Wieczór z analogiem

Zaczęty przez julius-6, Grudzień 22, 2023, 22:30

Poprzedni wątek - Następny wątek

julius-6

Witam wszystkich.
W końcu udało mi się uruchomić projekt, o którym myślałem już od kilku lat.
Od dłuższego czasu wrzucałem sobie nagrywki na YT jako dziennik, ale też sporo pisywałem czy to tu, czy na innych forach, facebooku... stwierdziłem, że to wszystko się gubi i rozwadnia.

Dodatkowo lubię pobawić się aparatem i celuję zazwyczaj w sprzęty, które poza aspektem dźwiekowym interesują mnie także wizualnie i mozna im się poprzyglądać z większym zainteresowaniem.

Jeśli pozwolicie chciałym tu wrzucać na bierząco linki do moich wpisów, gdyby ktoś miał pytania odnośnie któregoś z testowanych urządzeń - można oczywiście tutaj zagaić. 

Trochę tego się przewinęło przez ostatnie 7 lat zdecydowanie nie próżnowałem. 

Kilka wpisów już opublikowałem, parę mam przygotowanych do publikacji. Do najciekawszych urządzeń, które miałem - pewnie jeszcze wrócę bo dość mocno mam je wyryte w głowie. Na pewno też popiszę w przyszłości trochę o winylu - o ile czas i syn na to pozwolą oczywiście :) 

A więc zapraszam do czytania i oglądania - polecam z kompa, fajniej prezentują się zdjęcia.

https://wieczorzanalogiem.pl/index.php/2023/09/06/tannoy-lgm-czyli-jak-zostalem-audiofilem/

wiki

Julius-6, bardzo fajne przedsiewzięcie.
Jak będzie chwila to poczytam co tam w tym linku.

Prośba, wrzucaj tu na Forum te swoje teksty i zdjęcia.... 😀😀😀
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

julius-6

Cytat: wiki w Grudzień 22, 2023, 22:55Julius-6, bardzo fajne przedsiewzięcie.
Jak będzie chwila to poczytam co tam w tym linku.

Prośba, wrzucaj tu na Forum te swoje teksty i zdjęcia.... 😀😀😀
Dziękuję za miłe słowo.

Z Twoją prośbą jest kilka problemów - najważniejszy to fakt, że jest to niestety dość czasochłonne (dostosowanie wielkości zdjęć, ogarnięcie formatowania itp), gdybym wszędzie chciał tak robić to wyjdzie na to, że więcej czasu spędzę na kopiowaniu tego co zrobiłem tam niż na pisaniu nowych postów... 

Generalnie pomyślę o wrzucaniu zdjęcia zajawkowego i może fragmentu tekstu.

Będzie mi oczywiscie miło jeśli ktoś wejdzie w jakas dyskusje/napisze jakiś koment, bo to zawsze dodatkowa motywacja, natoamist robie to glownie dla siebie - bez tego foto leżały na dysku między innymi fotami, a moje przemyslenia gdzies tam sie gubiły miedzy forami/fb czy wiadomosciami na whatsapp. Niemniej myślę, że na tyle duzo interesujących klockow przeobilem ,ze kazdy predzej czy pozniej cos dla siebei znajdzie ;) 

kefas

Powiem Ci tak, świetne kolumny i wzmaki testowałeś ale takiego audiofilskiego kota to nikt nie ma i jeszcze lubi DS 😆 A już tak poważnie to bardzo fajnie się to czyta a będąc na etapie szukania wzmacniacza i ze słabo to narazie idzie bo podoba mi się mniej lub bardziej ale nie ma tego czegoś czego szukam, to jeśli Tobie w końcu się udało to mi kiedyś tez. Tylko ja zacząłem kilka tygodni temu a mówisz 7 lat? 😲

