Gramofon DIY

Zaczęty przez paul_67, Kwiecień 08, 2015, 22:28

Poprzedni wątek - Następny wątek

Pboczek

A więc takie są zakresy, rozumiem.
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

GB

Cytat: Pboczek w Luty 23, 2022, 18:12
A więc takie są zakresy, rozumiem.
Czyli trzeba kupić każdą z nich i bawić się w regulację.
______________
Pozdrawiam
Grzegorz

Pboczek

Grzegorz, po co?
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

kangie

Grzesiek, wali klasycznie w cewę. Wczoraj pytał mnie czy wałek fi3 nie wygina się i czy to nie ma czasami wpływu na kalibrację.
Life is too short for boring HiFi.

GB

Pytam na serio. Akurat w tym temanacie brak mi wiedzy.

Rozumiem, że różne wagi headshelli pozwalają na dobranie takiego, gdzie dla danej wkładki rezonans będzie najmniejszy.

Czy dobrze myślę?

Czyli jak ma się kilka wkładek i zamierza kupić jeszcze kilka to dobrze jest mieć kilka headshelli.

______________
Pozdrawiam
Grzegorz

Bacek

Cytat: GB w Luty 23, 2022, 20:04Rozumiem, że różne wagi headshelli pozwalają na dobranie takiego, gdzie dla danej wkładki rezonans będzie najmniejszy.
Nie najmniejszy tylko w odpowiednim przedziale. Dokładnego konsensusu tu nie ma, ale powiedzmy 8-12hz.

GB

Cytat: Bacek w Luty 23, 2022, 20:07
Cytat: GB w Luty 23, 2022, 20:04Rozumiem, że różne wagi headshelli pozwalają na dobranie takiego, gdzie dla danej wkładki rezonans będzie najmniejszy.
Nie najmniejszy tylko w odpowiednim przedziale. Dokładnego konsensusu tu nie ma, ale powiedzmy 8-12hz.
No tak, czyli jak się ma różne wkładki to należy do nich dostosować stosowne headshelle.

Jaką wagę powinien mieć headshell do DL103R?

______________
Pozdrawiam
Grzegorz

Bacek

To zależy od masy efektywnej ramienia. Nie da się od tego abstrahować.

Piterski

Cytat: miniabyr w Luty 23, 2022, 16:10Piotr  przypomnij mi, dlaczego potrzebujesz aż takiej masy? Ramię Pioneer'a z 14 gramowym headshellem i moim  SPU miał rezonans na poziomie 10Hz. (podatność wkładki 8 )

Moja wkładka też ma podatność 8 i właśnie jak dołożyłem te 6g to zagrało mi to zdecydowanie lepiej a rezonans mam na poziomie 8Hz.
Na razie zostawię jak jest i albo coś znajdę lub dorobię blaszkę. Cały czas z tym eksperymentuje.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

kangie

Cytat: GB w Luty 23, 2022, 20:26Jaką wagę powinien mieć headshell do DL103R?
Na księżycu czy na ziemi? ;P

Dużą! U mnie jest 53,8g m.e. i zapi3rdala że szok! :D
Możesz sobie patrzeć na nomogramy,  a i tak praktyka nakazuje doyebać Denonowi masy.
Nie spróbujesz, to się nie dowiesz.
Life is too short for boring HiFi.

Bacek

Headshell o wadze 53 gramy? Serio? Sam wystrugałeś?

Na Technicsie 12x0 przy headshellu w granicach 18-19g rezonans będzie koło 10Hz

kangie

Life is too short for boring HiFi.

Bacek

Pytanie było o headshell a ty odpowiadasz masą wkładki, ramienia headshella, śrubek i kabelków.

A tak szczerze mówiąc to jakoś wątpię że to ramie bez headshella ma masę efektywną 25g.

kangie

Pytanie zostało "słabo" zadane. Stąd taka odpowiedź.

Masz prawo wątpić. Masz internet, to poczytaj. Mało ludzi zna te ramiona. Mało kto słyszał w akcji...

Jedno ma Alexander z Poznania, jedno ma Piotr_ z Warszawy. Trzecie mam ja.
Life is too short for boring HiFi.

GB

Cytat: Bacek w Luty 23, 2022, 21:11
Pytanie było o headshell a ty odpowiadasz masą wkładki, ramienia headshella, śrubek i kabelków.

A tak szczerze mówiąc to jakoś wątpię że to ramie bez headshella ma masę efektywną 25g.
Wiesz może jaka jest masa efektywna ramienia w Techniks SL1200G?

