Kalibracja wkładki gramofonowej

Zaczęty przez rommel, Maj 28, 2014, 19:09

Poprzedni wątek - Następny wątek

Marcinus

Cytat: Pboczek w Listopad 25, 2023, 18:14byle AT
Też mam :) 
Zresztą wszystkie wkładki jakie posiadam, to raczej popularne modele.

Rangefinder

Czy mamy na forum kogoś z Wrocławia, lub okolic kto podjąłby się pomocy w kalibrowaniu wkładki. Mogę skalibrować wkładkę samodzielnie, ale wsparcie osoby z większym doświadczeniem będzie bardzo pomocne. 

frywolny trucht

Jak na  Hanę ze szlifem eliptycznym w zupełności wystarczy Geo Disk. On poprowadzi cię za rączkę. W temacie VTA i azymutu- bloczek z podziałkami:
https://allegro.pl/oferta/bloczek-regulacji-vta-i-azymutu-millennium-9172238590

Oczywiście możesz się bawić różnymi krzywymi, ale jakoś ten Geo Disk mi zawsze pasił.

To proste. Jeżeli chcesz się pobawić więcej, to albo zakładamy słuchawki i słuchamy co się dzieje, albo płyta testowa. Jajka zaczynają się przy dokładniejszych szlifach, gdy tip może być wklejony z błędem i zwykłe geometryczne ustawienia mogą być niewystarczające.

Na forum są, bywają, bywali użytkownicy, którzy bawią się oscyloskopami, komputerami, ale z tego co kojarzę wszyscy- Warszawa.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

Pboczek

A masz szablon do kalibracji dla swojego ramienia SME? Jeżeli nie, kup i sam ustawisz bez problemów i komputerów.
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

Bacek

Jak masz za dużo pieniędzy to może być i Geodisk.

Jak nie to wydrukuj sobie szablon z łukiem z tego

https://alignmentprotractor.com/arc-protractor-generator

To samo co na pierwszym szablonie to

Rangefinder

Dziękuję wszystkim za pomoc, na pierwszy ogień pójdzie szablon ze strony zaproponowanej przez Backa.

Próbuję zrobić sobie check listę, czy lista jest kompletna i dobrze ustawiłem kolejność działań?

1. Regulacja wysokości
2. Overhang
3. Azymut + VTA
4. Alignment wg protractor'a
5. Anti-skate

Bacek

2 i 4 to jedno ustawienie tak naprawdę.
Przy okazji  regulując 4 możesz popsuć 2 i na odwrót także to trzeba że dwa trzy razy sprawdzić na przemian.
 Także 2 przesunął bym do 4. A jako 4.5 jeszcze kontrola nacisku.

A co to jest 1?

Pboczek

Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

vasa

Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

Rangefinder

Czyli pokręciłem, to jeszcze raz:

1. VTA i regulacja nacisku igły
2. Azymut
3. Overhang i Protractor
4. Anti-skate

Czy pomiaru VTA dokonać na slip macie, czy na jakiejś starej płycie? Wagę, jak rozumiem, podkładam pod igłę bez płyty pod spodem.  

frywolny trucht

Cytat: Bacek w Styczeń 26, 2024, 19:50Jak masz za dużo pieniędzy to może być i Geodisk.

Kasa jak kasa. Wygoda. Jeden punkt pomiarowy, zamiast bujania się w nieskończoność między dwoma.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75

Pboczek

Arek jeden pkt jest do dupy, wybrakowuje kalibrację, wiem że jest to szybkie i wygodne, lecz tylko tyle. Porównywałem, to są dwa zupełnie różne światy dźwięku. 
Nacisk sprawdź jeszcze raz na samym końcu, po wykonanych ustawieniach. Sprawdzasz go bez płyty albo zależy jaką masz wagę.
Do VTA weź płytę o średniej grubości, pomiędzy cieniutką 1,2 mm i grubasami 180G lub jakąś matę.

