"PANA-MERA" - HYBRID POWER AMPLIFIER / PREAMP TUBE NOS, CLASS A / AB 😁😎

Zaczęty przez thomas_XLR, Styczeń 03, 2020, 20:44

Poprzedni wątek - Następny wątek

wiki

Co to za model końcówki mocy prezentujecie tu do poskładania własnego?
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

thomas_XLR

Cytat: Tom8848 w Wrzesień 09, 2022, 18:34czy można odpalić go bez tranzystorów?
Nie wiemy.
Ale zawsze można znależć odpowiedź w trakcie ...



thomas_XLR

Cytat: wiki w Wrzesień 09, 2022, 21:48Co to za model końcówki mocy prezentujecie tu do poskładania własnego?

To samo co moje .
Tyle , że koledze "Tom8848" zamówiło się płytkę PCB w wersji " zrobię to sam ".  ;)
A na poważnie - klon Accuphase A60+.

Tom8848

Akurat miałem kilka elementów pod ręką i mogłem wstawić własne. Te 330uf panasonica fc miały wszystkie ok 308uf, ciekawe czy można tam wstawić jakieś większe pojemności. Chodzi mi też po głowie pomysł zeby w miejscu 33R gdzie idzie zasilanie stopnia wejściowego dać stabilizację napięcia. Trzeba by dać płytke rownoległą jakiegos fajnego zasilacza typu Sigma22 lub Jung Super Reg ale wczesniej zbadać jakie jest napięcie za rezystorem 33R. Myśle że stabilizowanie stopnia wejściowego to jest fajna sprawa ze względu na małe prądy. MBL daje w tym miejscu nawet oddzielny (czwarty) transformator.
Ale to tak na marginesie.

wiki

Stabilizację stopnia wejsciowego dawalem w mojej dawnej koncowce mocy.
Tu masz wątek:
http://audiomaniacy.pl/index.php?topic=3214.msg240589#msg240589
Ja w miejsce diod zenera wstawiałem stabilizatory od kolegi Muzga.
Wykonał dla mnie specjalnie bo było duże napięcie wejsciowe zasilające.
Sporo się wtedy poprawiło w dźwięku.

PS. Zamiast diod zenera cr3 i cr4 na schemacie.
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

Tom8848

Niezłe ulepszenia tam poczyniłeś. Na schemacie widać ze stopień wejściowy ma wytyczone napięcie diodą zenera, zamiana na stabilizator napięcia w jej miejscu to był znakomity kierunek.
W naszych A60+ brakuje takiej zenerki żeby było wiadomo jakie napięcie ma tam być. Teoretycznie całość można zasilić zarówno 24AC jak i 42AC więc za tymi 33R może być różne napięcie.

Tom8848

Ponieważ zebrałem już wszystkie elementy niedługo pierwsze uruchomienie, mam pytanie dotyczące potencjometru od biasu. Powinien być on skręcony do zera żeby dopiero wyregulować 25-35mV w zależności od wydolności radiatorów. Do zera to w którym kierunku? Zgodnie ze wskazówkami zegara czy przeciwnie?

Tom8848

Jeden kanał uruchomiony. Prąd spoczynkowy jaki mnie przywitał wyniósł ponad 300mV [emoji1] radiator i transformator szybko odczuły tą wartość [emoji3]
Muzyka popłyneła. To moja pierwsza końcówka, uczucie trudne do wyrażenia [emoji3]

thomas_XLR

A jakie ostatecznie kondensatory elektrolityczne 10000uF / 63V zastosowałeś na płytce PCB ?

Tom8848

Słaby wybór przy średnicy 30mm. Znalazłem w Mouserze Nichicony LS 30x50mm. 3000h jedyne, na kilka lat starczy. Mam też Kemeta 4x 51000uf, tam jest 18000h. Planuje rozbudować zasilanie ale najpierw niech mi to pogra w wersji podstawowej.

thomas_XLR


Tom8848

W różnych miejscach. Allegro, Olx i jedną partię nawet z Aliexpress gdzie było dużo komentarzy pozytywnych. Wszystkie wyglądają na oryginały. Uzbieralem nadmiarową liczbę więc dobrałem te ze zbliżonym hfe. Rozmieściłem je w zasadzie identycznie w obu koncówkach, zależało mi zeby różnice w hfe umiejscowione były w ten sam sposób w obu kanałach.

thomas_XLR

To jeszcze dokończ drugą połówkę płytki i daj wzmacniaczowi się wygrzać na zasilaniu.
Jak to mówił niegdyś kolega "Lampowy" pod podłączeniu tego wzmacniacza do dac-a i preampa lampowego z każdą godziną nabierał szlachetności i potęgowało "uczucie doskonałości" w klasie A/AB.
Był mocno zdziwiony jakością dzwięku przy kwocie na ówczesne 2000zł ( kompletny wzmacniacz ).
Ale jak to bywa w życiu efekt końcowy zalezy od komponentów . Dołożenie dodatkowych kondensatorów nieco pomoże rozwinąć skrzydła temu A60+.