julius-6

Cytat: kefas w Grudzień 23, 2023, 08:10Powiem Ci tak, świetne kolumny i wzmaki testowałeś ale takiego audiofilskiego kota to nikt nie ma i jeszcze lubi DS 😆 A już tak poważnie to bardzo fajnie się to czyta a będąc na etapie szukania wzmacniacza i ze słabo to narazie idzie bo podoba mi się mniej lub bardziej ale nie ma tego czegoś czego szukam, to jeśli Tobie w końcu się udało to mi kiedyś tez. Tylko ja zacząłem kilka tygodni temu a mówisz 7 lat? 😲
Wiesz, nie do końca powiedziałbym że mi się udało. 
Powiedziałbym raczej, że droga którą przebyłem pozwoliła mi poznać różne prezentacje i różne koncepty na dźwięk. Odnaleźć  w tym wszystkim rzeczy, które mnie bawią, i w które lubię się wsłuchiwać.

Przy okazji poznałem sporo fajnych ludzi z podobnymi (acz zawsze nieco innymi konceptami), kilka osób też 'zlampizowałem' 
Nauczyłem się też zadawać sobie pytania, które naprowadzają mnie na odpowiednie urządzenia. Przerobiłem kilkadziesiąt wzmacniaczy, pewnie kilkadziesiąt par kolumn i niby wiem duzo wiecej niz na począktu - ale mam jeszcze wiekszą swiadomosc, że wielu rzeczy nadal nie wiem i że jestem na swoj sposób ograniczony budżetem i pomieszczeniem w którym funkcjonuję... ale też sposobem poszukiwań - rzeźbiąc jeden system miałbym znacznie lepsze granie. Tylko mi nie chodzi o najlepszy mozliwy dzwiek, a o zabawę tym dźwiękiem :)

cortes

Fajne zdjęcia i opisy. Możesz wrzucać same linki aby uprościć technikalia publikacji. Będę śledzić z przyjemnością i podesłałem Twój link koledze.

Pboczek

Super doświadczenia, szacuneczek, no i świetne do czytania.
Na jakim przedwzmacniaczy gramofonowym słuchasz, z jakimi miałeś do czynienia? To obecnie mój konik jeżeli chodzi o tor analogowy.

Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

frywolny trucht

Nie chcę wyjść na mądralę ale jest literówka do poprawienia:
"Zapisz się do newslettera i dostawaj powiadomienia o wpisach na bieżąco."
Sama forma wyrazu "dostawaj" jest nieelegancka. Może zapisz się, a otrzymasz? Nie wiem, pewnie przesadzam.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

julius-6

Cytat: Pboczek w Grudzień 23, 2023, 14:33Super doświadczenia, szacuneczek, no i świetne do czytania.
Na jakim przedwzmacniaczy gramofonowym słuchasz, z jakimi miałeś do czynienia? To obecnie mój konik jeżeli chodzi o tor analogowy.

Generalnie przerobiłem Nudę Mini, Husarię, słuchałem dużo ASR Basisa, miałem Chinooka, TR Audio, Verdiera... i parę innych. Chyba najbliżej mi do brzmienia kitu Audio note z lampowym zasilaniem i ecc83 i ecc88 w zasilaniu. 

Mam też EAR 834P i to również fajne granie - generalnie jestem fanem lampowego pre MM + SUT, natomiast to wszystko jak zwykle zależy od gustu, toru, wkładki. Niektóre urządzenia ewidentnie grają lepiej/bardziej kompletnie, ale nie zawsze przeklada sie to potem na syneergię w systemie. 

Cytat: frywolny trucht w Grudzień 23, 2023, 16:36Nie chcę wyjść na mądralę ale jest literówka do poprawienia:
"Zapisz się do newslettera i dostawaj powiadomienia o wpisach na bieżąco."
Sama forma wyrazu "dostawaj" jest nieelegancka. Może zapisz się, a otrzymasz? Nie wiem, pewnie przesadzam.
Śmiało można wskazywać tego typu braki.  W samych tekstach wiem, ze też bywają literówki, niby jest jakaś korekta w WP, ale wychodzi na to że zdarza mi się je przeoczyć.  W wolnych chwilach będę sie starał to wynajdować i poprawić. 