frywolny trucht

Nie wiem o co chodzi ze światami. Wiem, że nie potrafiłem ustawić idealnie w obu punktach wg żadnej krzywej i tak się bujałem, a frustracja rosła. Budziłem się w nocy, zlany potem, czy nie mogłem ustawić lepiej.
Czasem trzeba odpuścić dla swojej kondycji psychicznej. OK, moja psycha jest słabiutka, trudno mi polemizować ;)

Pboczek

Musiałeś mieć niedokładny szablon albo w drukowanym, nieprecyzyjnie otwór na piwot wyciąłeś. Da się ustawić w dwa pkt i to słychać.
Na profesjonalnym forum nie namawiajmy do drogi na skróty, tam gdzie jej nie ma.

vasa

Cytat: Rangefinder w Styczeń 27, 2024, 18:50Czyli pokręciłem, to jeszcze raz:

1. VTA i regulacja nacisku igły
2. Azymut
3. Overhang i Protractor
4. Anti-skate

1. Ramię wyważyć do 0,0. Ramię lewituje odpięte od anti-skate
2. Nacisk.
3. Geometria na czym możesz
4. Kontrola p.2
5. Antyscating
6. Azymut
7. Kontrola p.2

Uwagi:
- nie ustawiasz A-S na gładkiej płycie
- ramię lewitujące (0,0g nacisku) z założonym A-S leci do środka
- w sumie nie wiem jaką wkładkę ustawiasz, ale przy ostrym szlifie uważam azymut za ważniejszy od geometrii
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

Rangefinder

Bacek

Anty skating włączał bym na samym końcu.

frywolny trucht

Cytat: Pboczek w Styczeń 27, 2024, 19:37Musiałeś mieć niedokładny szablon albo w drukowanym, nieprecyzyjnie otwór na piwot wyciąłeś. Da się ustawić w dwa pkt i to słychać.
Na profesjonalnym forum nie namawiajmy do drogi na skróty, tam gdzie jej nie ma.

Nie. Po prostu czasem nie ma sensu łapanie komara za jaja w rękawicach bokserskich,
To nie jest szczyt zręczności, a przerost formy nad treścią.

p.s. Nie mam żadnego wydrukowanego przeze mnie szablonu. Wszystkie są kupne, drogie, ą i ę.
Hana na prostym eliptyku gra dobrze i pod kątem 90 stopni. Żart. Ważniejsze jest dopasowanie masy efektywnej ramienia niż szukanie mikrometrów w geometrii. Oczywiście sytuacja zmienia się przy szlifach bardziej wyrafinowanych.

Pboczek

Oj tam, Geodisk to zabawka dla stawiających pierwsze kroki. Lepiej na nim kalibrować niż w ogóle tego nie robić. 

Bacek

Geometria ważna jest dla każdego szlifu, nie tylko ostrych. Do nie ostrych to najwyżej można zrezygnować z vta i azymutu.

I tu nie chodzi o mikrometry ale przy takim na oku ustawieniu może być 2-3 mm przestrzału a to już slychać.

Jestem ślepy i mam niezgrabne palce ale na łuku wystarcza mi 3-4 iteracje żeby igła idealnie śledziła łuk. Wystarczy przestrzegać sekwencji ruchów.

I żeby sobie nie utrudniać nie używamy kropek a skrajnych miejsc na łuku do których ramię jest wstanie dojść. Kropki to dopiero do offset angle.

Piterski

Arek pewnie bawił się prostym szablonem 2 punktowym i nie wiedział że jak mu się nie zgrywa to trzeba przesuwać wkładkę w przód lub tył. Na szablonie łukowym nie bardzo sobie wyobrażam by nie można było ustawić wkładki.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

frywolny trucht

Spokojnie. Wiem co to przesięg :)

Piterski

Arek na prostym dwupunktowym szablonie linijkowym jak Ci się ustawienie wkładki nie zrywa po zmianie punktu to trzeba właśnie korygować też przesięg aż do skutku. Na szablonie łukowym, jak go najpierw prawidłowo ustawisz, to wystarczy już korygować kąt styczności.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

frywolny trucht

Zgadza się i to suwanie doprowadzało mnie do szewskiej pasji. Dlatego polubiłem się z Geo Diskiem.