Ostanio próbuję nawiązać korespondencję z dwoma japończykami z krainy czerwonej wiśni , z branży elektronicznej z dwóch różnych firm ( wysłałem zapytania na trudno dostępne u nas kondensatory ) ale nadal cisza od tygodnia czasu.

A że tak się zapytam czy masz jusz obudowę do tego wzmacniacza ?
Będziesz robił przednią faciatę (frezowanie + napisy ) ? U kogo?
Transformator będziesz stosował pojedyńczy czy podwójny? Gdzie kupiłeś / lub zakupisz?


Tom8848

Transformatory kupiłem w toroidach 2x35v 600VA każdy. Mam pewien pomysł na obudowe. Boki na pewno drewniane, front jeszcze nie wiem. Jeszcze nie orientowałem się ile taki front może kosztować w Mudu czy gdzieś indziej. Generalnie usług CNC pełno wszędzie tylko nikt nie chce robić pojedynczej sztuki no chyba że z ceną z kosmosu.
Narazie chcę to zcalić w formie ramy ze środkiem, bedzie dostęp do modyfikacji zasilacza i ewentualnego dołożenia stabilizacji za rezystorem 33R co chodzi mi cały czas po głowie.

thomas_XLR

Cytat: Tom8848 w Wrzesień 19, 2022, 21:50600VA każdy
Chyba raczej 2 x 300VA ?

Faciata przednia w Modu....e kosztowała mnie kilkaset złotych dwa lata temu . Teraz pewnie znaczniej drożej. Przestrzegam cię przed robieniem CNC gdzie kolwiek indziej . Daj to do zrobienia panu Robertowi z tej firmy bo człowiek zna się na rzeczy .
Ja też tak na początku myślałem,  że bliżej , że na miejscu i pewnie taniej.
Więcej biegałem po mieście i dużo telefonowałem ale nikt nie był zainteresowny pojedyńczym zleceniem. Opisy na tył obudowy zrobiłem w ofsecie i przyznam, że nie wyszło perfekcyjnie musiałem poprawiać  białym pisakiem olejowym. Laserowe grawerowanie / cnc  = perfekcja wykonania.



thomas_XLR

Cytat: Tom8848 w Wrzesień 19, 2022, 21:50stabilizacji za rezystorem 33R

Jak ci się uda ta "sztuczka ze stabilizacją" to też tak zrobię.


Tom8848

Co do facjaty ja lubię prostotę. Fazowane krawędzie, może jakis akcent fazowy z przodu w okolicy diody lub diód i tyle. Włącznik bedzie z tyłu przy gnieździe sieciowym.

thomas_XLR

Niedzielne popołudnie i drobne postępy.

Lutowanie tranzystorów + nakładanie pasty silikonowej między tranzystory a przekładki mikowe + założenie podkładki silikonowej w miejscu gdzie są zamontowane kondensatory Rubycon 10000uF / 63V.
 

thomas_XLR


Piterski

Często żałowałem, że się nie poszedłem uczyć w kierunku elektronika. Zrobienie czegoś samemu dodaje +1000% do fanu i przyjemności słuchania muzyki.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

Tom8848

A u mnie druga koncówka z problemami. Prąd spoczynkowy ok 1300mV i nie reaguje na potencjometr. Narazie szukam przyczyny.
Pozdro!

thomas_XLR

Cytat: Piterski w Wrzesień 25, 2022, 22:04Często żałowałem, że się nie poszedłem uczyć w kierunku elektronika.

Kolego Piterski.

Wybór kierunku zawodowego po ukończeniu szkoły podstawowej to przeważnie decyzja podjęta o przypadek , loterię ,  sugestie  osób bliskich i kilku innych okoliczności.
Życie i tak weryfikuje wcześniejsze plany.
To, że skończysz szkołę o profili elektronicznym nie gwarantuje, że całe życie będziesz pracował tylko w tym zawodzie i  osiągniesz  sukces.
Resztę prześlę ci na maila w ramach ciekawostki. 

       


Piterski

Mój kolega kończył technikum elektroniczne, ja mechaniczny potem mniej więcej w tym samym kierunku studia i kazdy z nas robi cos innego niekoniecznie zgodnego z wykształceniem, różnica polega na tym że on chociaż miał podstawy do tego by coś dłubać w elektronice i wiedział co robi, ja nie i kończyło się to czasem wybuchem kondesatora  ;D

Ja jednak nawiązałem do tego jako do hobby bo kończąc elektronikę można się tym zajmować hobbystycznie i być maklerem giełdowy.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.