wiki

Poczytałem trochę...
Bardzo fajnie się zagłębiałem w lekturze... 😀

miniabyr

Git ! Zaraz sobie poczytam !
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

wiki

Julius-6, a odnawiałeś elektronicznie te Swoje kolumny?
Bo to zabytek jest.
I pewnie część elementów mogła dawno stracić swoje wartości.

julius-6

Cytat: wiki w Grudzień 23, 2023, 21:13Julius-6, a odnawiałeś elektronicznie te Swoje kolumny?
Bo to zabytek jest.
I pewnie część elementów mogła dawno stracić swoje wartości.
Wiesz, to jest ciężki temat, bo próbowałem tego raz, czy 2, ale efekty byly mocno różne.
Kondy jednak mocno wplywaja na brzmienie i nie wystarczy wstawić Mundorfa czy Miflexa, żeby było dobrze, czy lepiej.

Bawię się kondami sygnałowymi we wzmakach - i tutaj relatywnie łatwo jest ocenić, czy zmiana jest na + czy - i można do charakreru kondka dopasować lampkę. Mam kilka par wygrzanych kondów, których charakter juz znam i potrafię dobrac.

W głośnikach z kolei cięzko np dobierać konda do kopułki, której granie zna się z zestawienia ta zwrotka + ta kopułka + ten kond. Potem wychodzi przymulenie, albo rozjaśnienie, wygrzewanie i finalnie mindfuck. Ja nie rzeźbię jak wspomniałem jednego toru,aby cierpliwie wygrzewać jedno zestawienie :
Miałem kiedys w Acoustic Researchach na tweetach całkiem wywalone kondy i tam robiłem, w LGM poszły Miflexy i  było inaczej, ale czy lepiej? Trudno jednoznacznie to ocenic.

wiki

Ja, jak pamiętam, miałem przerobione wszystkie moje kolumny. Odświeżone lub zmodyfikowane.

Zawsze robiłem zmianę w jednej kolumnie i porównywałem z drugą nieprzerobioną. Łeb w łeb. Wtedy wszystko słyszysz i wiesz co się zmienia.

A jak ktoś słucha kolumn. Wyłącza je na kilka godzin, zmienia w nich jakiś komponent a potem włącza...
To niestety pamięć muzgu nie powie nam dokładnie co i jak.
Takie mam doświadczenia i uważam, że tylko porównywanie bezpośrednie jest wiarygodne.

julius-6

Cytat: wiki w Grudzień 25, 2023, 21:52Ja, jak pamiętam, miałem przerobione wszystkie moje kolumny. Odświeżone lub zmodyfikowane.

Zawsze robiłem zmianę w jednej kolumnie i porównywałem z drugą nieprzerobioną. Łeb w łeb. Wtedy wszystko słyszysz i wiesz co się zmienia.

A jak ktoś słucha kolumn. Wyłącza je na kilka godzin, zmienia w nich jakiś komponent a potem włącza...
To niestety pamięć muzgu nie powie nam dokładnie co i jak.
Takie mam doświadczenia i uważam, że tylko porównywanie bezpośrednie jest wiarygodne.
Teoretycznie tak można, ale to trochę jak przepinanie klockow po 30s słuchania danego fragmentu. Niby wszystko słuchać słychac, ale liczy się odbiór w dłuższej perspektywie i nie zawsze jest on zgodny z tym krótkim wyłapywaniem

Tymczasem 

https://wieczorzanalogiem.pl/index.php/2023/12/25/kef-reference-105-2/

cortes

@julius-6 na jakich kablach głośnikowych stanęło finalnie u Ciebie? Jak pamiętam ze trzy lata wstecz szukałeś kabli dających dociążenie.

Pboczek

Julius jakie plany zakupowe na Nowy Rok, masz coś konkretnego, czy już wystarczy?