Szukałem po internetach i instytucji i nie odnalazłem.
______________
Pozdrawiam
Grzegorz

kangie

Najprościej możemy zrobić tak.
Przyjadę kiedyś do Grzesia z Denonem 103R na 18g headshellu AT-LH18H. Podepnie się pod Technicsa i posłucha.

Innej drogi nie ma. Czytanie internetu nie zrobi w domu dźwięku... Tylko czas trzeba zaangażować  ;)
Life is too short for boring HiFi.

Pboczek

Grzegorz, to jest nieskomplikowane. Od podatności wkładki zależy z jakim ciężarem lubi współpracować, a ramiona masz od lekkich, przez średnie do ciężkich jeżeli chodzi o masę efektywną. Ta ta masa ma wpływ na zakres rezonansowy wkładki.
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

Bacek

Cytat: kangie w Luty 23, 2022, 21:13Pytanie zostało "słabo" zadane. Stąd taka odpowiedź.

Cytat: kangie w Luty 23, 2022, 20:38
Cytat: GB w Luty 23, 2022, 20:26Jaką wagę powinien mieć headshell do DL103R?
Na księżycu czy na ziemi? ;P

Dużą! U mnie jest 53,8g m.e. i zapi3rdala że szok! :D

kangie

Masa i materiał z którego zbudowane jest ramię, sposób łożyskowania determinują rozkład harmonicznych, rozkład rezonansów i "słuchalność" układu ramię wkładka. Dochodzi wpływ napędu oraz równolegle cała elektronika.

Temat niby prosty, ale nie do końca prosty.
Life is too short for boring HiFi.

Bacek

Cytat: Pboczek w Luty 23, 2022, 21:19Grzegorz, to jest nieskomplikowane. Od podatności wkładki zależy z jakim ciężarem lubi współpracować, a ramiona masz od lekkich, przez średnie do ciężkich jeżeli chodzi o masę efektywną. Ta ta masa ma wpływ na zakres rezonansowy wkładki.

Przy czym masa efektywna to wartość dynamiczna związana z momentem bezwładności a nie suma wag wszystkich elementów.

kangie

Bacek, masz rację.

Jaką masę winien mieć headshell?

Zależy jakie ramię.

Wiemy, że Technics.

Zatem Grzesiowi - ja Kangie - zalecam 18g headshell Audio Techniki. Nie musi ryzykować finansowo. Mogę mu podrzucić by posłuchał.

Może dać każdy inny headshell, nawet 6g. Będzie działało. Ale czy zagra z impetem? Ja wiem że nie zagra.
Life is too short for boring HiFi.

kangie

Cytat: Bacek w Luty 23, 2022, 21:25Przy czym masa efektywna to wartość dynamiczna związana z momentem bezwładności a nie suma wag wszystkich elementów.
Oczywiście, że tak.

Dużą rolę odgrywa wszystko "po drugiej stronie ramienia", czyli przeciwwaga, jej masa i odległość środka masy od osi obrotu ramienia.
Life is too short for boring HiFi.

Bacek

Cytat: kangie w Luty 23, 2022, 21:26Zatem Grzesiowi - ja Kangie - zalecam 18g headshell Audio Techniki. Nie musi ryzykować finansowo. Mogę mu podrzucić by posłuchał.

Może dać każdy inny headshell, nawet 6g. Będzie działało. Ale czy zagra z impetem? Ja wiem że nie zagra.

I tu się z Tobą zgodzę. 18g to dobry start a na testy można jeszcze 2 czy 4 dołożyć.

kangie

Cytat: Bacek w Luty 23, 2022, 21:11
A tak szczerze mówiąc to jakoś wątpię że to ramie bez headshella ma masę efektywną 25g.
Oszacuj sobie masę stalowej tulejki, którą ustawia się siłę nacisku. Stal. Masę ma. I ma wpływ na masę efektywną, rozkład rezonansów, rozkład harmonicznych i dźwięk idący z wkładki.
Life is too short for boring HiFi.

Bacek

Cytat: GB w Luty 23, 2022, 21:17Wiesz może jaka jest masa efektywna ramienia w Techniks SL1200G?

W starych masz 12g z oryginalnym headshelem. Nawet jak w G będzie różnica 1-2g w dowolną stronę (a pewnie aż tyle nie ma) to to prawie nic nie zmienia. No chyba że rozpatrujemy wkładki o bardzo dużej podatności a do tego też nie będzie miało wielkiego znaczenia bo jedno czy drugie będzie dla nich za ciężkie.