Kefas prezentuje - Stary Rock, Progrock,Jazzrock...

Zaczęty przez kefas, Sierpień 01, 2023, 12:10

Poprzedni wątek - Następny wątek

Flip Back

Cytat: kefas w Marzec 27, 2024, 10:43Duński zespół Young Flowers może być znanym zespołem ale dla tych którzy go nie znają i dla wszystkich ciekawych takiej muzyki napiszę kilka słów. Ich pierwsza płyta Blomsterpistolen nagrana została w 1968 roku i pierwotnie zawierała siedem utworów, w kolejnych wydaniach dołożono utwór B.B. Kinga You Upset Me Baby, na płycie wokal jest w języku angielskim jak i duńskim, jest to album z muzyką psycho-bluesową który mieści się w czołówce światowej tego gatunku. Miłego słuchania.
Świetne granie, bardzo lubię YF. Ten tytuł mam na fajnej reedycji wydanej przez Shadoks Rec. Oryginalne wydanie na Sonet jest niestety drogie. 

kefas

Cytat: Flip Back w Marzec 28, 2024, 23:37Świetne granie, bardzo lubię YF

Jak już kiedyś chyba pisałem, Skandynawowie bardzo mi odpowiadają swoim prog-rockiem

kefas

Poszedłem jak to się mówi za ciosem i postanowiłem posłuchać, i tu zaprezentować kolejną, drugą niestety ostatnią płytę Il Tempo Della Gioia zespołu Quella Vecchia Locanda Płyta jeszcze lepsza od poprzedniej, spokojniejsza ale i niepozbawiona wielkiej przestrzeni  pojawił się chór i kolejne instrumenty piccolo, klarnet, kontrabas i znowu tylko ciut więcej jak 30 minut a dla mnie mogłaby się nie kończyć.

kefas

Pescado Rabioso to argentyński zespół z gatunku psycho-blues-rock założony przez Luisa Alberto Spinetę który po rozpadzie poprzedniego zespołu poszukiwał innych bardziej ciężkich brzmień. W 1972 wraz ze swym zespołem wydali płytę o przeeeeedługieeeej nazwie Desatormentandodos. Mimo, że zespół ze zmianami w składzie istniał raptem dwa lata pozostawił ogromny wkład w muzyce rockowej w Argentynie a nierzadko jest uznawany za prekursora tego gatunku. Sama płyta jest według mnie bardzo fajna naprawdę słucha się jej z przyjemnością i zdecydowanie ma klimat tamtych lat, a to uwielbiam.

kefas

Zespół powstał w 1965 roku z połączonych dwóch innych zespołów  i początkowo nosił nazwę Epicureans by w 1972 roku ostatecznie przybrać nazwę Highway a w 1975 nagrać album o tej samej nazwie co nazwa zespołu w ilości zaledwie 500 egzemplarzy, nie trudno się domyślić że dzisiaj jego cena wywołuje u ludzi bezwarunkowy odruch nagłego opadnięcia szczęki, jednak po tym odruchu nie warto przywracać swojej postawy bo odsłuchanie albumu spowoduje to samo doznanie. Oczywiście u ludzi którzy mają odpowiednią wrażliwość na takie klimaty. Ja aż takich wrażeń nie doświadczyłem niemniej jednak bardzo mi się ta płyta podobała jak na psychedelic hard and heavy blues rock jak określają ten amerykański zespół znawcy.  Polecam tę płytę wszystkim tym którzy doceniają taki gatunek muzyczny choć osobiście uważam, że psycho jest mało na tej płycie, ale czy musi być?