Fajne recenzje, dobre zdjęcia, chciałby się zdobyć i posłuchać. 
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

wiki

CytatTymczasem

https://wieczorzanalogiem.pl/index.php/2023/12/25/kef-reference-105-2/

Miałem kiedyś je posłuchać, ale jakoś nie wyszło, a szkoda.
Masz u siebie, jak widzę na zdjęciu.
Opiszesz?

julius-6

Cytat: cortes w Grudzień 27, 2023, 11:22@julius-6 na jakich kablach głośnikowych stanęło finalnie u Ciebie? Jak pamiętam ze trzy lata wstecz szukałeś kabli dających dociążenie.
Wiesz co.. generalnie to trochę zweryfikowałem cały system. Tzn doinwestowałem kable zasilające, dodałem listwę zasilającą, zmieniłem nieco źródło. Mam tez inne kolumny i wzmacniacze, a także pre i całośc finalnie ułożyła się na tyle, że raczej teraz kable głośnikowe staram się miec neutralne. To z czym walczyłem wynikało też trochę ze spasowania głośniki-elektronika. Z nieco kontrastowo grajacego źródła... duzo by pisac. Ale odpowiadajac na pytanie - mam DIY od Pakieły, mam Duelunda i nieco żywszego DH Labs T14 Silver Sonic. Miałem Plack Pearle i Red Velvety Vermoutha i bardzo sobie chwaliłem, choć oba grały nieco innym charakterem - finalnie jednak spieniężyłem, bo miałem na oku jakiś wzmacniacz i bardziej mnie to kręciło :) 
Cytat: Pboczek w Grudzień 27, 2023, 12:37Julius jakie plany zakupowe na Nowy Rok, masz coś konkretnego, czy już wystarczy?

Fajne recenzje, dobre zdjęcia, chciałby się zdobyć i posłuchać.
O planach głośno nie ma co mówić, bo ktoś może czytać i podkupić :) 

Pewnie jakieś KEFy vintage zaatakuję jak trafi się coś ciekawego w dobrej cenie i będę miał miejsce. Mam już kupione legendarne Snell A2, ale problem w domu jest z miejscem bo wjechały przed świętami wielkie Von Schweickerty VR-4 - własciwie całosciowo chyba najbardziej kompletne paki jakie miałem, ale też wielkie i moja lepsza połówka krzywo na nie patrzy. 
Cytat: wiki w Grudzień 27, 2023, 17:41Miałem kiedyś je posłuchać, ale jakoś nie wyszło, a szkoda.
Masz u siebie, jak widzę na zdjęciu.
Opiszesz?
Nie wiem, o ktore pytasz, ale masz na blogu i BW i KEFy już opisane :) 

wiki

O Kef Referencje 105.2
Faktycznie są opisane.
Jakoś nie zauważyłem.... 🙃

Poczytam w wolnej chwili, dzięki.... 😀

Pboczek

Czym pędzisz VR-4, mają apetyt na prąd?

julius-6

Cytat: Pboczek w Grudzień 28, 2023, 12:25Czym pędzisz VR-4, mają apetyt na prąd?
Jeszcze nie mialem zbyt wiele czasu, aby sie nad nimi pochylić.
Testowałem z Jolidą, ale nie było dobrze, a to mocno wydajny piec. One powinny dobrze grać z niezbyt mocną lampą i rzeczywiście swietnie wypadły do sredniego poziomu głosnosci z P1+M2. 
Lepiej mi siedzą z Haiku SOL I - chyba najbardziej dotychczas (25W A klasa) i nieźle jest też z Audionem, ale jest dużo kombinatoryki z kablami, ustawieniem kolumn. Jeszcze ich 'nie ujechałem' 

julius-6

wiki

O! Ten dac, lub ta firma co to dużo kontrowersji w sieci jest, gra bardzo dobrze lub tak sobie. O cenach nie wspomnę.

W chwili wolnej poczytam.

PS. Miałem kiedyś wzmacniacz JVC z dakiem w technologii K2 na pokładzie. Grał bardzo dobrze. Sekcja daka - chwaliłem go za to rozwiązanie......... dopóki nie kupiłem czegoś co zagrało lepiej.

julius-6