Klub szeroko- i pełno-pasmowców

Zaczęty przez tomekkk1, Wrzesień 03, 2018, 12:11

Poprzedni wątek - Następny wątek

Mikut1982

..

Mikut1982

Panowie, obie kolumny zrobione w 80%  zostało najgorsze... fronty!   Jakoś muszę ładnie wyrysować i wyciąć otwory owalne na głośniki..   a i w międzyczasie zrobiłem sobie nowy stół widoczny na zdjęciach..  Bo tamten mi się upatrzył😉

Mikut1982

Pierwsze panele będą zrobione w ciągu 2 tygodni...najtrudniej jest wyrysowac owale...  modele już są wykonane i według nich zrobię otwory..

Mikut1982

Powiem że to już ostatnie rzeczy jakie wykonuje... zostało jeszcze parę i kończę..  

wiki

Właśnie miałem pisać abyś odrysował owal od głośnika...
A tu prostokątne ustrojstwo...

A obok płyta ze świetną muzyką z filmu Ostatni Mohikanin...🙂👍🙂
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

Mikut1982

Model zrobiłem z papieru.   Potem przeniosłem na sklejkę..  tak prowizorycznie...  ale wyszło dobrze. 

YanCo

Ależ Wy sobie lubicie utrudniać "życie". Wystarczyło wziąć z kuchni kawałek papieru do pieczenia, położyć na wierzchu głośnika i odrysować na papierze kształt.
Ale nie, musi być po "audiobilsku", kartonik, dziurka i długopisik. A przynajmniej powyższe ma certyfikat W. Pacuły?
Zapomniałem o falbankach ;).

Oczywiście to wszystko żartem, bez obrazy ;).

Mikut1982

Niestety nie posiadam cnc😉 i wszystko muszę frezować odręcznie....

Mikut1982

Plan mam.taki.... mam 4 pary głośników szerokopasmowych.... nie chcę robić do każdej nowych kolumn....to zajmuje za dużo miejsca...  zrobiłem 4 prowizoryczne modele frontow.... I po kolei umieściłem je w obudowie.  Robiłem testy... z różnymi wzmacniaczami...  przypasowały mi i narazie na tym chciałbym zakończyć poszukiwania.  Podkreślam narazie... dlatego robie 4 pary frontów..  I będę mógł je co jakiś czas zmieniać.. lub kupić inne przetworniki i zrobić nowe fronty..  jedne obudowy a wiele zastosowań.      Są to przetworniki z radioli... obliczyłem mniej więcej rozmiary i wykonałem obudowy.    Co do tyłu kolumn... to jeszcze do końca nie wiem czy będzie on otwarty by była większa przestrzeń...czy może też zrobię wyciąganą maskownice i pokryje ja materiałem...z dwóch powodów,  pierwszy to kurz... drugi,  właśnie do tego drugiego nie mam pewności czy jak dam grubszy materiał... taki by głośniki miały czym oddychać,  czy to zwiększy trochę dół czy to już nic nie zmieni i będzie to tylko ochrona przed Kurzem?    Testy były prowadzone tylko na otwartych tyłach..  co myślicie?

Mikut1982

Ale  lepiej zrobię coś jak na zdjęciu..    Bo w radiolach też tak było.   Wtedy to będzie miało sens. 

Piterski

Z tego co ja się orientuje to by uzyskać lepsze odtworzenia basu na obudowie otwartej musiał byś stosować większą liczbę przetworników, zwiększyć w ten sposób skuteczność kolumny. Obudowa zamknięta zaś reaguje na wypełnienie jak gdyby zwiększając swoja objętość co poprawia przetwarzanie basu. Musiał byś się zaopatrzyć w jakaś podstawowa nawet literaturę i trochę poczytać i poeksperymentować bo ta objętość też powinna być dobrana do charakterystyk przetwornika.

PS. Ja u siebie w deltach użyłem dodatkowo anielskiego włosia i to mi poprawiło przetwarzanie tego zakresu. Zrobiłem jeszcze inne rzeczy ale wynikające z specyfiki mojej kolumny.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

Mikut1982

Objętość jest dopasowana do przetworników.  Wszystkie jakie posiadam są z radioli różnych marek...  I każdą miała prawie identyczne rozmiary..zaznaczam (prawie) niestety żadnej z owych radioli nie udało się uratować.  Ze względu na stan wizualny i techniczny.  W jednej uratowałem radio, dorobiłem nową obudowe... w każdej był też otwarty tył  w ¼.  Brzmienie tak mi się spodobało że chciałem zrobić z tego kolumny..  zrobiłem prowizoryczne obudowy  i przetestowałem po kolei Wszystkie przetworniki...   dół przy otwartym tyle wypadł bardzo dobrze... ale zawszę mogę go zwiększyć.. wykonam kolumny i wtedy będę testował na ile go zamknąć.   Nie chcę go zamykać całkowicie bo przestrzen jaka z nich wychodzi jest świetna, Brzmienie rozchodzi się po całej ścianie...zakupiłem też dywan do poprawy akustyki co prawda mały ale pomógł. Saby greencone jakie robiłem te mini odgrody , to w nich dół wypadł może nie słabo ale jest mniejszy niż w owych kolumnach.. ogólnie jestem bardzo zadowolony z efektu...teraz pozostały tylko detale... ale wszelkie porady z waszej strony są mile widziane..