Flip Back

U mnie dziś na talerzu lecą psychodeliczne klimaty. 

kefas

kefas

Jose Cid to artysta który wokalnie udzielał się w innym bardzo fajnym portugalskim zespole który już tutaj prezentowałem Quarteto 1111 Teraz mam przyjemność zaprezentować jego solowy koncept album z 1978 roku 10.000 Anos Depois Entre Venus E Marte opowiadający o tym jak to ze zniszczonej ziemi udało się uciec a następnie po 10.000 latach powrócić na nią, przywróconą do wcześniejszego piękna jednemu mężczyźnie i jednej kobiecie. Płyta uznana została za arcydzieło space-rocka i art-rocka natomiast najbliżej jej klimatem do innego wspaniałego, niemieckiego zespołu Eloy. Szczerze polecam.

kefas

Machiavel to zespół z Belgii który utworzyli po odejściu z zespołu Moby Dick wokalista i zarazem perkusista wraz z basistą  by grać muzykę art-prog-rock  w stylu Camel, Pink Floyd, Eloy jak można tu i ówdzie poczytać. Skład zespołu powiększył się do pięciu osób a następnie gdy nadeszły lata 80' a zespół zaczął grać zbyt łagodnie jak to często bywa zaczęły się roszady. W roku 1983 zespół się rozpadł a wokalista i klawiszowiec utworzyli grupę Twilight. Później były jeszcze reaktywacje ale największy sukces odnieśli tą właśnie drugą w dorobku płytą wydaną w 1977 roku Jester. Płyta według mnie bardzo fajna i moim zdaniem słychać inspirację Eloy i Camel za to Pink Floyd  raczej nie (no może trochę) ale to tylko moje cholernie subiektywne zdanie. Polecam.

kefas

I znowu Skandynawia, tym razem Dania i zespół Pan  z tytułem płyty z 1971 roku mało odkrywszym czyli takim jak nazwa zespołu za to z muzyką przecudowną. Znajdziemy tu miszmasz prog-rocka, folku, heavy rock, jazz a czasem nawet szczyptę klasyki, są zmiany nastroju i organy Hammonda i gra to wspaniale. Tego trzeba posłuchać nie ma co się rozwodzić nad pisaniem. Bardzo, bardzo polecam.

kefas

Brytyjski zespół Ramases w 1971 roku nagrał płytę Space Hymns a na niej znajdziemy muzykę w stylu space-prog-rock, psycho i ambitny pop. Zanim doszło do stworzenia zespołu i nagranie tej płyty jej frontman ogłaszał wszystkim, że został nawiedzony przez największego faraona zaczął inaczej się ubierać a swojej żonie zmienił imię na Selket. Czasem słychać to w psychodelicznych utworach ale ogólnie płyta bardzo fajna więc polecam posłuchać.

kefas

Ich pierwszy album został wyprodukowany przez Ricka Wakemana i był w stylu Symphonic Country. Zespół Wally bo o nim piszę nie należał do specjalnie wybitnych jednak tą drugą płytą z 1975 roku Valley Gardens zaskarbił sobie uznanie w kanonie rocka progresywnego a jeśli można by porównać stylistycznie to do takich zespołów jak Yes czy Genesis trzeba jednak nadmienić, że do tej delikatniejszej odmiany wymienionych zespołów. Jeśli ktoś będzie słuchał i wyda mu się ta płyta zbyt delikatna ( a tak może być) niech doczeka do końca a tam czekać będzie na niego 19 minutowy utwór nie mniej delikatny ale brzmią w nim wspaniałe już typowo prog-rockowe nuty.

kefas

Pell Mell to zespół niemiecki sympho-rockowy z Marburga, tak też została nazwana płyta Marburg nagrana w 1975 roku. Nie będę się rozpisywał a nadmienię tylko, że drugi utwór ma konkretne klasycznej muzyki prowadzenie są też skrzypce i fajne wariacje wokalno perkusyjne, cała płyta jest wspaniała, polecam.

sheykk

Kefas właśnie zakupiłem(zarezerwowałem) na medimops za 8,99 euro Pell Mell a czy oni po niemiecku przy dziecku?

kefas

Ani przy dziecku ani przy dorosłych, po angielskiemu śpiewają

sheykk

No to ok. klepnąłem transakcję i pewnie na tygodnia na piszę czy gust mamy podobny.

