???
Przez dwie godziny Jacek i Paweł opowiadali o kalibracji. Słuchaliśmy muzyki, odpowiadali na pytania. Pokazywali wszystko na wykresach, korzystali z kamery... W użyciu był - dawniej Pawła - Pioneer PL70 II. Kolumny Jazz1, elektronika T+A oraz PHONO CHORD oraz Kable Tellurium Q.

Z forum była jedna osoba, która może to opisać z punktu widzenia/słyszenia uczestnika... ja byłem siłą sprawczą.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

dyletant

Miałem przyjemność gościć na spotkaniu. Szkoda, że pogoda i odległość zatrzymały forumowych kolegów. Zawsze to okazja by przy temacie audio poznać się i wymienić doświadczeniami na żywo.

Jackiem z Pawłem podeszli do tematu profesjonalnie i na początek otrzymaliśmy nie garść a wiadro teoretycznej informacji o wyzwaniach z jakimi się trzeba zmierzyć od momentu wydłubania płyty matki do jej odtworzenia w domowym zaciszu przy użyciu tego czym dysponujemy. Sukcesem jak już wielokrotnie podkreślano w temacie także tu na forum jest wiedza, precyzja narzędzi jakich używamy i determinacja w rozumieniu powtarzania tych samych czynności , które za "n" tym razem pozwolą nam zbliżyć się do ideału  ustawienia wkładki.

O te narzędzia warto zadbać. Każdy ma swój warsztat: szablon, protractor, waga, mikroskop, płyta testowa czy nawet oprogramowanie. Paweł zaopatrzył w protraktor out of the box dr Feickert, Jacek poszedł w customowe rozwiązanie za parę groszy przy wsparciu vinyl engine. Na rynku mamy tez rozwiąznia Pro-Jject Align it, SMARTractor czy inne pozwalające na ustawienie ramienia jeśli jest taka potrzeba.  Tu nie ma złych rozwiązań. Obaj Panowie zgadzają się, że w tym wypadku istotna precyzja wykonania i dostępność alternatyw chociazby w postaci różnych założeń np. Baerwalda, Lofgrena czy Stevensona. Kolejnym kluczem do sukcesu jest zweryfikowanie tego co nam się wydaję. A mianowicie ustawienie azymutu tipu igły. Tutaj nieoceniony okazuje oprogramowanie, które o wiele bardziej precyzyjnie pozwoli nam dostroić ustawienie.  Co ma wpływ nie tylko na jakość w postaci minimalizacji  różnić przesłuchów między kanałami  ale także separację . Różnice dla niedowiarków  i tych co słyszą siegają rzędu kilku dB , więc gra jest warta świeczki.
Jeśli coś pokręciłem to wybaczcie. Wiedzy było sporo i do był dobrze spędzony czas aby ją usystematyzować i zobaczyć profesjonalną kalibrację w praktyce.

Protip: trzęsą ci się ręce lub nie masz cierpliwości lub narzędzi zwróć się do kogoś o pomoc
Protip2: uzbrojony w wiedzę  i narzędzia jeśli zrobisz to sam masz szansę na nirwanę i zadowolenie z odsłuchów
Protip3:  przed ustawieniem overhangu zawsze skontroluj nacisk igły :) - możesz zaoszczędzić parę groszy na nowej wkładce

Panowie dziękuje za wiedzę,spotkanie i wspólne słuchanie.

Piterski

Fajnie, że spotkanie się udało. Szkoda, że to był ten weekend, kiedy nie mogłem zawitać w gościnne progi.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

michał_flaga

... jeśli zacznę robić spotkania w środy, usłyszę:
- w środy?, pracuję do 18.30...

Piterski

Ja nie marudzę i nic nie sugeruje, sobota to jest dobry dzień tylko miałem pecha, że wypadło akurat na tę sobotę. Żałuje, ale cóż tak bywa.

PS. Zapytaj Pawła ile czasu się do niego już wybieram.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.