kefas

Jedna z najlepszych dotychczas prezentowanych przeze mnie płyt z Belgii. Zespół z lat 60/70 Laurelie grający psycho-prog-rocka na najwyższym poziomie który mógłby konkurować z takimi zespołami jak Jethro Tull, Focus, The Moody Blues czy Traffic. Płyta o tytule jak nazwa zespołu wydana została w 1970 roku i zawiera utwory które od początku do jej końca słucha się z wielką przyjemnością a przynajmniej ja takiej doświadczyłem, polecam.

kefas

Dziś chciałbym zapoznać z kolejną rzadkością kolekcjonerską jaką tym razem jest wykonawca/zespół? Dobra, od początku Bobby Haumer z Austrii który po niepowodzeniach w rodzimym kraju postanowił wyjechać do Londynu by tam pod swoim pseudonimem czy też nazwą grupy Zakarrias nagrać płytę o tym samym tytule wydaną w 1971 roku. Artyście pomogli w tym między innymi gitarzysta z Howkwind Huw Lloyd-Langton i John Wingwood perkusista który później grał Manfred Mann Earth Band. Ja uwielbiam takie granie, to jest taka muzyka która sprawia mi wiele przyjemności i każe tymi doznaniami dzielić się z innymi a jest to prog-rock (oczywiście), ale też folk-rock i ciężka psychodelia. Zdecydowanie polecam!!!

kefas

Słuchając tej płyty nie obiecywałem sobie czegoś wielkiego, ot kolejny rock, zwykły rock lecz mimo słuchania z plików (jak łatwo przeskoczyć do następnego utworu) coś kazało mi wysłuchać kolejne utwory do końca. Amerykański zespół J.Teal Band w 1977 roku nagrał płytę Cooks i to o niej właśnie piszę. Sklasyfikowana jako hard-psycho-rock nie od razu dała się poznać z tej strony ale im dalej tym lepiej. Jest tu sporo dobrej jamującej gitary współpracującej z gitarą basową i nietypowy jak na taką muzykę (tak myślę) wokal. Myślę, że warto posłuchać.

kefas

Uważany za jeden z najlepszych hiszpańskich zespołów progowo-jazzrockowych i fusion. Iceberg nagrał w sumie cztery albumy ja przedstawiam tutaj ich pierwszy z 1975 roku Tutankhamon który od początku do końca słucha się z wielką przyjemnością i mnie nie przeszkadza ichni język w jakim śpiewają ale wiem, że nie każdy tak lubi choć to tylko hiszpański, nie niemiecki nie wiedzieć czemu znienawidzony przez większość polaków.

kefas

To jest płyta jedna z tych którą często zdarza mi się słuchać i tylko nie wiem dla czego jeszcze nie zapoznałem się z kolejnymi tego zespołu a jak się orientuję to ostatnią wydali w 1017 roku. Brytyjski zespół Janus swoją pierwszą płytę Gravedigger z 1972 roku wydał w Niemczech. To dość powszechne zjawisko o którym nie raz pisałem. Tytułowa ballada czy też raczej 20 minutowa suita Gravedigger to ujmując jednym słowem ,,odlot'' pozostałe kompozycje to rasowy hard-rockowy prog-rock który słucha się na jednym wdechu. Szczerze polecam !!!

kefas

kefas

Jakież to senne, powolne czasem przypominające The Beatles ale tym razem nie z UK a z US. Fajnie po dość dużej dawce wspaniałego aczkolwiek mocnego i głośnego grania progrocka zwolnić i zadumać się  w tych kompozycjach zespołu Lazy Smoke i ich płycie z 1969 roku Corridor Of Faces oczywiście jeśli ktoś lubi psycho-ambitny-pop, na Tidalu jest z inną okładką niż tu wstawioną i jedna jest demo z trzaskami a ta druga już wersja ostateczna.

sheykk

Kefas w GAD records 26.04.wznowią 3 płyty szwajcarskiej grupy CIRCUS grała progrocka w latach 70.

kefas

W GADzie robią dobrą robotę z tymi płytami z dawnych lat tylko do edycji winylowych mogliby się przyłożyć bo nie zawsze wychodzą im dobrze, w każdym razie dzięki z a info, obczaję co to będzie.